Přeskočit na hlavní obsah

Google Analytics 4 rozšířil možnosti změny nastavení atribučního projektu

Od 20. ledna 2022 uživatelé nejnovější verze Google Analytics 4 začali dostávat e-maily o tom, že systém nově umožňuje změnu atribučního modelu pro celý projekt.

“We’ll be upgrading your properties’ attribution settings to the data-driven attribution model on or after January 26, 2022. This change will apply to all of your Google Analytics 4 properties for reporting and measurement purposes. It will not impact your Google Ads campaigns,” píše se v e-mailu.

Co je to atribuční model?

„Atribuční model je pravidlo nebo soubor pravidel, která určují, jak bude mezi kontaktní body na konverzních trasách rozdělen kredit za prodej a konverze.“ (https://support.google.com/analytics/answer/1662518?hl=cs).

Proč je tato novinka důležitá?

Dříve se tyto změny nastavovaly pouze na úrovni jednoho reportu. Nyní je to možné měnit na úrovni celého projektu, což velmi urychluje a zjednodušuje práci specialistů.  
Avšak uživatelé Google Universal Analytics nebo zastánce předchozích verzí Google Analytics mají smůlu.
Model se dá změnit v nastaveních cestou „Account settings“ a postupně „Attributional Settings“. 

Obrázek č. 1: Nastavení atribučního modelu


Objeví se jednoduchá rozbalovací nabídka. Důležité je nezapomenout si uložit změny potvrzujícím tlačítkem. Oprávnění provádět změny má pouze Administrátor nebo Redaktor. 
 
Obrázek č. 2: Nabídka atribučních modelů

Také se nově dá propojit Google Analytics 4 s Google Serach Console, čímž se uživatelům umožňuje zobrazení 2 nových reportů – Google Organic Search Traffic, který vykazuje, jaké konverze přináší organické výsledky vyhledávání, a Queries, který poskytuje přehled o vyhledávacích dotazech, které přivedly uživatele na web.  
(Sofya Frantsen)

Zdroje: 
https://cypressnorth.com/data-analysis/how-to-change-your-google-analytics-attributionmodel-in-ga4/
https://support.google.com/analytics/answer/9164320?hl=en#zippy=%2Creleaseshttps://support.google.com/analytics/answer/1662518?hl=cs
https://searchengineland.com/google-analytics-4-updates-include-data-driven-attribution-machine-learning-models-to-fill-in-measurement-gaps-and-a-search-console-integration-374970


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén