Přeskočit na hlavní obsah

Netscape se loučí

Jak Netscape začal a také skončil?
První veřejná verze s označením 0.9 byla uvedena v roce 1994. V této době byl internet opravdu ještě okrajovou záležitostí. V té době Netscape uměl zobrazit všechny části HTML 2 a části prvků HTML 3. Později tato společnost změnila jméno na Netscape Communications Company a své jméno spojila s prohlížečem.
Netscape se vyznačovala hlavně stejným vhledem a funkčností jak na platformě PC, tak i Macích a systémech založených na bázi Unixu. V této době byl tento projekt na výslunní, v této době také narazil na opravdovou konkurenci – Microsoft.
V září roku 1995 byla vydána druhá verze, která přinesla mnoho inovací. O rok později přišla verze 3 s dalšími pokrokovými inovacemi. Netscape byl v této době plně placeným produktem, kdežto konkurenční Internet Explorer byl zdarma.
Rok 1998 přinesl zvrat v tom, že tvůrci Netscapu upustili od placeného modelu a udělaly ho přístupným zdarma. Vznikl projekt MOZILLA. Ovšem i tak Internet Explorer byl králem.
Pátá verze nebyla vůbec vydána, naproti tomu však Internet Explorer zářil se svou novou verzí. Ani příchod americké firmy AOL, která Netscape odkoupila, nebyl nijak převratný. Po dvou letech byla vydána verze 6 postavená na jádře Mozilly. Nebylo to ale nic extra a tak se od té doby se s Netscapem přestalo počítat. Byla sice vydána verze 7 (postavená opět na jádře Mozilly) a poté verze 8 (postavena na Firefoxu) to si ale zájem lidí zpět nezískalo.
V roce 2007 vychází Netscape 9 založený na jádru druhého Firefoxu. Své renomé si ale za 2 měsíce nedokázal vybojovat zpět, i když nešlo o špatný či nedomyšlený projekt a tak AOL po Vánocích oznámil definitivní konec. Stane se tak 1. Února 2008.
AOL nyní pracuje na novém e-mailovém klientu Netscape Messenger, který má již ve světě svou první verzi. Doufeme že tento projekt bude úspěšná a nepotká ho stejný osud jako webového kolegu.
(Šárka Horňáková)
Zdroj: http://www.zive.cz/Internet/Vzdejme-hold-legende-Netscape-se-louci/sc-32-sr-1-a-139659/default.aspx

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.