čtvrtek 3. března 2011

Google a Seznam bojují o návštěvníky

Kdo je jedničkou na českém trhu?

Možná už jste to také slyšeli. Podle informací České tiskové kanceláře (ČTK) souhrnný podíl společnosti Google mezi českými vyhledavači dosáhl na začátku roku téměř 51 procent, čímž předstihl svého největšího konkurenta a dosavadní jedničku na trhu Seznam. ČTK se přitom odkazuje na statistiky auditu návštěvnosti webových stránek TOPlist. Tyto zprávy ale nemusí být vůbec pravdivé. Vzhledem k problému s výběrem vzorku dat a skutečnosti, že podle serveru Navrholu.cz, Google v Česku 50 procentní hranici ve vyhledávání nepřekročil, je jisté pouze to, že Seznam v dlouhodobé perspektivě ztrácí svoje výsadní postavení na českém trhu vyhledavačů právě ve prospěch Googlu.

Reklamní kampaně

Boj Googlu a Seznamu o uživatele v posledních měsících nabral na obrátkách. Obě společnosti intenzivně investují do televizní, internetové, tiskové i venkovní reklamy.

Již v loňském roce Google započal svoji reklamní kampaň. Rozhodl se zaměřit svoji propagaci místo na celou společnost na jednotlivé její služby, konkrétně pak na prohlížeč Chrome, a to jak formou televizní a internetové, tak venkovní reklamy. Právě venkovní reklama na začátku ledna doslova zaplavila naše hlavní město. Lze ji vidět na billboardech, světelných tabulích, ale také v pražské MHD. Všude tam se lidé mohli dozvědět o výhodách nového prohlížeče. Povedená je také televizní reklama, která nabádá diváky, aby prohlíželi Internet tak rychle, jak jim to myslí. Ačkoliv panují jisté pochybnosti o účinnosti celé reklamní kampaně (Jiří Malý, ředitel Neo@Ogilvy, o ní říká: „Reklama na mě působí spíše jako působivé připomenutí pro stávající fanoušky Google, nikoliv jako snaha o přitáhnutí nových zákazníků.“), povědomí o značce Google se pravděpodobně ještě zvýší.

Ani Seznam ve své snaze připomenout se uživatelům Internetu nezůstal pozadu. Na začátku letošního roku Seznam představil nové logo a zároveň i slogan "Seznam, najdu tam, co hledám.", čímž tak trochu vykradl Google, který tento slogan používal jako narážku na minulý slogan Seznamu: „Seznam, najdu tam, co neznám. Google, najdu tam, co hledám.“ Značku si ale nikdy neregistroval, čehož Seznam využil a rivala předběhl.

Generální ředitel Seznamu, Pavel Zíma, na celé situaci nevidí nic špatného a vysvětluje pozadí za vznikem nového sloganu takto: "Registrace nového sloganu 'Najdu tam, co hledám', která proběhla již na jaře roku 2010, vycházela z logiky celkového vývoje, kterým prošel internet a portál samotný od doby, kdy byl vymyšlen slogan původní," uvádí PR oddělení Seznamu. „Internet byl tehdy neznámým prostředím a tomu také odpovídal slogan Seznam … najdu tam, co neznám. Nyní už je ale internet pro většinu lidí něčím, bez čeho by se neobešli. Stal se pro nás zdrojem všeho, co zrovna hledáme. Změna sloganu je proto jen reakce na internet současné doby.“

Ať už je pravda jakákoli, skutečnost, že slogan mnoho lidí včetně mě tahá za uši, se asi nezmění.

Kdo investoval do reklamy více peněz?

Podle odhadů, se kterými přišla společnost Admosphere, je vítězem této malé soutěže Seznam, který měl do své reklamní kampaně investovat 54, 6 milionu korun, zatímco Google investoval pouze 41,4 milionu.

Grafické porovnání investic obou společností je uvedeno na obrázku níže.


Do televizní kampaně Seznam investoval 46,6 milionu korun, přičemž jeho rival pouze 23,2 milionu korun.

Inzerce v tisku vyšla Google na 12,2 milionu, Seznam jen na 7,7 milionu.

Výrazně méně investoval Seznam do internetové reklamy. Celkový objem investic do tohoto sektoru ho vyšel na pouhých 86 tisíc, zatímco Google zde proinvestoval přes 12 milionů.

Skutečné množství peněz, které Seznam a Google v průběhu posledních třech měsíců do reklamy investoval, není známé. Investované částky, tak jak je poskytla Admosphere, jsou uvedeny v ceníkových cenách, které neberou v úvahu množstevní slevy, ani barterové smlouvy. Reálná výše investic, tak může být daleko nižší.

(Lenka Suková)

Zdroje:

http://www.lupa.cz/clanky/google-a-seznam-souboj-na-ostri-inzertnich-rozpoctu/
http://www.dsl.cz/clanek/2189-seznam-najdu-tam-co-hledam-a-take-kterak-microsoft-znasil-uje-google-a-jeho-vysledky-vyhledavani
http://www.lupa.cz/clanky/za-tajemstvim-reklamni-kampane-na-google-chrome/
http://www.mediar.cz/seznam-za-ctvrtrok-utratil-za-reklamu-55-milionu-google-jen-41-milionu/
Share/Save/Bookmark

Žádné komentáře:

Okomentovat