Přeskočit na hlavní obsah

Facebook chystá novou reklamní funkci – tlačítko „WANT“

Sociální síť Facebook je bezpochyby fenoménem dnešní doby. Před několika lety mě jako sociálními sítěmi téměř nepoznamenaného naprosto uchvátil. Tenkrát jako klasického uživatele. Kontakt s ostatními nikdy nebyl jednodušší a všechna ICQ a MSN messengery ztrácely význam.

Po několika letech se můj přístup trochu změnil, stejně na tom bylo i využití Facebooku. Se starším bratrem jsme začátkem roku 2010 založili internetový obchod, s cílovou skupinou především kluků ve věku 10-18 let. A rozhraní Facebooku se pro mě stalo pracovním prostředím, protože 90% komunikace probíhá právě tam. Teenageři zde navíc tráví velké množství času a bylo by hloupé zákazníkům „nejít naproti“. Velmi rychle jsem zjistil, že mládež nejen, že email shledává „komplikovaným“, ale také pomalým. Dnešní generace požaduje odpověď na své dotazy ihned a pro malý eshop, jako je ten náš, jde o naprosto vyhovující prostředek komunikace, protože odpovědi se dotazujícímu dostane častokrát rychleji od jiného „fanouška“ stránky. Existují i další výhody jako možnosti prezentace fotek produktů, videí a jejich následného sdílení a „lajkování“, popř. potencionální online šíření, soutěže atd.

Napadlo mě tedy, jestli Facebook nechystá své možnosti pro komerční subjekty ještě rozšiřovat. U několika stránek jsem narazil na různé plug-iny umožňující import produktů, ale vše působilo poněkud nedůvěryhodně, jako že to na Facebook zkrátka nepatří, ten má přeci sloužit ke spojování lidí a napomáhat jim sdílet své zážitky.

Avšak vedení Facebooku po PPC systému udělalo krok k další reklamě. Začátkem října Facebook v USA přidal novou funkci – tlačítko „WANT“. Prozatím jej využívá několik málo firem (Victoria’s Secret, Michael Kors, Neiman Marcus, Pottery Barn, Wayfair nebo Smith Optics). A k čemu to tedy je ? Pokud si uživatelé prohlíží fanouškovské stránky a alba těchto obchodníků, u jednotlivých produktů mohou kliknout na tlačítko „WANT“ nebo staré dobré „like“. Vytváří tak jakýsi wishlist, který se samozřejmě objeví na jejich zdi i v nových příspěvcích sledovaných jejich přáteli. Produkty jsou díky tomu na sociální síti masivně sdíleny, navíc vystavené položky obsahují i odkaz, s jehož pomocí se lehce prokliknete přímo na online obchod daného prodejce. Dle Facebooku nejde o nic jiného než usnadnění přístupu uživatelům k novým produktům.


Pokud bude test v USA úspěšný (a vypadá, že bude protože dle výsledků celých 67% upozornění vede k prokliknutí na stránky obchodníka) tak se tlačítka WANT dočkáme snad i v ČR. Nový plug-in s sebou určitě přinese změny v nákupních návycích uživatelů a velmi zajímavý zdroj inzerce. Dle Adama Zbiejczuka (jehož jste mohli potkat v 10. týdnu na naší přednášce předmětu Marketing na internetu) se tento nástroj hodí spíše pro zboží, které zaujme hlavně vizuálně, a více než předmětem racionálního uvažování, je nákup výsledkem uvažování založeného na emocích.

O tom zda-li bude v budoucnu tato funkce zpoplatněna či ne můžeme zatím jen spekulovat. Ale Facebook by jednal neracionálně kdyby jen tak riskoval odrazení uživatelů přílišnou inzercí a obchodováním na sociální síti. Navíc si myslím, že vedení Facebooku s celou touto tématikou zachází velmi opatrně a WANT button je velmi nenápadnou a nenarušující novinkou. Já sám jako člověk užívající Facebook především pro pracovní účely bych tuto funkci velmi rád uvítal.


(Václav Kroutil)

Zdroj: SKOPALOVÁ, Pavla. Facebook se otevírá další reklamě. Markething.cz [online]. 1. listopadu 2012 [cit. 2012-11-01]. Dostupné z: http://www.markething.cz/facebook-se-otevira-dalsi-reklame

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Google Ads představuje nové funkce pro Performance Max kampaně

Performance Max kampaně jsou nejnovějším typem kampaní v Google Ads. Ve své podstatě kombinují téměř všechny ostatní typy reklam; vyhledávací, obsahová i nákupní. A také všechny funnely; akvizici i remarketing. Jednoduše řečeno, mají mít maximální záběr pro teoreticky maximální výkon. Není proto žádným tajemstvím, že společnost Google se snaží své inzerenty pobízet směrem právě těchto Performance Max kampaní. Dokonce od 3. čtvrtletí 2022 by právě tento typ kampaní měl úplně nahradit chytré kampaně v Nákupech a také kampaně místní. Vzhledem k těmto okolnostem a faktu, že se kampaně Performance Max stávají jakýmsi novým standardem v PPC sféře, se společnost Google rozhodla přidat nové funkce, které by měly svým inzerentům ještě zefektivnit jejich snažení. 

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!