Přeskočit na hlavní obsah

Google: klasifikace ovlivňovačů

Google si nechal patentovat technologii klasifikace nejvlivnějších lidí na stránkách společenských sítí jako jsou Facebook nebo MySpace. Číslo, které by celkově vyjadřovalo, jak jsou lidé vlivní, by zohledňovalo faktory jako např. kolik lidí člověk zná, jak často komunikuje s lidmi, jak moc si ostatní cení jeho názoru a další. Nesledovalo by se ale pouze to, kolik má člověk přátel na Facebooku či na MySpace, ale i počet kamarádů jeho kamarádů. Pokud by někdo měl známé s dobrým spojením, dělalo by to z dotyčného osobu s velmi silným vlivem. Sledovalo by se i to, jak často si členové společenských sítí přeposílají různé věci na webové stránky. Dala by se také klasifikovat úspěšnost, s jakou někdo přemluví přátele, aby např. shlédli nějaký klip či si přečetli zprávu. Pokud by se tato technologie osvědčila, byly by inzeráty ve společenských sítích výnosné a významné. Technologie má podobné principy jako PageRank, tedy algoritmus, který Google využívá pro seznam výsledků hledání.
Nyní uvedu příklad, jak by tato technologie zlepšila inzerci ve společenských sítích. Firma Nike by mohla využít skupiny basketbalových fanoušků ke své inzerci tím, že by platila Googlu za umístění banneru nebo za zobrazení sponzorovaného odkazu na stránce některého fanouška, bude-li někdo vyhledávat informace o basketbalu. Google by mohl lépe zjišťovat společné zájmy těchto fanoušků a sledovat, kteří členové přitahují největší pozornost aktualizací profilů nebo posílání obrázků či videí. Nike by mohla svoji komunikaci lépe zacílit a tím by byla i ochotna zaplatit Googlu víc peněz.
Google se již v roce 2006 dohodnul s MySpace na právu umisťovat na jejich stránkách reklamy, ale projekt nebyl úspěšný, kvůli této dohodě o inzerci se Googlu snížila hrubá marže o 1,5%. Google přiznal, že se některé z jeho starých přístupů neosvědčily.

Veronika Popelová
Zdroj: týdeník Euro, číslo 41, 6.10.2008

Share/Save/Bookmark



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TikTok spouští nové New Interactive Market Insights pro lepší marketingovou propagaci na platformě

TikTok Insights, nová platforma, ke které máte přístup zde , poskytuje řadu filtrů, abyste získali lepší představu o tom, jak se vaše publikum chová, jaké má zájmy a postoje ke značkám.

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.