úterý 21. května 2013

Google mění způsob vyhledávání v Chrome


Google představil zajímavou změnu či inovaci, jak chcete, ve svém prohlížeči Google Chrome. Tato měna se týká aktuální vývojové verze - 28.0.1496.0, která je dostupná zatím jako beta verze a jejím jádrem je to, že se v Chrome již nezobrazuje vstupní pole pro vyhledávání. Hledaný výraz se zadává přímo do „adresního“ řádku a uživateli jsou při zadávání výrazu nabídnuty jak nejčastěji navštívené adresy tak i možnosti vyhledávání, jak je tomu zvykem při „našeptávání“ u vyhledávání ve vyhledávacím poli na www.google.cz.

Každá změna má své plusy ale i mínusy.  Google nejspíš věří, že změna povede ke zjednodušení a zpřehlednění. Ke změně se ovšem váží i nedostatky, které se projevují větší omezeností adresního řádku oproti vyhledávacímu poli, dále nastává to, že prohlížeč přestane v momentě zadávání výrazu zobrazovat Vaše uložené záložky, takže se na ně v daný moment nelze prokliknout a dalším mínusem je snížení návrhů nejčastěji navštěvovaných adres při zadávání hledaného výrazu z osmi pouze na čtyři adresy.

Všechny tyto změny se dějí ještě před samotným vyhledáním daného výrazu. Po vyhledání hledaného výrazu se zpět zviditelní uživatelem uložené záložky, takže je lze opět používat, ovšem vyhledávací pole se nadále nezobrazuje a další hledání musíme provést opět už jen prostřednictvím adresního řádku. Další změna je k vidění bezprostředně po vyhledání výrazu a jejím obsahem je, že hledaný výraz zůstává i po vyhledání zapsaný v adresním řádku na místo URL, což může být pro mnoho uživatelů matoucí, či zvláštní a hůře ovladatelné v případě úpravy hledaného výrazu, je to zkrátka výše a dále než původní vyhledávací pole.

Nicméně z pohledu vyhledávacího pole není všem dnům konec. Klasické a známé zobrazení vyhledávacího pole a celkového vzhledu při vyhledávání určitého výrazu se zachovává pokud vyhledáváte prostřednictvím webu na, kterém zadáte hledaný výraz a nikoliv prostřednictvím adresního řádku v Chrome nebo je možné tuto změnu úplně vypnout v Chrome://flags prostřednictvím „Enable Instant extended API“.

Na níže přiložených obrázcích jsou k vidění uvedené změny jak před, tak po samotném vyhledání.


Zadávání hledaného výrazu do adresního řádku.Vyhledání příslušného výrazu v adresním řádku Chrome.


(Miroslav Hintnaus)

Zdroje:

http://www.lupa.cz/clanky/vyhledavani-v-chrome-uz-jenom-z-adresniho-radku/
http://googlesystem.blogspot.cz/2013/03/chromes-integration-with-google-search.htmlŽádné komentáře:

Okomentovat