Přeskočit na hlavní obsah

Dohoda ACTA

ACTA neboli Anti-CounterfeitingTrade Agreement, v překladu Obchodní dohoda proti padělatelství, se v posledních dnech dostala do středu pozornosti. 26.1.2012 došlo k podpisu dohody ACTA 22 členskými zeměmi EU vč. České republiky. Na úvod je třeba zdůraznit, že podpis ještě neznamená, že se tato dohoda stává pro ČR závaznou. Kromě podpisu musí být ještě ratifikována. K ratifikaci je třeba souhlas parlamentu a podpis prezidenta ČR. Je zde tedy stále možnost, aby internetová veřejnost přesvědčila zákonodárce, aby dohodu nepřijali. „Podle mého názoru to není nemožné. Bude to ale vyžadovat dosti intenzivní tlak širší internetové veřejnosti. Ten musí být veden zcela legální cestou a legálními prostředky, a stavět na seriózní a korektní argumentaci. Nikoli na aktivitách typu záměrného přetěžování toho či onoho serveru, které vedou k jeho faktické nedostupnosti – jako jsme toho byli svědky minulý týden, například u webových serverů naší vlády či organizace OSA. Nemluvě již o zahraničí, kde k útokům typu DDOS docházelo ještě ve větším měřítku,“ píše Jiří Peterka pro server Lupa.cz.

Dohoda ACTA není ve své podstatě běžnou obchodní dohodou, jak je prezentována. Ve skutečnosti zasahuje i do trestněprávní oblasti, což je důvod, proč je nutná ratifikace všemi členskými zeměmi. Běžné obchodní dohody jsou předávány k podpisu do Bruselu, v této oblasti si však členské země své pravomoci ponechaly.
Obsah dohody ACTA byl velmi přísně utajován. Vyjednavač za USA Ron Kirk dokonce prohlásil, že „pokud by veřejnost věděla, co se na ni chystá, nikdy by se dohodou nepodařilo sjednat.“ Na jeho slova nakonec došlo. Obsah vznikající dohody ACTA unikl na veřejnost a díky tlaku veřejnosti došlo i na přeformulovávání některých požadavků. Formulace jsou nyní však natolik vágní, že si každá strana může vykládat obsah dohody zcela různě. Právě neurčitost je asi největší problém současné podoby dohody ACTA. Text si může přečíst každý, nicméně zcela mu porozumět je poměrně obtížné.

Direktorát EU konstatoval, že současná podoba dohody ACTA není kompatibilní s unijním právem. Řada europoslanců proto již začala požadovat, aby Evropský soudní dvůr posoudil, zda je ACTA vůbec v souladu s unijním právem, a následně i vymezil možnosti její implementace. Jenže takové posuzování by mohlo trvat i 2 roky, a tak dlouho nikdo čekat nechce.
Za ČR byl pověřen přípravou stanoviska europoslanec Jan Zahradil. Jeho pohled na dohodu ACTA je velmi vstřícný. Podle Zahradila dohoda ACTA je v souladu s unijním právem. Stanoviska dalších výborů teprve vznikají. Zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu Alex Ivančo v pořadu Události a komentáře dne 27.1.2012 prohlásil, že je dohoda plně v souladu s právem ČR a že se pro občany nic nezmění. Dohodu ACTA zde dokonce prezentoval jako výrazný přínos.

Co potenciálně hrozí?

Acta zasahuje do mnoha oblastí. Zde jsem vybrala 2, které jsou největším trnem v oku.
  • Dohoda ACTA požaduje od internetových poskytovatelů, aby na základě podnětů od držitelů práv, odpojovali některé své zákazníky od Internetu. To by však znamenalo monitoring zákazníků a následné poskytnutí osobních údajů. Evropský parlament se však usnesl, že ACTA nesmí mít žádný dopad na ochranu osobních údajů. Od tohoto požadavku se nyní postupně odstupuje, nicméně nic není jisté.
  • ACTA zavádí kontroly obsahu například pevných disků v notebooku, pamětí v MP3 přehrávačích či mobilech při přechodu hranic. Cílem je kontrola, zda v nich není nějaký obsah porušující autorská práva. Proti tomuto ustanovení bojuje především česká europoslankyně Zuzana Roithová, která je vytrvalou kritičkou dohody ACTA. "Dohoda ACTA by měla potírat velké komerční padělatele, nikoliv středoškoláky s MP3 přehrávači se stáhnutou hudbou z internetu či baťůžkáře s oblečením zakoupeným na tržišti," vysvětluje česká poslankyně, která se v Evropském parlamentu specializuje na oblast IT průmyslu a práva spotřebitelů a uživatelů na internetu. Kritika Roithové, stejně jako například České pirátské strany, však doposud nemá silný účinek.

(Petra Krumlová)

Zdroj:
http://www.lupa.cz/clanky/ceska-republika-podepsala-dohodu-acta-co-s-tim/
http://technet.idnes.cz/protipiratska-dohoda-acta-od-internetu-vas-neodpoji-ale-prohledaji-vam-pocitac-195-/sw_internet.aspx?c=A101126_165023_sw_internet_pka

Update:
http://www.lupa.cz/clanky/zastavi-polsko-dohodu-acta/ 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle