neděle 22. března 2009

Nové možnosti cílení reklamy a průzkumů na Facebooku

Facebook, největší světová virtuální sociální síť, na počátku roku 2009 prezentoval nový systém umožňující dotazování se cílových uživatelů v reálném čase. Objevila se pravděpodobně falešná informace, že Facebook hodlá získaná data o uživatelích prodávat marketingovým agenturám. Tuto spekulaci Facebook popřel, nicméně je známo, že součástí jeho nově vyvíjeného reklamního systému budou i funkce, která umožní inzerentům současně s předkládáním reklamy také pokládat uživatelům Facebooku otázky.
V minulých letech mohli inzerenti cílit své reklamy podle charakteristik, které si uživatelé zadali do svého profilu. Jak ale řekl mluvčí Facebooku, inzerenti nedostávají data o jednotlivých uživatelích, nýbrž pouze mohou zjistit, kolika lidem v určité kategorii se jejich inzerát zobrazil. Dále zdůraznil, že Facebook žádná data pro účely marketingových výzkumů neprodává.
Odhaduje se, že tržní hodnota Facebooku je přes 10 mld. dolarů. Počet uživatelů přesahuje 150 milionů po celém světě. To nabízí obrovský potenciál pro efektivní a cílenou reklamu a nebylo by žádným překvapením, kdyby majitelé chtěli tento potenciál proměnit ve skutečný zdroj tučných příjmů.
Zdá se, že skutečně nastává čas masivního přílivu marketingových agentur do sociálních sítí. Podle odhadů serveru eMarketer.com bude objem celkových výdajů v USA na reklamu v sociálních sítích v letošním roce dosahovat 1,3 mld. dolarů, což je asi 5 % všech výdajů na online reklamu. Pokud vezmeme v úvahu velikost Facebooku a dynamiku jeho růstu, nebude zřejmě dlouho trvat co sám Facebook absorbuje polovinu všech reklamních výdajů v sociálních sítích.


Jedním z problémů současných reklamních systému je menší přesnost zásahu cílové skupiny. Na PPC reklamy běžně klikají i lidé, které vlastně nabízený obsah ani nezajímá. Facebook je z tohoto pohledu zajímavý, protože díky obrovské databázi dat o uživatelích a jejich aktivitách bude možné reklamu velmi přesně zacílit. V úvodu zmíněný nově připravovaný systém s podporou dotazování ještě více zpřesní profily jednotlivých uživatelů. Lze tedy očekávat vysokou přesnost zásahu cílových skupin a větší efektivitu reklamních výdajů.
Ankety budou velmi užitečné pro inzerenty hledající zpětnou vazbu v reálném čase. Takto bude možné získávat pravdivé názory uživatelů, zkoumat jejich oblibu výrobků atd.
K podobnému kroku se rozhodl MySpace, který chce nabídnout partnerským umělcům přístup k datům o aktivitách fanoušků a jejich preferencím.
Podle serveru eMarketer.com jsou profily uživatelů sociálních sítí „pokladnicí informací o názorech, preferencích uživatelů.“ Lidé zde často diskutují o značkách a výrobcích, jen nesmí mít strach ze zneužití těchto informací. Budoucnost spočívá ve správném využití této bohaté datové základny.
Pozadu ani nejsou čeští provozovatelé reklamních systémů. Jako první v České republice nabízí reklamu na Facebooku společnost eTarget. Bude se jednat o PPC systém a společnost si slibuje vysoké hodnoty CTR díky možnosti dobrého cílení.

(Marek Habrnal)

Zdroje:
http://www.emarketer.com/Article.aspx?id=1006922
http://ekonom.ihned.cz/c1-34573180-na-facebooku-s-etargetem
http://www.financnici.cz/mark-zuckerberg


Share/Save/BookmarkŽádné komentáře:

Okomentovat