Přeskočit na hlavní obsah

Komunitní weby jako marketingový nástroj

Ženy tvoří téměř polovinu uživatelů internetu. Také počet komunitních webů věnujících se dámské tématice neustále roste, což vyplývá z velké potřeby žen sdílet a neustále si předávat informace.
Web určený ženám se dá využít také jako marketingový nástroj, což je geniální nápad především v dnešní době, kdy lze některé skupiny, jako např. mladou generaci, reklamou zasáhnout velmi obtížně. Velkou výhodou je nenucená forma, neboť tak lze učinit prostřednictvím toho, co spotřebitele baví a zajímá.
Přestože webových prezentací různých značek a výrobků je na internetu nepřeberné množství, společnost Rimmel využila příležitost zcela jinak a umožnila uživatelkám o svých produktech debatovat, vytvářet si vlastní blogy a účastnit se různých soutěží. Tím vytvořila svým zákaznicím produkt šitý na míru - v příjemném prostředí dělat to, co je baví, a ještě něco vyhrát. To ji zároveň umožnilo snadno informovat zákaznice o novinkách a na Rimmel.cz vybudovat stálou, aktivní a věrnou komunitu.
Účelem takovéhoto projektu není oslovit širokou cílovou skupinu, ale cílit na konkrétní komunitu o relativně malém počtu osob, která si bude vzájemně blízká a přinese firmě benefity v podobě loajality. Komunikace v rámci komunity je vůbec nejdůležitější. Tomu odpovídají i nástroje, které musí být vytvořeny přímo pro danou komunitu, tzn. na základě důkladné analýzy cílové skupiny, pro kterou je web určen. Rimmel.cz. například spoléhá na zájem žen o moderní image, proto je velký důraz kladen na grafické zpracování webu.Mužskou obdobou komunitních webů je například Budvar.tv nebo Pardal.cz. Hlavními nástroji pak mohou být novinky ze sportu, doporučení na dobré hospody nebo tematické hry.


Kampaň „Rimmel shání rimmelky“


Hlavním cílem projektu bylo získat nové zákaznice a udržet si stávající. Potenciální zákaznice byly osloveny hlavně prostřednictvím internetu. Pro komunikaci sdělení byla využita bannerová reklama a viral marketing. Každá uživatelka mohla získat jednu ze 100 000 řasenek, pokud odeslala pozvánku kamarádkám. Dalším nástrojem tak byl i direkt mail, který obsahoval řasenku spolu s kódem pro další soutěže. Vše provázel typický londýnský design, soutěžící se registrovaly na web, který je oslovoval „rimmelky“ a mohly využít spousty standardních služeb, ale i další atraktivní součásti, vytvořit si blog, účastnit se mnoha dalších soutěží, získávat body do „rimmel štěstí“ a získat kosmetický balíček, komunikovat mezi sebou a se společností.
Úspěch kampaně byl ohromný. Podařilo se splnit účel – firma získala databázi loajálních a aktivních spotřebitelek a návštěvnost webu dlouhodobě vzrostla (průměrně 5000 návštěv denně). Zájem ze strany spotřebitelek je zřejmý – většinu obsahu si vytvářejí samy a e-shop dlouhodobě prosperuje.


(Aneta Hrubešová)
Zdroj: týdeník Euro, číslo 44, 27.10.2008
- příloha MARKETING JOURNAL č.6


Share/Save/Bookmark







Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.