neděle 20. ledna 2013

Socialbakers.com – co je české, nemusí být malé


Fenomén sociálních sítí v dnešní době je jednoznačně nevyvratitelný. Uživatelé Facebooku přesáhli 1 miliardu uživatelů (čili 1/6 světové populace), Twitter se stal synonymem arabského jara (revolucí v zemích severní Afriky). Vyjma velké oblíbenosti mezi lidmi také firmy pochopili, že svět sociálních jim otevírá nové příležitosti a další komunikační kanály. 

Se vstupem firem na sociální sítě se rozšířilo vnímání komunikace o sociální média a online marketing pouze potvrdil své vlastnosti dynamického a velice rychle v čase se měnícího média. Zároveň s tím však vyvstaly na povrch 2 zásadní problémy. Co s tím kvantem dat? A především, jak vyhodnocovat data z kampaní, či vůbec samotné existence profilů firem na sociálních sítích?

V roce 2009 Jan Řežáb, který rozhodně není žádný benjamínek v oblasti internetového a mobilního marketingu, vycítil příležitost a založil jeden z nejúspěšnějších českých startupů – Socialbakers.com (původně facebakers.com). V současné době zaměstnává přes 160 lidí a působí ve více než 75 zemích světa. 

Kdo jsou socialbakers?

Socialbakers.com je analytická firma, která se specializuje na data ze sociálních sítí (jmenovitě Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ a Youtube). Jedná se o jednu z partnerských firem Facebooku samotného (respektive preferovaný vývojářský konzultant). Firma se specializuje na analýzu dat ze sociálních sítí, která zahrnuje miliony dat denně. Data poskytuje na 2 úrovních – zdarma a placená.
  

Mezi placená počítáme analytický nástroj Analytics pro, který slouží pro benchmarking v rámci odvětví a sledování KPI v rámci sociálních sítí, nástroj Builder pro, který slouží k profesionální správě účtů a nástroj Market insight, který zohledňuje demografické profily a zájmy uživatelů a ty porovnává.

Tyto nástroje dávají do rukou marketérům nástroje, kterými mohou měřit úspěchy svých kampaní, všeobecně úspěchy svých značek na sociálních mediích. Nejvyhledávanějším nástrojem je dle Jana Řežába benchmarkingový nástroj, který dává brand managerům do ruky tvrdá data. 

Vyjma placených nástrojů výše, které fungují na bázi měsíční licence, firma nabízí také některá data za trhy zdarma, pokud tedy chceme sledovat své oblíbené značky, jak si vedou, či své konkurenty, můžeme využít také bezplatných nástrojů. 

Socialbakers také mají své vlastní panely, kde provádějí výzkum, a dle slov CEO Socialbakers: “Zajímá nás ale i rozvoj našich výzkumných nástrojů, prostřednictvím panelů jsme nasbírali údaje již o 1000 značkách, které jsou dnes hodnotnější než data, které mají společnosti jako Nielsen, Kantar Media, nebo Millward Brown.“
 

Úspěchy

Socialbakers se podařilo během 2 let jejich existence dostat od investiční skupiny Early Bird Venture capital 2,3 milionu dolarů. V roce 2012 opět Early Bird Venture capitals a Index Ventures investovaly do společnosti dalších 6 milionů dolarů, čili v současné době se Socialbakers mohou pyšnit investicí ve výši přesahující 8 milionů dolarů (oproti ¼ podílu ve firmě).

V současné době má firma přes 1200 klientů zvučných jmen (McDonalds, Vodafone, Danone, Samsung a další). Za poslední 4 roky se firma stala tržním leaderem v oblasti analýzy dat ze sociálních sítí. Svůj apetit dokládá tvrzením Jana Řežába: “Zásadní pro nás je, aby rostla tahle základna zákazníků a staří zákazníci kupovali i naše nové nástroje. Když se vše podaří, tak bychom měli mít na konci roku 2013 obrat blízko 2 milionů dolarů měsíčně.“

Firma již nakoupila několik startupů (např. Social RSS) a posledním rozšířením portfolia o chorvatskou společnost SocialBrando, specializující se na analýzu placených reklamních kampaní na sociálních sítích. Tímto firma rozšířila své pobočky na 11, které se nachází v 10 zemích. 

Jaký bude další vývoj Socialbakers? To ukáže čas. Každopádně je třeba říci, že našlápnuto k úspěchům má slušně. 

 (Ondřej Kvapil)

Zdroje:
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-58998780-vyrostli-jsme-sedminasobne-ted-budeme-nakupovat-rika-sef-socialbakers-rezab
http://www.tyinternety.cz/2012/12/17/clanek/socialbakers-koupili-chorvatsky-socialbrando-posili-v-mereni-reklamy/
http://ekonom.ihned.cz/c1-58846050-cesti-socialbakers-dostali-120-milionu
http://connect.zive.cz/bleskovky/cesti-socialbakers-ziskali-dalsi-investici-tentokrat-6-milionu-dolaru/sc-321-a-166417
http://www.tyinternety.cz/2011/09/29/clanek/cesti-socialbakers-ziskali-investici-2-miliony-dolaru/
http://idirekt.cz/marketingove-zpravodajstvi/socialbakers-jsou-po-dvou-letech-evropskym-lidrem-pro-analyzu-socialnich-siti
http://www.socialbakers.com/

Žádné komentáře:

Okomentovat