čtvrtek 3. května 2012

Co stojí za posledními změnami na Facebooku


S blížícím se vstupem na burzu Facebook představuje řadu novinek.  Mezi nejvýznamnější patří možnost placených reklamních odkazů v News feedu. Důvod je zřejmý – dostat do hry velké podniky typu Wallmart, Starbucks nebo Proctor&Gamble a navýšit tak hodnotu společnosti.

„V současné době Facebook na reklamách vydělává značné jmění, nicméně tato suma nepochází od hlavních zadavatelů reklamy na trhu. A právě to jsou firmy, na kterých se dá vydělat opravdu velké jmění.“ tvrdí Rebecca Lieb, analytička společnosti Altimeter Group.

Klíčem k jejich přilákání je podle Facebooku větší reach společností a jejich profilů. V současnosti firmy dosahují přibližně na 16 % svých fanoušků, s novými funkcemi (viz. Info box níže) sociální síť slibuje dosah až 75 %, což znamená až téměř zpětinásobení dosavadního výkonu.

Již minulý rok Facebook podle výzkumu agentury eMarketer držel 14% podíl z celkových 12,4 miliard dolarů, které se protočily na americkém trhu online reklamy. Tento rok by se podle odhadů měl dostat na 16,8 % a předehnat tak Google, který se může pyšnit 16,5% podílem. Reklama je pro Facebook jednoznačně hlavním zdrojem výnosů, postará se totiž až o 83 %.

Očekávání, na kolik bude Facebook během první veřejné nabídky akcií oceněn, se různí, nicméně celková suma by mohla dosáhnout až magické hranice 100 miliard dolarů.


Obrázek 1: Přehled novinek 

Zdroj: http://www.mayoseitzmediamonitor.com


Čtvero nejdůležitějších změn poslední doby: 

1. Nový typ postranního banneru

Na místo dříve vyhrazené pouze reklamám může nyní inzerent, samozřejmě za úplatu, vložit i post ze svého profilu, který lze „likovat“ i komentovat. Ideální nástroj pro zintenzivnění komunikace se zákazníky.

2. Reklama v News feedu

Značky, které jste „olikovali“ se mohou skrze posty dostat do vašich novinek a propagovat v nich své nabídky. Ba co víc, stačí, pokud s nimi měl co do činění některý z vašich kamarádů.

3. Reklama v mobilech

Facebook otvírá brány novému lukrativnímu byznysu… na úkor uživatele?!?

4. Reklama při odhlášení

Ve vyspělých zemích, kde každý používá svůj vlastní počítač a tudíž není nucen se odhlašovat pravděpodobně nic převratného. V zemích s horší infrastrukturou, kde jsou stále často používané internetové kavárny ideální nástroj například pro brandové kampaně.
 (Pavel Baranyk)

Žádné komentáře:

Okomentovat