Přeskočit na hlavní obsah

Nové možnosti cílení reklamy a průzkumů na Facebooku

Facebook, největší světová virtuální sociální síť, na počátku roku 2009 prezentoval nový systém umožňující dotazování se cílových uživatelů v reálném čase. Objevila se pravděpodobně falešná informace, že Facebook hodlá získaná data o uživatelích prodávat marketingovým agenturám. Tuto spekulaci Facebook popřel, nicméně je známo, že součástí jeho nově vyvíjeného reklamního systému budou i funkce, která umožní inzerentům současně s předkládáním reklamy také pokládat uživatelům Facebooku otázky.
V minulých letech mohli inzerenti cílit své reklamy podle charakteristik, které si uživatelé zadali do svého profilu. Jak ale řekl mluvčí Facebooku, inzerenti nedostávají data o jednotlivých uživatelích, nýbrž pouze mohou zjistit, kolika lidem v určité kategorii se jejich inzerát zobrazil. Dále zdůraznil, že Facebook žádná data pro účely marketingových výzkumů neprodává.
Odhaduje se, že tržní hodnota Facebooku je přes 10 mld. dolarů. Počet uživatelů přesahuje 150 milionů po celém světě. To nabízí obrovský potenciál pro efektivní a cílenou reklamu a nebylo by žádným překvapením, kdyby majitelé chtěli tento potenciál proměnit ve skutečný zdroj tučných příjmů.
Zdá se, že skutečně nastává čas masivního přílivu marketingových agentur do sociálních sítí. Podle odhadů serveru eMarketer.com bude objem celkových výdajů v USA na reklamu v sociálních sítích v letošním roce dosahovat 1,3 mld. dolarů, což je asi 5 % všech výdajů na online reklamu. Pokud vezmeme v úvahu velikost Facebooku a dynamiku jeho růstu, nebude zřejmě dlouho trvat co sám Facebook absorbuje polovinu všech reklamních výdajů v sociálních sítích.


Jedním z problémů současných reklamních systému je menší přesnost zásahu cílové skupiny. Na PPC reklamy běžně klikají i lidé, které vlastně nabízený obsah ani nezajímá. Facebook je z tohoto pohledu zajímavý, protože díky obrovské databázi dat o uživatelích a jejich aktivitách bude možné reklamu velmi přesně zacílit. V úvodu zmíněný nově připravovaný systém s podporou dotazování ještě více zpřesní profily jednotlivých uživatelů. Lze tedy očekávat vysokou přesnost zásahu cílových skupin a větší efektivitu reklamních výdajů.
Ankety budou velmi užitečné pro inzerenty hledající zpětnou vazbu v reálném čase. Takto bude možné získávat pravdivé názory uživatelů, zkoumat jejich oblibu výrobků atd.
K podobnému kroku se rozhodl MySpace, který chce nabídnout partnerským umělcům přístup k datům o aktivitách fanoušků a jejich preferencím.
Podle serveru eMarketer.com jsou profily uživatelů sociálních sítí „pokladnicí informací o názorech, preferencích uživatelů.“ Lidé zde často diskutují o značkách a výrobcích, jen nesmí mít strach ze zneužití těchto informací. Budoucnost spočívá ve správném využití této bohaté datové základny.
Pozadu ani nejsou čeští provozovatelé reklamních systémů. Jako první v České republice nabízí reklamu na Facebooku společnost eTarget. Bude se jednat o PPC systém a společnost si slibuje vysoké hodnoty CTR díky možnosti dobrého cílení.

(Marek Habrnal)

Zdroje:
http://www.emarketer.com/Article.aspx?id=1006922
http://ekonom.ihned.cz/c1-34573180-na-facebooku-s-etargetem
http://www.financnici.cz/mark-zuckerberg


Share/Save/BookmarkKomentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén