Přeskočit na hlavní obsah

Bezpečnost dětí na Internetu

V roce 2007 proběhl rozsáhlý průzkum týkající se chování uživatelů Internetu. Na výzkumu spolupracovala ČR s Polskem a výsledky se pak porovnávaly.
Zkoumaná skupina byly zejména děti ve věku 12 – 17 let a jejich rodiče. Cílem bylo zjistit, zda si děti uvědomují možná rizika, která na ně v prostoru Internetu číhají. Obdobný průzkum provedla a výsledky v těchto dnech zveřejnila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Výsledky obou průzkumů ukazují alarmující a podobné informace, které se dají shrnout větou Zdeňka Záliše, manažera projektu Safer Internet: "Není to nic, co by nás mohlo těšit,"
Z průzkumu vyplynulo, že mezi nejčastější aktivity patří surfování a práce s emaily (90 % dotazovaných), dále pak převažuje přímá komunikace, chatování a hraní PC her. Většina dotazovaných využívá Internet doma, ale zhruba 60 % doma i ve škole. Z přímé komunikace převládá textová forma (téměř 100 %), dále pak hlasová (50 %) a video komunikace (20 %).
V průzkumu se ukázalo, že děti nemají obavy a zasílají své osobní informace a kontaktní údaje. Emailovou adresu dávají všichni, ale až ¾ dětí pošlou neznámému člověku svoji fotografii a více než 60 % i svoje telefonní číslo. Alarmující fakta doplňuje to, že asi 25 % dětí pošle na požádání i adresu svého bydliště.
Dalším znepokojujícím faktem jsou návrhy na osobní setkání v reálném světě. Většina dětí s tímto návrhem souhlasí. Nejhorší je, že děti chodí na podobná setkání samy a asi 1/3 z nich o setkání nikomu neřekne. V mnoha případech se dítě reálně setká s někým, kdo je úplně jiný než při virtuální komunikaci( např. starší, mladší, jiného pohlaví…)
Většina rodičů tvrdí, že děti varují před hrozbami, ale jen 40 % dětí uvedlo, že se o tom s rodiči někdy bavily. Rodiče si myslí, že mají své dítě pod kontrolou a o podobných schůzkách by věděli, situace je ale jiná. Pokud už to dítě někomu oznámí, bývá to spíše kamarád nebo sourozenec.
Vrátíme-li se ke srovnání s Polskem, jsou naše děti mnohem důvěřivější.
Situace vyžaduje naléhavé řešení, na kterém by se měli podílet rodiče, učitelé i stát. Letos byl již pátým rokem vyhlášen 12.2. Safer Internet Day. Tento den je slaven po celé Evropě a je zaměřen na ochranu dětí před nástrahami Internetu. Nejedná se o nic převratného, slouží to spíše k připomenutí tohoto problému a poukázání na aktivity, které jsou vyvíjeny s cílem bezpečnějšího užívání Internetu. Tradičně probíhá tisková konference a debaty nad tímto problémem. Letos byla vydána příručka, která obsahuje návody pro rodiče a je zároveň průvodcem pro děti od 6 do 12 let. Přílohou byly nálepky a situační karty. Zároveň byla tento den vyhlášena soutěž pro učitele základních středních škol spojená s nástrojem WebQuest. Záštitu nad ní převzal ministr školství Ondřej Liška.
Varování a ochrana dětí by neměla být podceňována a mělo by se jí více věnovat. Hlavním úkolem by mělo být naučit děti odpovědnému přístupu a nenechávat jim neomezené možnosti využívání Internetu.
(Eva Lacinová)

Share/Save/Bookmark




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.