čtvrtek 13. prosince 2012

Kickstarter.com aneb jak získat peníze pro svůj projekt bez investora nebo banky

Jak by se vám líbilo, kdybyste svůj vlastní projekt mohli dát na internet a lidé by vám dali peníze na jeho realizaci? Říkáte si že to zní moc dobře na to aby to bylo možné? Na Kickstarter.com to možné je.

Kickstarter je crowd funding platforma jejímž prostřednictvím bylo vybráno více než 230 miliónu dolarů na více než 23 tisíc projektů. Jedná se o způsob získávání finančních prostředků od mnoha jednotlivců v malých částkách tradičně ve výši ceny produktu z projektu a představuje alternativu k tradičním formám získávání finančních prostředků za což si bere 5 % ze získané částky. Zjednodušeně bychom mohli říci že se vlastně jedná o předprodej.

Je zajímavé kolik peněz se podařilo získat na některé (z mého pohledu) banální projekty. Například Coffee Joulies chtěli vybrat 9 500 dolarů na projekt kovového tělesa ve tvaru kávového zrna jenž vložíte do kávy a nejprve kávu ochladí a později jí naakumulovaným teplem ohřívá takže má nápoj déle optimápní teplotu. Nakonec však vybrali přes 300 tisíc dolarů! Nejúspěšnější projekt zatím vůbec (na který se můžete podívat zde) místo požadovaných 100 tisíc dolarů vybral přes 10 milionu dolarů!

Jak ale tato platforma souvisí s marketingem na internetu?

Nejde totiž zdaleka jen o způsob jak získat peníze na projekt ale jsou zde zajímavé další marketingové efekty které Kickstarter přináší. Některé projekty dokonce mají kampaň na Kickstarter.com přesto že mají dostatek finančních prostředků na projekt. Pojďme se nyní podívat na tři hlavní marketingové aspekty které kampaň na kickstarter.com projektům nabízí.

1. Buzz marketing

Kampaň na Kickstarter.com pomáhá o projektu vytvářet “buzz”. Každý projekt je představen krátkým videem které pomáhá v pochopení o co se vlastně jedná a lze jej jednoduše sdílet což pomáhá šířit “buzz”. Crowd funding, jak říká Salman Sajid když hodnotí svůj projekt na Kickstarter.com, je jako multiplikátor skvělého nápadu. Dále média mají ráda tento typ stránek protože tam nacházejí zajímavé novinky o kterých mohou psát. To samé platí i o blogerech kteří rádi píší o novinkách (jako třeba teď já).

2. Vysoce kvalitní leady

Většina lidé kteří chodí na crowdfundingové stránky tam je proto, že hledají něco neobvyklého, co by si mohli koupit. Mají připravenou kreditní kartu a jsou připraveni nakoupit. Například u projektu MoDev Tablet se to projevilo tak, že polovina získaných peněz na projekt byla právě z kickstarter.com. Navíc zde nejsou mazány žádné, ani skončené projekty takže pokud je váš projekt u konce, lidé jej stále mohou najít na Kickstarteru a prokliknout se na vaše stránky kde produkt prodáváte.

3. SEO

Posledním ze zde popisovaných aspektů je SEO. Google má rád Kickstarter což se projevuje tak, že ho hodnotí skóre Page Rank 7. To znamená, že fráze zmíněné v popisu projektu se při vyhledávání budou zobrazovat na předních pozicích organického vyhledávání Googlu. Tento aspekt většina projektů nebere v potaz ale připravuje se tak o velké množství návštěvníků.

Vánoce se blíží a pokud jste na tom stejně jako já a každou zimu si lámete hlavu nad tím čím koho obdarovat Kickstarter.com může být zajímavým zdrojem inspirace.

(Jonatan Šumavský)
Zdroje:

http://www.openforum.com/articles/9-steps-for-getting-kickstarter-dollars/
http://www.moderndcbusiness.com/how-to-use-kickstarter-as-a-marketing-platform.html
http://www.shopify.com/blog/6102922-how-to-run-a-successful-campaign-on-kickstarter
http://garrettgibbons.com/successful-kickstarter-campaigns/Žádné komentáře:

Okomentovat