Přeskočit na hlavní obsah

Pokročilá segmentace v Google analytics

Na konci října 2008 bylo zveřejněno 7 nových funkcí a vlastností Google analytics. Jedním z nich je dlouho očekávaná pokročilá segmentace („Advanced segments“)
I před zveřejněním této novinky bylo možné do určité míry segmentovat, nyní je vše ale mnohem snazší a efektivnější. Nutnost segmentace zřejmě nemusím zdůrazňovat, je dobré rozlišovat různé zdroje návštěv, chování na webu i výstupy (např. objednávky). Pokročilá segmentace vám oproti souhrnným datům poskytne relevantnější informace a podklady pro zlepšování vašich stránek.

Výchozí segmenty

Každý účet už v sobě zahrnuje několik přednastavených segmentů, které můžete využívat:

  • Všechny návštěvy
  • Noví a vracející se návštěvníci
  • Placený a neplacený provoz
  • Návštěvy z vyhledávačů, přímé návštěvy, návštěvy z odkazů
  • Návštěvy s konverzemi, návštěvy s transakcemi
Vlastní segmenty

Snadno si ale můžete vytvořit segmenty vlastní - buď můžete zkopírovat a upravit výchozí segment, nebo nadefinovat nový.

Jak na to?

Určete si rozměr (návštěvníci, zdroje provozu, obsah, elektronický obchod, systémy) nebo ukazatel (využití stránek, elektronický obchod, obsah, cíle) a omezte ho podmínkou s určitou hodnotou. Výroky můžete kombinovat (a, nebo).
Užitečné je pro kontrolu si ověřit velikost segmentu - tlačítko Testovat segment.

Příklady

Možností segmentace je opravdu mnoho, takže zkoušejte a vytvářejte, co vám vyhovuje. Pro inspiraci např.:


  • Lidé, kteří nakoupili více než 3 produkty
  • Lidé, kteří viděli více než 5 stran
  • Nepřímé návštěvy
  • Návštěvy, které trvají do 10 sekund
  • atd.

Obrázek 1 ukazuje příklad vytvořeného segmentu: návštěvníci, kteří přišli na stránky z klíčového slova obsahující výraz „fimo“ a to pouze ze Seznamu. Celkově je v tomto segmentu 120 návštěvníků.




Obrázek 1 Vytvoření nového segmentu
Zobrazení v reportech

Hotové segmenty můžete zobrazovat v jednotlivých reportech. Buď ve správě rozšířených segmentů klikněte na „použít v přehledu“ nebo přímo v jednotlivých reportech tlačítkem vpravo nahoře. Je možné vybrat až 4 segmenty najednou a porovnávat.
Např. na Obrázku 2 je vidět rozdíl konverzního poměru dvou segmentů (všechny návštěvy x přímé návštěvy).



Obrázek 2 Zobrazení segmentů v reportu


Určitě vyzkoušejte, analyzujte, segmentujte a hlavně nezapomeňte výsledky prakticky využít.



(Monika Hradcová)






Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.

TikTok spouští nové New Interactive Market Insights pro lepší marketingovou propagaci na platformě

TikTok Insights, nová platforma, ke které máte přístup zde , poskytuje řadu filtrů, abyste získali lepší představu o tom, jak se vaše publikum chová, jaké má zájmy a postoje ke značkám.