Přeskočit na hlavní obsah

Bezpečnost dětí na Internetu

V roce 2007 proběhl rozsáhlý průzkum týkající se chování uživatelů Internetu. Na výzkumu spolupracovala ČR s Polskem a výsledky se pak porovnávaly.
Zkoumaná skupina byly zejména děti ve věku 12 – 17 let a jejich rodiče. Cílem bylo zjistit, zda si děti uvědomují možná rizika, která na ně v prostoru Internetu číhají. Obdobný průzkum provedla a výsledky v těchto dnech zveřejnila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Výsledky obou průzkumů ukazují alarmující a podobné informace, které se dají shrnout větou Zdeňka Záliše, manažera projektu Safer Internet: "Není to nic, co by nás mohlo těšit,"
Z průzkumu vyplynulo, že mezi nejčastější aktivity patří surfování a práce s emaily (90 % dotazovaných), dále pak převažuje přímá komunikace, chatování a hraní PC her. Většina dotazovaných využívá Internet doma, ale zhruba 60 % doma i ve škole. Z přímé komunikace převládá textová forma (téměř 100 %), dále pak hlasová (50 %) a video komunikace (20 %).
V průzkumu se ukázalo, že děti nemají obavy a zasílají své osobní informace a kontaktní údaje. Emailovou adresu dávají všichni, ale až ¾ dětí pošlou neznámému člověku svoji fotografii a více než 60 % i svoje telefonní číslo. Alarmující fakta doplňuje to, že asi 25 % dětí pošle na požádání i adresu svého bydliště.
Dalším znepokojujícím faktem jsou návrhy na osobní setkání v reálném světě. Většina dětí s tímto návrhem souhlasí. Nejhorší je, že děti chodí na podobná setkání samy a asi 1/3 z nich o setkání nikomu neřekne. V mnoha případech se dítě reálně setká s někým, kdo je úplně jiný než při virtuální komunikaci( např. starší, mladší, jiného pohlaví…)
Většina rodičů tvrdí, že děti varují před hrozbami, ale jen 40 % dětí uvedlo, že se o tom s rodiči někdy bavily. Rodiče si myslí, že mají své dítě pod kontrolou a o podobných schůzkách by věděli, situace je ale jiná. Pokud už to dítě někomu oznámí, bývá to spíše kamarád nebo sourozenec.
Vrátíme-li se ke srovnání s Polskem, jsou naše děti mnohem důvěřivější.
Situace vyžaduje naléhavé řešení, na kterém by se měli podílet rodiče, učitelé i stát. Letos byl již pátým rokem vyhlášen 12.2. Safer Internet Day. Tento den je slaven po celé Evropě a je zaměřen na ochranu dětí před nástrahami Internetu. Nejedná se o nic převratného, slouží to spíše k připomenutí tohoto problému a poukázání na aktivity, které jsou vyvíjeny s cílem bezpečnějšího užívání Internetu. Tradičně probíhá tisková konference a debaty nad tímto problémem. Letos byla vydána příručka, která obsahuje návody pro rodiče a je zároveň průvodcem pro děti od 6 do 12 let. Přílohou byly nálepky a situační karty. Zároveň byla tento den vyhlášena soutěž pro učitele základních středních škol spojená s nástrojem WebQuest. Záštitu nad ní převzal ministr školství Ondřej Liška.
Varování a ochrana dětí by neměla být podceňována a mělo by se jí více věnovat. Hlavním úkolem by mělo být naučit děti odpovědnému přístupu a nenechávat jim neomezené možnosti využívání Internetu.
(Eva Lacinová)

Share/Save/Bookmark




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén