Přeskočit na hlavní obsah

Kickstarter.com aneb jak získat peníze pro svůj projekt bez investora nebo banky

Jak by se vám líbilo, kdybyste svůj vlastní projekt mohli dát na internet a lidé by vám dali peníze na jeho realizaci? Říkáte si že to zní moc dobře na to aby to bylo možné? Na Kickstarter.com to možné je.

Kickstarter je crowd funding platforma jejímž prostřednictvím bylo vybráno více než 230 miliónu dolarů na více než 23 tisíc projektů. Jedná se o způsob získávání finančních prostředků od mnoha jednotlivců v malých částkách tradičně ve výši ceny produktu z projektu a představuje alternativu k tradičním formám získávání finančních prostředků za což si bere 5 % ze získané částky. Zjednodušeně bychom mohli říci že se vlastně jedná o předprodej.

Je zajímavé kolik peněz se podařilo získat na některé (z mého pohledu) banální projekty. Například Coffee Joulies chtěli vybrat 9 500 dolarů na projekt kovového tělesa ve tvaru kávového zrna jenž vložíte do kávy a nejprve kávu ochladí a později jí naakumulovaným teplem ohřívá takže má nápoj déle optimápní teplotu. Nakonec však vybrali přes 300 tisíc dolarů! Nejúspěšnější projekt zatím vůbec (na který se můžete podívat zde) místo požadovaných 100 tisíc dolarů vybral přes 10 milionu dolarů!

Jak ale tato platforma souvisí s marketingem na internetu?

Nejde totiž zdaleka jen o způsob jak získat peníze na projekt ale jsou zde zajímavé další marketingové efekty které Kickstarter přináší. Některé projekty dokonce mají kampaň na Kickstarter.com přesto že mají dostatek finančních prostředků na projekt. Pojďme se nyní podívat na tři hlavní marketingové aspekty které kampaň na kickstarter.com projektům nabízí.

1. Buzz marketing

Kampaň na Kickstarter.com pomáhá o projektu vytvářet “buzz”. Každý projekt je představen krátkým videem které pomáhá v pochopení o co se vlastně jedná a lze jej jednoduše sdílet což pomáhá šířit “buzz”. Crowd funding, jak říká Salman Sajid když hodnotí svůj projekt na Kickstarter.com, je jako multiplikátor skvělého nápadu. Dále média mají ráda tento typ stránek protože tam nacházejí zajímavé novinky o kterých mohou psát. To samé platí i o blogerech kteří rádi píší o novinkách (jako třeba teď já).

2. Vysoce kvalitní leady

Většina lidé kteří chodí na crowdfundingové stránky tam je proto, že hledají něco neobvyklého, co by si mohli koupit. Mají připravenou kreditní kartu a jsou připraveni nakoupit. Například u projektu MoDev Tablet se to projevilo tak, že polovina získaných peněz na projekt byla právě z kickstarter.com. Navíc zde nejsou mazány žádné, ani skončené projekty takže pokud je váš projekt u konce, lidé jej stále mohou najít na Kickstarteru a prokliknout se na vaše stránky kde produkt prodáváte.

3. SEO

Posledním ze zde popisovaných aspektů je SEO. Google má rád Kickstarter což se projevuje tak, že ho hodnotí skóre Page Rank 7. To znamená, že fráze zmíněné v popisu projektu se při vyhledávání budou zobrazovat na předních pozicích organického vyhledávání Googlu. Tento aspekt většina projektů nebere v potaz ale připravuje se tak o velké množství návštěvníků.

Vánoce se blíží a pokud jste na tom stejně jako já a každou zimu si lámete hlavu nad tím čím koho obdarovat Kickstarter.com může být zajímavým zdrojem inspirace.

(Jonatan Šumavský)
Zdroje:

http://www.openforum.com/articles/9-steps-for-getting-kickstarter-dollars/
http://www.moderndcbusiness.com/how-to-use-kickstarter-as-a-marketing-platform.html
http://www.shopify.com/blog/6102922-how-to-run-a-successful-campaign-on-kickstarter
http://garrettgibbons.com/successful-kickstarter-campaigns/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén