Přeskočit na hlavní obsah

CSIRT.cz přichází. Kyberzločincům navzdory

Tato aktualita je věnována představení nového projektu s názvem CSIRT (Computer security incident response team), který má za cíl zvýšit bezpečnost v počítačové oblasti a napomoci boji proti kybernetické kriminalitě.
Obdobné CSIR teamy existují v některých zemích již poměrně dlouhou dobu a Česká republika by se tak měla postupně začlenit do tohoto celosvětového systému ochrany. Český CSIRT by měl aktivně spolupracovat s FIRST (Forum for Incident Response and Security Team).
Projekt CSIRT byl spuštěn 3. dubna, kdy vstoupil do pilotního provozu, 1. ledna 2011 je poté plánováno faktické zřízení samostatné organizace CSIRT.cz. CSIRT by měl fungovat jak jako orgán poskytující služby a podporu, tak v podobě infrastruktury, která bude sloužit rychlejší a efektivnější reakci, prevenci i mezinárodní spolupráci pro posílení počítačové bezpečnosti. Bude se tedy jednat o poradní a expertní orgán, který se bude zabývat řešením bezpečnostních incidentů a koordinací aktivit v této oblasti. Součástí jeho činnosti by měly být i analytické a koncepční činnosti v oblasti ochrany proti útokům na síťově orientované systémy a řešení jejich případných následků. V období do roku 2010 by mělo dojít k vytvoření distribuované sítě pracovišť CSIRT a bude se pracovat na přípravě organizačních a legislativních podkladů pro provoz vrcholových týmů CSIRT a spolupráci s ostatními řešiteli grantového projektu a MVČR.
Projekt CSIRT získal grant 16 milionů Kč od Ministerstva vnitra ČR v rámci grantového programu nazvaného Problematika kybernetických hrozeb z hlediska bezpečnostních zájmů ČR, který by měl zajistit financování projektu v období pilotního provozu. Celý program je profesionálně zajišťován sdružením CESNET (metodika programu), po provozní stránce pak společností NESS Czech. Na vedení projektu dále spolupracují zástupci MFF UK, PrF UK, FEL ČVUT a FSV UK. Stát dále vytvoří expertní tým, který bude s vedením CSIRTu pravidelně komunikovat.
CSIRT však nemá sloužit jako poradní orgán pro veřejnost a firmy, který by byl volně dostupný a vyvíjel veřejnou či všeobecně dostupnou službu. Rovněž nebude nástrojem ani prostředkem represe, kontroly či regulace. CSIRT nemá (a v dohledné době ani mít nebude) v tomto ohledu žádné pravomoci. Při případném řešení problémů s nebezpečnou aktivitou v českých sítích bude tedy odkázán na ochotu spolupráce od zúčastněných subjektů.

(Petr Veselý)
Zdroj: http://www.lupa.cz/clanky/csirt-cz-prichazi-kyberzlocincum-navzdory/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.