pondělí 8. června 2009

FACEBOOK Ads

Pred necelými 5 rokmi pojem Facebook neexistoval. Facebook je sociálna sieť, ktorá bola pôvodne založená pre študentov Harvardskej univerzity. Od 11.augusta 2006 sa môže k tejto sociálnej sieti pripojiť ktokoľvek starší ako 13 rokov. V ČR sa stal Facebook fenoménom cca pred rokom. Facebook ponúka svojím užívateľom možnosť zdieľania fotiek, videí, statusov, posielanie odkazov, chaty, atd. Dnes je počet užívateľov viac ako 200 miliónov. Samozrejme s týmto obrovským počtom užívateľov umožnuje Facebook veľké množstvo marketingových aktivít. Jednou z týchto aktivít je práce PPC reklama teda Facebook Ads.

Facebook Ads má niekoľko hlavných výhod:
  1. Cena – cena za proklik na Facebooku je zatiaľ stále podstatne nižšia ako ceny, ktoré má nastavené Adwords, prípadne Sklik. Cena je podľa môjho názoru nižšia hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je, že pokiaľ chcú prilákať zákazníkov od konkurencie ako je Google, nestačí ponúknuť len lepšie služby. Je len ťažké si predstaviť, že firma, ktorej funguje PPC reklama na Googli ju prestane využívať. Ale už je jednoduchšie si predstaviť, že firma v prípade, že konkurencia má priaznivé ceny, bude PPC reklamu využívať na niekoľkých serveroch. Ďalším dôvodom je, že PPC reklama nie je jedinou reklamnou aktivitou ale jednou z mnohých reklamných aktivít, ktoré Facebook ponúka.
  2. Cielenie – užívatelia tejto sociálnej siete o sebe často poskytujú veľké množstvo údajov. Začína to vekom, pohlavím, zamestnaním, náboženstvom, rasou, záujmami a končí to až pri veľmi osobných informáciách. A práve na základe týchto informácií dokáže Facebook Ads presne zacieliť potrebnú skupinu.
  3. Prekliky – reklamná agentura Active partners na stránkách www.efektivnimarketing.cz, uvádza, že počet zobrazení za 100$ dolárov bol 1 500 000. Tento počet zobrazení je za daný rozpočet veľmi vysoký.
Samozrejme je potrebné podotknúť, že Facebook Ads, nie je vhodný pre všetky cieľové skupiny. Najefektívnejší pravdepodobne bude pokiaľ je cieľová skupina mladšia ako 30 rokov. Aj keď v budúcnosti je možné čokoľvek a s tým ako počet užívateľov rastie takmer geometrickým radom, sa dá predpokladať, že o niekoľko rokov, mesiacov, bude Facebook obsahovať všetky vekové skupiny.


(Veronika Sokolová)
Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Facebook
http://www.efektivnimarketing.cz/novinky/facebook-ads-za-malo-penez-hodne-muziky/


Share/Save/Bookmark1 komentář:

  1. Hello! Can you tell me how i can register mail at google [url=http://google.com]google[/url] http://google.com

    OdpovědětSmazat