Přeskočit na hlavní obsah

Kickstarter.com aneb jak získat peníze pro svůj projekt bez investora nebo banky

Jak by se vám líbilo, kdybyste svůj vlastní projekt mohli dát na internet a lidé by vám dali peníze na jeho realizaci? Říkáte si že to zní moc dobře na to aby to bylo možné? Na Kickstarter.com to možné je.

Kickstarter je crowd funding platforma jejímž prostřednictvím bylo vybráno více než 230 miliónu dolarů na více než 23 tisíc projektů. Jedná se o způsob získávání finančních prostředků od mnoha jednotlivců v malých částkách tradičně ve výši ceny produktu z projektu a představuje alternativu k tradičním formám získávání finančních prostředků za což si bere 5 % ze získané částky. Zjednodušeně bychom mohli říci že se vlastně jedná o předprodej.

Je zajímavé kolik peněz se podařilo získat na některé (z mého pohledu) banální projekty. Například Coffee Joulies chtěli vybrat 9 500 dolarů na projekt kovového tělesa ve tvaru kávového zrna jenž vložíte do kávy a nejprve kávu ochladí a později jí naakumulovaným teplem ohřívá takže má nápoj déle optimápní teplotu. Nakonec však vybrali přes 300 tisíc dolarů! Nejúspěšnější projekt zatím vůbec (na který se můžete podívat zde) místo požadovaných 100 tisíc dolarů vybral přes 10 milionu dolarů!

Jak ale tato platforma souvisí s marketingem na internetu?

Nejde totiž zdaleka jen o způsob jak získat peníze na projekt ale jsou zde zajímavé další marketingové efekty které Kickstarter přináší. Některé projekty dokonce mají kampaň na Kickstarter.com přesto že mají dostatek finančních prostředků na projekt. Pojďme se nyní podívat na tři hlavní marketingové aspekty které kampaň na kickstarter.com projektům nabízí.

1. Buzz marketing

Kampaň na Kickstarter.com pomáhá o projektu vytvářet “buzz”. Každý projekt je představen krátkým videem které pomáhá v pochopení o co se vlastně jedná a lze jej jednoduše sdílet což pomáhá šířit “buzz”. Crowd funding, jak říká Salman Sajid když hodnotí svůj projekt na Kickstarter.com, je jako multiplikátor skvělého nápadu. Dále média mají ráda tento typ stránek protože tam nacházejí zajímavé novinky o kterých mohou psát. To samé platí i o blogerech kteří rádi píší o novinkách (jako třeba teď já).

2. Vysoce kvalitní leady

Většina lidé kteří chodí na crowdfundingové stránky tam je proto, že hledají něco neobvyklého, co by si mohli koupit. Mají připravenou kreditní kartu a jsou připraveni nakoupit. Například u projektu MoDev Tablet se to projevilo tak, že polovina získaných peněz na projekt byla právě z kickstarter.com. Navíc zde nejsou mazány žádné, ani skončené projekty takže pokud je váš projekt u konce, lidé jej stále mohou najít na Kickstarteru a prokliknout se na vaše stránky kde produkt prodáváte.

3. SEO

Posledním ze zde popisovaných aspektů je SEO. Google má rád Kickstarter což se projevuje tak, že ho hodnotí skóre Page Rank 7. To znamená, že fráze zmíněné v popisu projektu se při vyhledávání budou zobrazovat na předních pozicích organického vyhledávání Googlu. Tento aspekt většina projektů nebere v potaz ale připravuje se tak o velké množství návštěvníků.

Vánoce se blíží a pokud jste na tom stejně jako já a každou zimu si lámete hlavu nad tím čím koho obdarovat Kickstarter.com může být zajímavým zdrojem inspirace.

(Jonatan Šumavský)
Zdroje:

http://www.openforum.com/articles/9-steps-for-getting-kickstarter-dollars/
http://www.moderndcbusiness.com/how-to-use-kickstarter-as-a-marketing-platform.html
http://www.shopify.com/blog/6102922-how-to-run-a-successful-campaign-on-kickstarter
http://garrettgibbons.com/successful-kickstarter-campaigns/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle