Přeskočit na hlavní obsah

Facebook chystá novou reklamní funkci – tlačítko „WANT“

Sociální síť Facebook je bezpochyby fenoménem dnešní doby. Před několika lety mě jako sociálními sítěmi téměř nepoznamenaného naprosto uchvátil. Tenkrát jako klasického uživatele. Kontakt s ostatními nikdy nebyl jednodušší a všechna ICQ a MSN messengery ztrácely význam.

Po několika letech se můj přístup trochu změnil, stejně na tom bylo i využití Facebooku. Se starším bratrem jsme začátkem roku 2010 založili internetový obchod, s cílovou skupinou především kluků ve věku 10-18 let. A rozhraní Facebooku se pro mě stalo pracovním prostředím, protože 90% komunikace probíhá právě tam. Teenageři zde navíc tráví velké množství času a bylo by hloupé zákazníkům „nejít naproti“. Velmi rychle jsem zjistil, že mládež nejen, že email shledává „komplikovaným“, ale také pomalým. Dnešní generace požaduje odpověď na své dotazy ihned a pro malý eshop, jako je ten náš, jde o naprosto vyhovující prostředek komunikace, protože odpovědi se dotazujícímu dostane častokrát rychleji od jiného „fanouška“ stránky. Existují i další výhody jako možnosti prezentace fotek produktů, videí a jejich následného sdílení a „lajkování“, popř. potencionální online šíření, soutěže atd.

Napadlo mě tedy, jestli Facebook nechystá své možnosti pro komerční subjekty ještě rozšiřovat. U několika stránek jsem narazil na různé plug-iny umožňující import produktů, ale vše působilo poněkud nedůvěryhodně, jako že to na Facebook zkrátka nepatří, ten má přeci sloužit ke spojování lidí a napomáhat jim sdílet své zážitky.

Avšak vedení Facebooku po PPC systému udělalo krok k další reklamě. Začátkem října Facebook v USA přidal novou funkci – tlačítko „WANT“. Prozatím jej využívá několik málo firem (Victoria’s Secret, Michael Kors, Neiman Marcus, Pottery Barn, Wayfair nebo Smith Optics). A k čemu to tedy je ? Pokud si uživatelé prohlíží fanouškovské stránky a alba těchto obchodníků, u jednotlivých produktů mohou kliknout na tlačítko „WANT“ nebo staré dobré „like“. Vytváří tak jakýsi wishlist, který se samozřejmě objeví na jejich zdi i v nových příspěvcích sledovaných jejich přáteli. Produkty jsou díky tomu na sociální síti masivně sdíleny, navíc vystavené položky obsahují i odkaz, s jehož pomocí se lehce prokliknete přímo na online obchod daného prodejce. Dle Facebooku nejde o nic jiného než usnadnění přístupu uživatelům k novým produktům.


Pokud bude test v USA úspěšný (a vypadá, že bude protože dle výsledků celých 67% upozornění vede k prokliknutí na stránky obchodníka) tak se tlačítka WANT dočkáme snad i v ČR. Nový plug-in s sebou určitě přinese změny v nákupních návycích uživatelů a velmi zajímavý zdroj inzerce. Dle Adama Zbiejczuka (jehož jste mohli potkat v 10. týdnu na naší přednášce předmětu Marketing na internetu) se tento nástroj hodí spíše pro zboží, které zaujme hlavně vizuálně, a více než předmětem racionálního uvažování, je nákup výsledkem uvažování založeného na emocích.

O tom zda-li bude v budoucnu tato funkce zpoplatněna či ne můžeme zatím jen spekulovat. Ale Facebook by jednal neracionálně kdyby jen tak riskoval odrazení uživatelů přílišnou inzercí a obchodováním na sociální síti. Navíc si myslím, že vedení Facebooku s celou touto tématikou zachází velmi opatrně a WANT button je velmi nenápadnou a nenarušující novinkou. Já sám jako člověk užívající Facebook především pro pracovní účely bych tuto funkci velmi rád uvítal.


(Václav Kroutil)

Zdroj: SKOPALOVÁ, Pavla. Facebook se otevírá další reklamě. Markething.cz [online]. 1. listopadu 2012 [cit. 2012-11-01]. Dostupné z: http://www.markething.cz/facebook-se-otevira-dalsi-reklame

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle