Přeskočit na hlavní obsah

AdWords Editor – uživatelská recenze

V době rychle rozvíjející se reklamy na internetu se ve velké míře využívají PPC systémy. Tyto systémy jsou relativně snadné na ovládání, svou reklamu můžete zaktivovat během několika málo chvil. V České republice jsou nejvíce rozšířené dva systémy – Google AdWords a Sklik od Seznamu. Vzhledem k tomu, že PPC systémy jsou pro mě denním chlebem, hledal jsem nástroje, které by mi umožnily zjednodušení a zrychlení správy. Seznam bohužel nenabízí žádné jiné rozhraní, než na internetu. Kdežto Google nabízí AdWords Editor. V následující části bych chtěl shrnout hlavní výhody a nevýhody tohoto programu z pohledu uživatele.

Výhody
 • Jako první výhodu bych chtěl uvést, že tento systém dokáže pracovat offline, takže pro úpravy svého účtu nemusíte být připojeni online. Účet si stáhnete pomocí tohoto programu do počítače, kde jej následně upravujete. Po dokončení změn se stačí připojit k internetu a vybrané změny odeslat. Díky tomu, že všechna data máte uložena v počítači, slouží zároveň jako záloha dat.
 • Další výhodu je, že díky editoru dokážete spravovat nepřeberné množství účtů najednou. Stačí si vždy otevřít vybraný účet a můžete jej hned spravovat.
 • Když se podíváme na samotnou správu účtu, vytváření kampaní a sestav, je editor mnohonásobně rychlejší. Nejenom prací offline, takže nemusíte čekat na načítání jednotlivých stránek, ale tak i možností hromadných úprav.
 • Ovládání sestav, tvorba klíčových slov a inzerátů je také velmi rychlá. Pokud si například klíčová slova připravíme v Excelu, můžeme je do programu přímo zkopírovat. Takže „jedním tahem“ můžeme vložit velké množství klíčových slov. Také změny můžeme dělat hromadně. Ať už se jedná o nastavení shody, kdy stačí označit vybraná slova a najednou shodu změnit, nebo když se jedná třeba o změnu cen. Se správou inzerátů je to stejné. Pokud si inzeráty připravíme dopředu, opět je můžeme najednou velmi rychle vkládat.
 • Editor je také vhodný při změnách struktury účtu. Jednotlivé sestavy můžeme jednoduše přemísťovat mezi kampaněmi. Stačí ji „chytnout“ myší a přetáhnout do jiné kampaně.
 • Když jsme u kopírování sestav, musím zmínit ještě jednu velkou výhodu u správy klíčových slov. Pokud máme v sestavě fráze typu „koberce Praha“ a potřebujeme tyto fráze použít do jiné sestavy, která je zaměřená například na město Brno, editor umí nahradit ve frázích vybrané slovo za jiné. Jestliže tedy budu mít v sestavě 100 klíčových slov, která obsahují slovo Praha, a já potřebuju, aby tam bylo slovo Brno, pár kliky to dokážu nahradit. Tato funkce opět velmi urychluje práci.
 • Pokud jeden účet spravuje více lidí, můžeme také využít funkce Sledování změn. Jedná se o to, že si můžu stáhnout do editoru data, ze kterých poznám, k jakým změnám došlo. Pak tyto změny můžu přijmout, nebo je odmítnout.
 • Mezi pozitiva můžeme také zařadit to, že program komunikuje v češtině. Takže se nemusíme obávat cizojazyčného rozhraní.

Nevýhody
 • První nevýhodu uživatel pozná hned při startu programu. Startování trvá překvapivě velmi dlouho. Pokud bych to měl srovnat s jinými programy, tak bych řekl, že nastartování editoru trvá 2-3x déle, než programy MS Office.
 • Nastavení kampaní – v editoru můžeme nastavit pouze základní parametry (denní limit, začátek a konec, jazyky, lokalita). Pokročilejší nastavení (např. zobrazování reklam, přesná lokalita v rámci jednoho státu, časový harmonogram, aj.) nastavit nejde. Takže se stejně nevyhnete použít online rozhraní.
 • Editor je zoptimalizovaný na čtvercový monitor, ideální rozlišení je 1280x1280 a velikost 17“ nebo 19“. Bohužel použitelnost na širokoúhlých monitorech je velmi malá, protože pracovní plocha je zmenšena informačními částmi. Takže například na notebooku s monitorem 15,4“ je editor téměř nepoužitelný.

  
Závěr
Pokud máte k dispozici klasický čtvercový monitor a neděláte pokaždé pokročilé nastavení kampaní, je editor jasná volba. Velmi urychluje práci, editace veškerých položek je velmi snadná a rychlá. Hromadné změny jsou nespornou výhodou. Ačkoliv je editor určen pro správu mnoha rozsáhlých účtů, myslím, že jej dokáže ocenit i člověk, který má na starost jeden účet s jednou kampaní a pár sestavami.
V praxi pak určitě budete editor využívat jako hlavní nástroj pro správu. Online rozhraní bude pro vás jenom doplňkem. Práce s editorem by vás měla bavit, protože je snadná a hlavně rychlá.
Pokud si tedy zvyknete na rychlou práci s editorem, může se vám dostavit těžká averze proti rozhraní na Skliku. Ze zkušenosti můžu dodat, že změny provedené v editoru mi zaberou např. 30 minut a tytéž změny provedené na Skliku mi zaberou minimálně 4 hodiny. Můžeme tedy maximálně doufat, že lidé ze Seznamu v brzké době „okopírují“ též editor a správa PPC kampaní na Seznamu bude stejně efektivní jako na Googlu.

(Aleš Lindovský)Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén