pondělí 17. listopadu 2008

Google: klasifikace ovlivňovačů

Google si nechal patentovat technologii klasifikace nejvlivnějších lidí na stránkách společenských sítí jako jsou Facebook nebo MySpace. Číslo, které by celkově vyjadřovalo, jak jsou lidé vlivní, by zohledňovalo faktory jako např. kolik lidí člověk zná, jak často komunikuje s lidmi, jak moc si ostatní cení jeho názoru a další. Nesledovalo by se ale pouze to, kolik má člověk přátel na Facebooku či na MySpace, ale i počet kamarádů jeho kamarádů. Pokud by někdo měl známé s dobrým spojením, dělalo by to z dotyčného osobu s velmi silným vlivem. Sledovalo by se i to, jak často si členové společenských sítí přeposílají různé věci na webové stránky. Dala by se také klasifikovat úspěšnost, s jakou někdo přemluví přátele, aby např. shlédli nějaký klip či si přečetli zprávu. Pokud by se tato technologie osvědčila, byly by inzeráty ve společenských sítích výnosné a významné. Technologie má podobné principy jako PageRank, tedy algoritmus, který Google využívá pro seznam výsledků hledání.
Nyní uvedu příklad, jak by tato technologie zlepšila inzerci ve společenských sítích. Firma Nike by mohla využít skupiny basketbalových fanoušků ke své inzerci tím, že by platila Googlu za umístění banneru nebo za zobrazení sponzorovaného odkazu na stránce některého fanouška, bude-li někdo vyhledávat informace o basketbalu. Google by mohl lépe zjišťovat společné zájmy těchto fanoušků a sledovat, kteří členové přitahují největší pozornost aktualizací profilů nebo posílání obrázků či videí. Nike by mohla svoji komunikaci lépe zacílit a tím by byla i ochotna zaplatit Googlu víc peněz.
Google se již v roce 2006 dohodnul s MySpace na právu umisťovat na jejich stránkách reklamy, ale projekt nebyl úspěšný, kvůli této dohodě o inzerci se Googlu snížila hrubá marže o 1,5%. Google přiznal, že se některé z jeho starých přístupů neosvědčily.

Veronika Popelová
Zdroj: týdeník Euro, číslo 41, 6.10.2008

Share/Save/BookmarkŽádné komentáře:

Okomentovat