Přeskočit na hlavní obsah

Google PageRank

Každý webmaster či SEO specialista se snaží, aby na stránky, které spravuje, vedlo co nejvíce hodnotných odkazů. V současné době nejčastěji používaným měřítkem pro hodnocení kvality odkazu je hodnota PageRank (Google Toolbar PageRank) stránky, ze které je odkazováno. Jeho hodnota se pohybuje od 0 do 10, čím vyšší tím lepší. Je však samotný PageRank vhodným indikátorem? Mnoho lidí si myslí že PageRank je vhodným indikátorem, avšak realita je poněkud jiná.

Vzorec pro výpočet PageRanku
Důvodem, proč nelze pouze na základě PageRanku určit kvalitu odkazu, je vzorec, který slouží k výpočtu PageRanku.
PR(A) = (1-d)/n + d* (PR(T1)/C(T1) + ... + PR(Tn)/C(Tn))
d … faktor útlumu,
n … celkový počet indexovaných stránek,
PR(Tx) … PR stránek T1 až Tx, ze kterých je na naši stránku odkazováno
C(Tx) … počet odkazů vedoucích ze stránky Tx.

Pro nás je důležitý především zlomek PR(Tx)/C(Tx). Proč?

Zpětné odkazy - nabídka a poptávka
Projděte si různé diskuze zaměřené na tvorbu webu, SEO či internetový marketing a sledujte inzeráty, ve kterých se nabízí či poptávají zpětné odkazy. Typicky se v nich dočtete:
“Hledám stránky s PR minimálně 3 pro výměnu odkazů.”
“Mám stránky s PR 4 a nabízím výměnu či prodej odkazů.”
Proč tyto inzeráty mají malou vypovídací hodnotu? Ano, tušíte správně. Právě zde totiž vystupuje na světlo světa onen výše uvedený zlomek. K čemu mi je informace, že stránka má PageRank např. 5, když nevím, kolik odkazů z této stránky vede? V určitých situacích pro mě může být mnohem výhodnější zajistit si odkaz ze stránky s PR 3 než ze stránky s PR 5, pokud se např. počty odkazů řádově liší. Je lepší mít jeden ze čtyřech odkazů na stránce s PR 3 než mít jeden z 200 odkazů na PR 5 stránce.
Doporučení 1: Kromě PageRanku sledujte také počet odchozích odkazů.

Do hry vstupuje nofollow
Aby to nebylo tak jednoduché, existují možnosti, jak zabránit předávání PageRanku. První možností je využití metatagu < meta content="'nofollow'" name="'robots'" >, který robotům vyhledávačů říká, aby nenásledovaly žádný odkaz na dané stránce a tudíž se nikam nepředával PageRank. Po domluvě tří největších vyhledávačů (Google, Yahoo a MSN) byla zavedena druhá možnost, jak docílit nenásledování odkazů. Jedná se o atribut rel=nofollow použitelný u jednotlivých odkazů, který umožňuje detailnější nastavení chování robotů.
Google a Yahoo prohlašují, že cílům takto označených odkazů opravdu nepředávají žádnou reputaci stránky. Otázkou je chování ostatních vyhledávačů. Např. Ask.com tyto odkazy normálně následuje a předává cílovým stránkám reputaci zdroje. Je-li pro vás primární traffic z Googlu, Yahoo, Seznamu či jiného vyhledávače podporujícího nofollow, řiďte se následujícími doporučeními.
Doporučení 2: Od počtu odchozích odkazů ze stránky odečtěte odkazy s nastaveným atributem nofollow.
Doporučení 3: Kontrolujte, zda váš koupený či vyměněný odkaz není uváděn s atributem nofollow, popř. není nastaveno nofollow pro všechny odkazy na stránce.


(Jana Juřenová)

Share/Save/Bookmark





Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Google Ads představuje nové funkce pro Performance Max kampaně

Performance Max kampaně jsou nejnovějším typem kampaní v Google Ads. Ve své podstatě kombinují téměř všechny ostatní typy reklam; vyhledávací, obsahová i nákupní. A také všechny funnely; akvizici i remarketing. Jednoduše řečeno, mají mít maximální záběr pro teoreticky maximální výkon. Není proto žádným tajemstvím, že společnost Google se snaží své inzerenty pobízet směrem právě těchto Performance Max kampaní. Dokonce od 3. čtvrtletí 2022 by právě tento typ kampaní měl úplně nahradit chytré kampaně v Nákupech a také kampaně místní. Vzhledem k těmto okolnostem a faktu, že se kampaně Performance Max stávají jakýmsi novým standardem v PPC sféře, se společnost Google rozhodla přidat nové funkce, které by měly svým inzerentům ještě zefektivnit jejich snažení. 

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!