Přeskočit na hlavní obsah

Virál „Gangnam style“


21. prosince měl dle Mayského kalendáře nastat konec světa, konec světa nenastal, ale milníkem přeci jen byl. Virální video „Gangnam style“ dosáhlo na rekordní počet zhlédnutí na YouTube v počtu 1 000 000 000 views. Tímto počtem zhlédnutí se tak řadí mezi nejsledovanější internetová videa všech dob.

Proč zrovna Gangnam style?

„Gangnam style“ je píseň jihokorejského rappera PSY (Park Jae-sang). PSY se snaží o parodii jihokorejských zbohatlíků žijících v korejské čtvrti Gangnam v Soulu. Znění písně je v korejštině, a proto málo lidí vlastně ví o čem tato píseň je a co to „Gangnam“ vůbec znamená. Píseň vypráví o námluvách „Gangnam stylového“ muže, který si namlouvá „Gangnam stylovou“ ženu. 

Tato píseň je první z korejské tvorby, která se proslavila mimo hranice země. Neproslavila pouze sebe, ale i tzv. K-pop tedy hudební žánr, který vznikl v Korei a obsahuje prvky taneční hudby, elektropopu, hiphopu, r'n'b a rapu. 

Píseň je nejen oblíbená u diváků, ale také u odborné veřejnosti, o čemž svědčí fakt, že tato píseň byla navržena na ceny MTV a v hudebních časopisech byla označena za „jednoduše geniální hit, který přináší radost a zábavu“.  

18. 12. 2012 uveřejnil YouTube každoroční přehled nejsledovanějších videí na YouTube za rok 2012. Mezi top videa patří kromě výše zmíněného také například kapela Walk Off the Earth a její píseň v pěti lidech na jedinou kytaru (142 232 103 zhlédnutí), dokument KONY 2012 (95 449 225 zhlédnutí) nebo skok kosmického parašutisty Felixe Baumgrtnera (31 307 054 zhlédnutí) a jiná videa, která jsou ke zhlédnutí na následujícím odkazu: http://www.youtube.com/user/theyearinreview.  Jak si ale můžeme všimnout, druhé nejsledovanější video Walk Off the Earth a její cover písně „Somebody I used to know“ má rapidně méně zhlédnutí než video „Gangnam style“.


Pokud bychom vzali v potaz nejen rok 2012, ale i předcházející roky, video, které se 1 000 000 000 zhlédnutí blíží nejvíce je Justin Bieber a jeho píseň „Baby“, které má 814 099 459 zhlédnutí, následováno Jennifer Lopez a její „On the floor“ a tu pak následují umělci jako Eminem, Rihanna a LMFAO. Ovšem video „Gangnam style“ bylo uveřejněno před pouhými pěti měsíci, na rozdíl například od Justina Biebra, které je na YouTube již 2 roky. 

„Gangnam style“ se stal fenoménem. Vzniklo velké množství cover verzí této písně a i Česká republika má svůj „Český styl“ od autorů ViralBrothers, existuje dokonce i verze s Adolfem Hitlerem. Virální se video stalo hlavně díky tanci, který se prolíná celým videoklipem. Mnozí mu říkají „koňský tanec“ ale většina si ho vybaví pod slovy „Gangnam style“, protože „Gangnam style“ je cool… 

Návod jak na virál?

Video „Gangnam style“ je snem mnoha marketérů, kteří se pokouší využít virálního marketingu k propagaci svých značek. Pokusím se na základě analýzy videoklipu „Gangnam style“ uvést charakteristické prvky, jež by měly virální videa obsahovat. 

Virální marketing je formou marketingu, která se uplatňuje především na internetu. Jedná se o vytvoření nějaké zajímavé kreativy (sdělení, obrázek, video), která natolik zaujme internetovou populaci, že ji začne šířit a sdílet mezi sebou navzájem. Většinou se jedná o něco vtipného, roztomilého, šokujícího nebo se sexuálním podtextem.

Na základě předešlé analýzy sledovanosti videí na YouTube můžeme vyvodit, že mezi nejsledovanější videa v zásadě patří hudební videoklipy. Samotné video „Gangnam style“ spojuje 2 prvky virálního sdělení:
  • zábavnost,
  • hudbu.
Na videu „Gangnam style“ je krásně vidět, že toto video je virální především z důvodu, že zakládá jakýsi nový styl tance, tedy hlavní roli hraje vtip a ten je pak ještě podtržen samotným zpracováním videa a hudebností chytlavostí. Tento tanec se dá nejen tančit úplně kdekoliv (proběhlo již několik Flashmobů z toho několik i v ČR), ale zároveň se dá aplikovat i na jiné videoklipy a obrázky (viz obrázky níže).Když bychom si přečetli text této písně, tak příliš smyslu nedává, ale koho to zajímá? Video každého pobaví svým zpracováním a hlavně tancem zpěváka. „Gangnam style“ si kolem sebe vybudoval jakousi vlastní kulturu, ke které se hlásí nespočet následovníků. 
      
Některé společnosti se již zamyslely nad spojitostí virálu a hudebního klipu, například pražská společnost Express lakovna s.r.o. udělala videoklip  (s pomocí ViralBrothers), kde vtipnou cestou propaguje své služby. Toto video bylo uveřejněno dne 16. listopadu 2011 a dodnes má 203 490 zhlédnutí. Jako další příklad lze uvést společnost Heineken a její videoklip  z 13. ledna 2011, kde se Heineken pokusil o videoklip, který poukazuje na to, že ten, kdo pije Heineken má prostě styl. Toto video má k dnešnímu dni 449 330 zhlédnutí.  


Zmíněné počty zhlédnutí u komerčních hudebních klipů je řádově menší než hudební klipy umělců a nabízí se otázka, proč to tak je? 

Důvodů může být několik:
  • samotný fakt, že se jedná o komerční sdělení, může spoustu lidí odrazovat od šíření videa již z principu,
  • videoklip neobsahuje dostatečně vtipné sdělení, ale soustředí se spíše na „stylovost“, skrze kterou posiluje positioning své značky,
  • video není dostatečně kreativní .
Všechny tyto důvody jsou velice generalizované a těžko zde napsat doporučení, jak na virál. Pokud bych znala odpověď na tuto otázku, celý tento článek by pozbýval smyslu.

Třeba v budoucnu vznikne komerční videoklip, podobný „Gangnam style“, který si kolem sebe postaví svou vlastní kulturu. Z mého pohledu se tak může stát, ale spíše se tak stane u imageové reklamy k posilování značky. Mělo by to být něco, co lidi bez hlubších úmyslů pobaví a vyvine nějakou iniciativu, ať už se jedná o tanec či steet art…zároveň z marketingového hlediska bychom neměli zapomínat, že by mělo přispívat k brand buildingu tedy spojovat naší značku s něčím pozitivním, stylovým resp. s něčím, s čím chceme, aby naše značka byla spojována v myslích zákazníků.


 (Jitka Königová)

Zdroje:

Wikipedia otevřená encyklopedie dostupná online na http://cs.wikipedia.org/wiki/K-pop
Časopis Reflex dostupný online na http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/48515/korejske-psycho-pribeh-videa-ktere-vejde-do-sine-slavy-internetovych-fenomenu.html
Wikipedia otevřená encyklopedie dostupná online na http://cs.wikipedia.org/wiki/Gangnam_Style
Časopis Týden dostupný online na http://mediamania.tyden.cz/rubriky/online/rapper-psy-ma-druhe-nejsledovanejsi-video-na-youtube_251018.html
Server Živě.cz dostupný online na http://www.zive.cz/bleskovky/youtube-ma-novou-jednicku-gangnam-style-dosahl-824-milionu-zhlednuti/sc-4-a-166519/default.aspx

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle