Přeskočit na hlavní obsah

Co stojí za posledními změnami na Facebooku


S blížícím se vstupem na burzu Facebook představuje řadu novinek.  Mezi nejvýznamnější patří možnost placených reklamních odkazů v News feedu. Důvod je zřejmý – dostat do hry velké podniky typu Wallmart, Starbucks nebo Proctor&Gamble a navýšit tak hodnotu společnosti.

„V současné době Facebook na reklamách vydělává značné jmění, nicméně tato suma nepochází od hlavních zadavatelů reklamy na trhu. A právě to jsou firmy, na kterých se dá vydělat opravdu velké jmění.“ tvrdí Rebecca Lieb, analytička společnosti Altimeter Group.

Klíčem k jejich přilákání je podle Facebooku větší reach společností a jejich profilů. V současnosti firmy dosahují přibližně na 16 % svých fanoušků, s novými funkcemi (viz. Info box níže) sociální síť slibuje dosah až 75 %, což znamená až téměř zpětinásobení dosavadního výkonu.

Již minulý rok Facebook podle výzkumu agentury eMarketer držel 14% podíl z celkových 12,4 miliard dolarů, které se protočily na americkém trhu online reklamy. Tento rok by se podle odhadů měl dostat na 16,8 % a předehnat tak Google, který se může pyšnit 16,5% podílem. Reklama je pro Facebook jednoznačně hlavním zdrojem výnosů, postará se totiž až o 83 %.

Očekávání, na kolik bude Facebook během první veřejné nabídky akcií oceněn, se různí, nicméně celková suma by mohla dosáhnout až magické hranice 100 miliard dolarů.


Obrázek 1: Přehled novinek 

Zdroj: http://www.mayoseitzmediamonitor.com


Čtvero nejdůležitějších změn poslední doby: 

1. Nový typ postranního banneru

Na místo dříve vyhrazené pouze reklamám může nyní inzerent, samozřejmě za úplatu, vložit i post ze svého profilu, který lze „likovat“ i komentovat. Ideální nástroj pro zintenzivnění komunikace se zákazníky.

2. Reklama v News feedu

Značky, které jste „olikovali“ se mohou skrze posty dostat do vašich novinek a propagovat v nich své nabídky. Ba co víc, stačí, pokud s nimi měl co do činění některý z vašich kamarádů.

3. Reklama v mobilech

Facebook otvírá brány novému lukrativnímu byznysu… na úkor uživatele?!?

4. Reklama při odhlášení

Ve vyspělých zemích, kde každý používá svůj vlastní počítač a tudíž není nucen se odhlašovat pravděpodobně nic převratného. V zemích s horší infrastrukturou, kde jsou stále často používané internetové kavárny ideální nástroj například pro brandové kampaně.
 (Pavel Baranyk)





Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.

TikTok spouští nové New Interactive Market Insights pro lepší marketingovou propagaci na platformě

TikTok Insights, nová platforma, ke které máte přístup zde , poskytuje řadu filtrů, abyste získali lepší představu o tom, jak se vaše publikum chová, jaké má zájmy a postoje ke značkám.