středa 7. listopadu 2007

Pokecáme ještě přes ICQ? Někteří uživatelé budou mít problém.Před pár dny mě zaujala zpráva na internetu o ICQ. ICQ je v České republice nejpopulárnější internetový messenger , bez kterého si někteří lidé už neumějí představit běžný den. V uplynulých dnech řešili někteří uživatelé ICQ problém - všechny kontakty byly off-line. Naštěstí mne se tento problém netýkal, ale chtěla jsem na to upozornit.

Co se stalo a co hrozí dál?

Protože jde o komerční produkt s uzavřeným protokolem, jeho provozovatel může libovolně měnit parametry a funkčnost sítě. Což také dělá.
Nejčastěji jde o drobné změny protokolu - ať už kvůli nabídce nových funkcí, nebo kvůli znemožnění komunikace těm, co využívají některého z alternativních klientů - například Mirandu nebo QIP.

V posledních dnech došlo k zásahu většímu než obvykle. Dle nepotvrzených informací byl zkušebně odříznut provoz protokolu TOC (teorie omezení), známého pod označením ICQ2000. To vedlo k tomu, že někteří uživatelé starších ICQ klientů všechny své kontakty viděli jako off-line, ačkoli zprávy samotné odcházely a přicházely. Během včerejší noci byl provoz TOC obnoven a alternativní klienti a Jabber ICQ transport funguje normálně. Otázkou je, na jak dlouho.

Společnost ICQ se vyjádřila takto:

Přesně týden po vydání článku dorazilo oficiální vyjádření společnosti ICQ, které všechny informace popírá. Ke změně protokolu prý nedošlo. Prý v tomto roce nebyl protokol ICQ nijak měněn a proto si přes dva miliony uživatelů v České republice mohou užívat spolehlivé a vzrušující komunikační centrum, díky kterému si užijí jedinečný interaktivní a zábavný zážitek.
Stále se však neví zda se ICQ k zásadnější změně protokolu chystá.

Co tedy bude dál?

Lze předpokládat, že podobných problémů bude přibývat. Provozovatel si tím hájí své zájmy a má na to samozřejmě plné právo. Zastavení TOC by pro uživatele alternativních klientů a služeb znamenalo (při komunikaci s uživateli ICQ) velký problém.
Otázkou je, zda to budou uživatelé akceptovat, protože mají lákavější alternativy. Například stále populárnější je otevřený systém Jabber (Jabbim.cz), který vás neomezí výběrem klienta, neotráví reklamou a možnými bezpečnostními riziky, a naopak nabídne různé nadstandardní služby.
Jeho zatím zásadní nevýhodou je, že komunikace s uživateli u nás populárního ICQ není stoprocentní a závisí právě na funkci starého protokolu TOC.

(Lucia Jiránková)
Zdroj: www.idnes.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat