Přeskočit na hlavní obsah

Google a Seznam bojují o návštěvníky

Kdo je jedničkou na českém trhu?

Možná už jste to také slyšeli. Podle informací České tiskové kanceláře (ČTK) souhrnný podíl společnosti Google mezi českými vyhledavači dosáhl na začátku roku téměř 51 procent, čímž předstihl svého největšího konkurenta a dosavadní jedničku na trhu Seznam. ČTK se přitom odkazuje na statistiky auditu návštěvnosti webových stránek TOPlist. Tyto zprávy ale nemusí být vůbec pravdivé. Vzhledem k problému s výběrem vzorku dat a skutečnosti, že podle serveru Navrholu.cz, Google v Česku 50 procentní hranici ve vyhledávání nepřekročil, je jisté pouze to, že Seznam v dlouhodobé perspektivě ztrácí svoje výsadní postavení na českém trhu vyhledavačů právě ve prospěch Googlu.

Reklamní kampaně

Boj Googlu a Seznamu o uživatele v posledních měsících nabral na obrátkách. Obě společnosti intenzivně investují do televizní, internetové, tiskové i venkovní reklamy.

Již v loňském roce Google započal svoji reklamní kampaň. Rozhodl se zaměřit svoji propagaci místo na celou společnost na jednotlivé její služby, konkrétně pak na prohlížeč Chrome, a to jak formou televizní a internetové, tak venkovní reklamy. Právě venkovní reklama na začátku ledna doslova zaplavila naše hlavní město. Lze ji vidět na billboardech, světelných tabulích, ale také v pražské MHD. Všude tam se lidé mohli dozvědět o výhodách nového prohlížeče. Povedená je také televizní reklama, která nabádá diváky, aby prohlíželi Internet tak rychle, jak jim to myslí. Ačkoliv panují jisté pochybnosti o účinnosti celé reklamní kampaně (Jiří Malý, ředitel Neo@Ogilvy, o ní říká: „Reklama na mě působí spíše jako působivé připomenutí pro stávající fanoušky Google, nikoliv jako snaha o přitáhnutí nových zákazníků.“), povědomí o značce Google se pravděpodobně ještě zvýší.

Ani Seznam ve své snaze připomenout se uživatelům Internetu nezůstal pozadu. Na začátku letošního roku Seznam představil nové logo a zároveň i slogan "Seznam, najdu tam, co hledám.", čímž tak trochu vykradl Google, který tento slogan používal jako narážku na minulý slogan Seznamu: „Seznam, najdu tam, co neznám. Google, najdu tam, co hledám.“ Značku si ale nikdy neregistroval, čehož Seznam využil a rivala předběhl.

Generální ředitel Seznamu, Pavel Zíma, na celé situaci nevidí nic špatného a vysvětluje pozadí za vznikem nového sloganu takto: "Registrace nového sloganu 'Najdu tam, co hledám', která proběhla již na jaře roku 2010, vycházela z logiky celkového vývoje, kterým prošel internet a portál samotný od doby, kdy byl vymyšlen slogan původní," uvádí PR oddělení Seznamu. „Internet byl tehdy neznámým prostředím a tomu také odpovídal slogan Seznam … najdu tam, co neznám. Nyní už je ale internet pro většinu lidí něčím, bez čeho by se neobešli. Stal se pro nás zdrojem všeho, co zrovna hledáme. Změna sloganu je proto jen reakce na internet současné doby.“

Ať už je pravda jakákoli, skutečnost, že slogan mnoho lidí včetně mě tahá za uši, se asi nezmění.

Kdo investoval do reklamy více peněz?

Podle odhadů, se kterými přišla společnost Admosphere, je vítězem této malé soutěže Seznam, který měl do své reklamní kampaně investovat 54, 6 milionu korun, zatímco Google investoval pouze 41,4 milionu.

Grafické porovnání investic obou společností je uvedeno na obrázku níže.


Do televizní kampaně Seznam investoval 46,6 milionu korun, přičemž jeho rival pouze 23,2 milionu korun.

Inzerce v tisku vyšla Google na 12,2 milionu, Seznam jen na 7,7 milionu.

Výrazně méně investoval Seznam do internetové reklamy. Celkový objem investic do tohoto sektoru ho vyšel na pouhých 86 tisíc, zatímco Google zde proinvestoval přes 12 milionů.

Skutečné množství peněz, které Seznam a Google v průběhu posledních třech měsíců do reklamy investoval, není známé. Investované částky, tak jak je poskytla Admosphere, jsou uvedeny v ceníkových cenách, které neberou v úvahu množstevní slevy, ani barterové smlouvy. Reálná výše investic, tak může být daleko nižší.

(Lenka Suková)

Zdroje:

http://www.lupa.cz/clanky/google-a-seznam-souboj-na-ostri-inzertnich-rozpoctu/
http://www.dsl.cz/clanek/2189-seznam-najdu-tam-co-hledam-a-take-kterak-microsoft-znasil-uje-google-a-jeho-vysledky-vyhledavani
http://www.lupa.cz/clanky/za-tajemstvim-reklamni-kampane-na-google-chrome/
http://www.mediar.cz/seznam-za-ctvrtrok-utratil-za-reklamu-55-milionu-google-jen-41-milionu/
Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén