Přeskočit na hlavní obsah

Nové možnosti cílení reklamy a průzkumů na Facebooku

Facebook, největší světová virtuální sociální síť, na počátku roku 2009 prezentoval nový systém umožňující dotazování se cílových uživatelů v reálném čase. Objevila se pravděpodobně falešná informace, že Facebook hodlá získaná data o uživatelích prodávat marketingovým agenturám. Tuto spekulaci Facebook popřel, nicméně je známo, že součástí jeho nově vyvíjeného reklamního systému budou i funkce, která umožní inzerentům současně s předkládáním reklamy také pokládat uživatelům Facebooku otázky.
V minulých letech mohli inzerenti cílit své reklamy podle charakteristik, které si uživatelé zadali do svého profilu. Jak ale řekl mluvčí Facebooku, inzerenti nedostávají data o jednotlivých uživatelích, nýbrž pouze mohou zjistit, kolika lidem v určité kategorii se jejich inzerát zobrazil. Dále zdůraznil, že Facebook žádná data pro účely marketingových výzkumů neprodává.
Odhaduje se, že tržní hodnota Facebooku je přes 10 mld. dolarů. Počet uživatelů přesahuje 150 milionů po celém světě. To nabízí obrovský potenciál pro efektivní a cílenou reklamu a nebylo by žádným překvapením, kdyby majitelé chtěli tento potenciál proměnit ve skutečný zdroj tučných příjmů.
Zdá se, že skutečně nastává čas masivního přílivu marketingových agentur do sociálních sítí. Podle odhadů serveru eMarketer.com bude objem celkových výdajů v USA na reklamu v sociálních sítích v letošním roce dosahovat 1,3 mld. dolarů, což je asi 5 % všech výdajů na online reklamu. Pokud vezmeme v úvahu velikost Facebooku a dynamiku jeho růstu, nebude zřejmě dlouho trvat co sám Facebook absorbuje polovinu všech reklamních výdajů v sociálních sítích.


Jedním z problémů současných reklamních systému je menší přesnost zásahu cílové skupiny. Na PPC reklamy běžně klikají i lidé, které vlastně nabízený obsah ani nezajímá. Facebook je z tohoto pohledu zajímavý, protože díky obrovské databázi dat o uživatelích a jejich aktivitách bude možné reklamu velmi přesně zacílit. V úvodu zmíněný nově připravovaný systém s podporou dotazování ještě více zpřesní profily jednotlivých uživatelů. Lze tedy očekávat vysokou přesnost zásahu cílových skupin a větší efektivitu reklamních výdajů.
Ankety budou velmi užitečné pro inzerenty hledající zpětnou vazbu v reálném čase. Takto bude možné získávat pravdivé názory uživatelů, zkoumat jejich oblibu výrobků atd.
K podobnému kroku se rozhodl MySpace, který chce nabídnout partnerským umělcům přístup k datům o aktivitách fanoušků a jejich preferencím.
Podle serveru eMarketer.com jsou profily uživatelů sociálních sítí „pokladnicí informací o názorech, preferencích uživatelů.“ Lidé zde často diskutují o značkách a výrobcích, jen nesmí mít strach ze zneužití těchto informací. Budoucnost spočívá ve správném využití této bohaté datové základny.
Pozadu ani nejsou čeští provozovatelé reklamních systémů. Jako první v České republice nabízí reklamu na Facebooku společnost eTarget. Bude se jednat o PPC systém a společnost si slibuje vysoké hodnoty CTR díky možnosti dobrého cílení.

(Marek Habrnal)

Zdroje:
http://www.emarketer.com/Article.aspx?id=1006922
http://ekonom.ihned.cz/c1-34573180-na-facebooku-s-etargetem
http://www.financnici.cz/mark-zuckerberg


Share/Save/BookmarkKomentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle