Přeskočit na hlavní obsah

Pokročilá segmentace v Google analytics

Na konci října 2008 bylo zveřejněno 7 nových funkcí a vlastností Google analytics. Jedním z nich je dlouho očekávaná pokročilá segmentace („Advanced segments“)
I před zveřejněním této novinky bylo možné do určité míry segmentovat, nyní je vše ale mnohem snazší a efektivnější. Nutnost segmentace zřejmě nemusím zdůrazňovat, je dobré rozlišovat různé zdroje návštěv, chování na webu i výstupy (např. objednávky). Pokročilá segmentace vám oproti souhrnným datům poskytne relevantnější informace a podklady pro zlepšování vašich stránek.

Výchozí segmenty

Každý účet už v sobě zahrnuje několik přednastavených segmentů, které můžete využívat:

  • Všechny návštěvy
  • Noví a vracející se návštěvníci
  • Placený a neplacený provoz
  • Návštěvy z vyhledávačů, přímé návštěvy, návštěvy z odkazů
  • Návštěvy s konverzemi, návštěvy s transakcemi
Vlastní segmenty

Snadno si ale můžete vytvořit segmenty vlastní - buď můžete zkopírovat a upravit výchozí segment, nebo nadefinovat nový.

Jak na to?

Určete si rozměr (návštěvníci, zdroje provozu, obsah, elektronický obchod, systémy) nebo ukazatel (využití stránek, elektronický obchod, obsah, cíle) a omezte ho podmínkou s určitou hodnotou. Výroky můžete kombinovat (a, nebo).
Užitečné je pro kontrolu si ověřit velikost segmentu - tlačítko Testovat segment.

Příklady

Možností segmentace je opravdu mnoho, takže zkoušejte a vytvářejte, co vám vyhovuje. Pro inspiraci např.:


  • Lidé, kteří nakoupili více než 3 produkty
  • Lidé, kteří viděli více než 5 stran
  • Nepřímé návštěvy
  • Návštěvy, které trvají do 10 sekund
  • atd.

Obrázek 1 ukazuje příklad vytvořeného segmentu: návštěvníci, kteří přišli na stránky z klíčového slova obsahující výraz „fimo“ a to pouze ze Seznamu. Celkově je v tomto segmentu 120 návštěvníků.




Obrázek 1 Vytvoření nového segmentu
Zobrazení v reportech

Hotové segmenty můžete zobrazovat v jednotlivých reportech. Buď ve správě rozšířených segmentů klikněte na „použít v přehledu“ nebo přímo v jednotlivých reportech tlačítkem vpravo nahoře. Je možné vybrat až 4 segmenty najednou a porovnávat.
Např. na Obrázku 2 je vidět rozdíl konverzního poměru dvou segmentů (všechny návštěvy x přímé návštěvy).



Obrázek 2 Zobrazení segmentů v reportu


Určitě vyzkoušejte, analyzujte, segmentujte a hlavně nezapomeňte výsledky prakticky využít.



(Monika Hradcová)






Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén