středa 21. dubna 2010

AdWords Editor – uživatelská recenze

V době rychle rozvíjející se reklamy na internetu se ve velké míře využívají PPC systémy. Tyto systémy jsou relativně snadné na ovládání, svou reklamu můžete zaktivovat během několika málo chvil. V České republice jsou nejvíce rozšířené dva systémy – Google AdWords a Sklik od Seznamu. Vzhledem k tomu, že PPC systémy jsou pro mě denním chlebem, hledal jsem nástroje, které by mi umožnily zjednodušení a zrychlení správy. Seznam bohužel nenabízí žádné jiné rozhraní, než na internetu. Kdežto Google nabízí AdWords Editor. V následující části bych chtěl shrnout hlavní výhody a nevýhody tohoto programu z pohledu uživatele.

Výhody
 • Jako první výhodu bych chtěl uvést, že tento systém dokáže pracovat offline, takže pro úpravy svého účtu nemusíte být připojeni online. Účet si stáhnete pomocí tohoto programu do počítače, kde jej následně upravujete. Po dokončení změn se stačí připojit k internetu a vybrané změny odeslat. Díky tomu, že všechna data máte uložena v počítači, slouží zároveň jako záloha dat.
 • Další výhodu je, že díky editoru dokážete spravovat nepřeberné množství účtů najednou. Stačí si vždy otevřít vybraný účet a můžete jej hned spravovat.
 • Když se podíváme na samotnou správu účtu, vytváření kampaní a sestav, je editor mnohonásobně rychlejší. Nejenom prací offline, takže nemusíte čekat na načítání jednotlivých stránek, ale tak i možností hromadných úprav.
 • Ovládání sestav, tvorba klíčových slov a inzerátů je také velmi rychlá. Pokud si například klíčová slova připravíme v Excelu, můžeme je do programu přímo zkopírovat. Takže „jedním tahem“ můžeme vložit velké množství klíčových slov. Také změny můžeme dělat hromadně. Ať už se jedná o nastavení shody, kdy stačí označit vybraná slova a najednou shodu změnit, nebo když se jedná třeba o změnu cen. Se správou inzerátů je to stejné. Pokud si inzeráty připravíme dopředu, opět je můžeme najednou velmi rychle vkládat.
 • Editor je také vhodný při změnách struktury účtu. Jednotlivé sestavy můžeme jednoduše přemísťovat mezi kampaněmi. Stačí ji „chytnout“ myší a přetáhnout do jiné kampaně.
 • Když jsme u kopírování sestav, musím zmínit ještě jednu velkou výhodu u správy klíčových slov. Pokud máme v sestavě fráze typu „koberce Praha“ a potřebujeme tyto fráze použít do jiné sestavy, která je zaměřená například na město Brno, editor umí nahradit ve frázích vybrané slovo za jiné. Jestliže tedy budu mít v sestavě 100 klíčových slov, která obsahují slovo Praha, a já potřebuju, aby tam bylo slovo Brno, pár kliky to dokážu nahradit. Tato funkce opět velmi urychluje práci.
 • Pokud jeden účet spravuje více lidí, můžeme také využít funkce Sledování změn. Jedná se o to, že si můžu stáhnout do editoru data, ze kterých poznám, k jakým změnám došlo. Pak tyto změny můžu přijmout, nebo je odmítnout.
 • Mezi pozitiva můžeme také zařadit to, že program komunikuje v češtině. Takže se nemusíme obávat cizojazyčného rozhraní.

Nevýhody
 • První nevýhodu uživatel pozná hned při startu programu. Startování trvá překvapivě velmi dlouho. Pokud bych to měl srovnat s jinými programy, tak bych řekl, že nastartování editoru trvá 2-3x déle, než programy MS Office.
 • Nastavení kampaní – v editoru můžeme nastavit pouze základní parametry (denní limit, začátek a konec, jazyky, lokalita). Pokročilejší nastavení (např. zobrazování reklam, přesná lokalita v rámci jednoho státu, časový harmonogram, aj.) nastavit nejde. Takže se stejně nevyhnete použít online rozhraní.
 • Editor je zoptimalizovaný na čtvercový monitor, ideální rozlišení je 1280x1280 a velikost 17“ nebo 19“. Bohužel použitelnost na širokoúhlých monitorech je velmi malá, protože pracovní plocha je zmenšena informačními částmi. Takže například na notebooku s monitorem 15,4“ je editor téměř nepoužitelný.

  
Závěr
Pokud máte k dispozici klasický čtvercový monitor a neděláte pokaždé pokročilé nastavení kampaní, je editor jasná volba. Velmi urychluje práci, editace veškerých položek je velmi snadná a rychlá. Hromadné změny jsou nespornou výhodou. Ačkoliv je editor určen pro správu mnoha rozsáhlých účtů, myslím, že jej dokáže ocenit i člověk, který má na starost jeden účet s jednou kampaní a pár sestavami.
V praxi pak určitě budete editor využívat jako hlavní nástroj pro správu. Online rozhraní bude pro vás jenom doplňkem. Práce s editorem by vás měla bavit, protože je snadná a hlavně rychlá.
Pokud si tedy zvyknete na rychlou práci s editorem, může se vám dostavit těžká averze proti rozhraní na Skliku. Ze zkušenosti můžu dodat, že změny provedené v editoru mi zaberou např. 30 minut a tytéž změny provedené na Skliku mi zaberou minimálně 4 hodiny. Můžeme tedy maximálně doufat, že lidé ze Seznamu v brzké době „okopírují“ též editor a správa PPC kampaní na Seznamu bude stejně efektivní jako na Googlu.

(Aleš Lindovský)Share/Save/Bookmark

Žádné komentáře:

Okomentovat