neděle 22. března 2009

Google zruší niektoré zo svojich služieb

Spoločnosť Google oznámila, že končí s podporou a vývojom niektorých zo svojich služieb. Dôvodom má byť ich stagnujúca obľuba medzi užívateľmi. Po preriedení tak z porfólia vypadnú napríklad služby Google Video, Google Notebook, Jaiku a Dodgeball.Jednou zo služieb, ktoré sa už v budúcnosti nebudú nachádzať v porfóliu spoločnosti Google je aj Jaiku.
Prvou službou, nad ktorou sa začalo zmrákať už v minulosti bol Google Video. Po odkúpení lídra na trhu, videoportálu YouTube, sa začala spoločnosť Google dištancovať aj od svojej obdobnej služby Google Video. Všetky videá, ktoré užívatelia umiestnili na web, spoločnosť naďalej ponechá. Ďalšie videá už však nebude možné pridávať.
Ďalším obetným baránkom sa stala služba Google Notebook, vďaka ktorej si mohli užívatelia umiestňovať na web rôzne poznámky a mať ich tak kdekoľvek so sebou. Pre všetkých súčasných používateľov však zostane služba naďalej dostupná, ukončí sa len jej vývoj a podpora. Nahradiť by ju mohli čiastočne niektoré zo základných funkcií v iných produktoch ako napríklad Úlohy v službe Gmail.
Lavína zasiahla aj mikroblogovaciu službu Jaiku, ktorej ďalšia existencia a vývoj budú závislé na činnosti dobrovoľníkov, nakoľko tím zamestnancov Google už do jej ďalšieho vývoja a podpory zasahovať nebude. Najväčšou konkurenciou pre Jaiku bola už od počiatku služba Twitter.
Služba Dodgeball, ktorá sa stala súčasťou impéria Google v roku 2005 ukončí svoju činnosť o niekoľko mesiacov. Pôvodne mal Dodgeball slúžiť ako lokalizačná služba, pomocou ktorej mohli užívatelia informovať svojich priateľov o mieste, kde sa práve nachádzajú. Veľkú časť z funkcií Dodgeball prebrala v súčasnosti mikroblogovacia služba Twitter.
V prípade, ak bude spoločnosť Google v budúcnosti opätovne uťahovať opasky, na rad môžu prísť aj služby Knol a Grand Central, ktorých činnosť tiež nemožno označiť ako mimoriadne úspešnú.

(Marek Tobiáš)


Zdroj: www.pravda.sk


Share/Save/BookmarkŽádné komentáře:

Okomentovat