Přeskočit na hlavní obsah

Google: klasifikace ovlivňovačů

Google si nechal patentovat technologii klasifikace nejvlivnějších lidí na stránkách společenských sítí jako jsou Facebook nebo MySpace. Číslo, které by celkově vyjadřovalo, jak jsou lidé vlivní, by zohledňovalo faktory jako např. kolik lidí člověk zná, jak často komunikuje s lidmi, jak moc si ostatní cení jeho názoru a další. Nesledovalo by se ale pouze to, kolik má člověk přátel na Facebooku či na MySpace, ale i počet kamarádů jeho kamarádů. Pokud by někdo měl známé s dobrým spojením, dělalo by to z dotyčného osobu s velmi silným vlivem. Sledovalo by se i to, jak často si členové společenských sítí přeposílají různé věci na webové stránky. Dala by se také klasifikovat úspěšnost, s jakou někdo přemluví přátele, aby např. shlédli nějaký klip či si přečetli zprávu. Pokud by se tato technologie osvědčila, byly by inzeráty ve společenských sítích výnosné a významné. Technologie má podobné principy jako PageRank, tedy algoritmus, který Google využívá pro seznam výsledků hledání.
Nyní uvedu příklad, jak by tato technologie zlepšila inzerci ve společenských sítích. Firma Nike by mohla využít skupiny basketbalových fanoušků ke své inzerci tím, že by platila Googlu za umístění banneru nebo za zobrazení sponzorovaného odkazu na stránce některého fanouška, bude-li někdo vyhledávat informace o basketbalu. Google by mohl lépe zjišťovat společné zájmy těchto fanoušků a sledovat, kteří členové přitahují největší pozornost aktualizací profilů nebo posílání obrázků či videí. Nike by mohla svoji komunikaci lépe zacílit a tím by byla i ochotna zaplatit Googlu víc peněz.
Google se již v roce 2006 dohodnul s MySpace na právu umisťovat na jejich stránkách reklamy, ale projekt nebyl úspěšný, kvůli této dohodě o inzerci se Googlu snížila hrubá marže o 1,5%. Google přiznal, že se některé z jeho starých přístupů neosvědčily.

Veronika Popelová
Zdroj: týdeník Euro, číslo 41, 6.10.2008

Share/Save/Bookmark



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Google Ads představuje nové funkce pro Performance Max kampaně

Performance Max kampaně jsou nejnovějším typem kampaní v Google Ads. Ve své podstatě kombinují téměř všechny ostatní typy reklam; vyhledávací, obsahová i nákupní. A také všechny funnely; akvizici i remarketing. Jednoduše řečeno, mají mít maximální záběr pro teoreticky maximální výkon. Není proto žádným tajemstvím, že společnost Google se snaží své inzerenty pobízet směrem právě těchto Performance Max kampaní. Dokonce od 3. čtvrtletí 2022 by právě tento typ kampaní měl úplně nahradit chytré kampaně v Nákupech a také kampaně místní. Vzhledem k těmto okolnostem a faktu, že se kampaně Performance Max stávají jakýmsi novým standardem v PPC sféře, se společnost Google rozhodla přidat nové funkce, které by měly svým inzerentům ještě zefektivnit jejich snažení. 

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!