Přeskočit na hlavní obsah

Google rychle mění český kyberbyznys

Internetový vyhledávač Google by mohl v budoucnu díky své technologické převaze postupně ohrozit český trh, který doposud ovládal Seznam. Celosvětově nejsilnější expert ve vyhledávání Google sice ještě neotevřel v Česku své zastoupení (z původně zářijového termínu sešlo, nyní se počítá se začátkem příštího roku), ale jeho podíl na trhu neustále roste. Jak můžete vidět v níže uvedeném grafu, v říjnu 2007 se vyhledávač Google vyšplhal až na 28,87 procent, tzn. že od začátku letošního roku tak firma zvýšila svůj podíl o více než 16 procent. Zatím na plánovaný příchod nového hráče světového formátu doplácejí především malé portály jako Atlas či Centrum. Seznam se drží kolem 60 procent, je ale jen otázka času, kdy ho Google začne ohrožovat ještě více.
Oproti české konkurenci totiž Google nabízí pokročilejší služby a také rychlou, spolehlivou a dostatečně velkou poštovní schránku. Právě v této oblasti je náskok Googlu oproti Seznamu po technologické stránce nejznatelnější. Služba GMail totiž standardně nabízí 5 GB volného prostoru a navíc zdarma. Dále poskytuje online prostor pro ukládání fotografií Google Picasa s jednogigabajtovým prostorem, který je navíc za poplatek možno rozšířit až na 400 GB. Výsledkem je pak úložiště dat, které dnes nabízí jen málokdo. Nabídku ještě rozšiřuje služba Disk, díky níž se internetové úložiště dat objeví i na pracovní ploše počítače jako externí disk.

Seznam se ale prozatím konkurence neobává. Podle mluvčí Seznamu Rity Gabrielové nástup společnosti Google nemůže Seznam poškodit, protože je stále největším internetovým vyhledávačem s více než dvěma miliony uživatelů denně. Seznam opravdu drží mezi tuzemskými internetovými vyhledávači drtivou převahu, o čemž svědčí i jeho loňské tržby a zisk. Návštěvnost, která je okolo zmíněných 2 milionů denně, však v posledních měsících stagnuje.
Oproti tomu návštěvnost stránek Google i její celosvětové zisky i tržby celosvětově zvětšují.

(Eva Karešová)

Zdroj: Mladá fronta, deník E15 – 15 minut pro ekonomiku a byznys, 11.12.2007, číslo 17

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén