Přeskočit na hlavní obsah

Vzniká registr zákazníků e-shopů nepřebírajících zásilky

Sdružení na ochranu internetových společností se rozhodlo založit dobrovolný registr SODIS, který bude obsahovat data zákazníků e-shopů nepřebírajících zásilky. Registr by měl být otevřený všem a stále se rozšiřovat aktivitou svých členů. Tak je nastavená i základní podmínka členství. Členem se může stát jakýkoliv prodejce, který do registru vloží alespoň tři „nespolehlivé“ adresy.
Myšlenka něco dělat s nespolehlivými zákazníky je jistě dobrá. Přeci jen takto nepřevzaté zásilky přitom představují pro majitele internetových obchodů nemalé částky. Internetový obchod Kasa.cz je vyčíslil na 390 000 korun ročně, jeden z největších obchodů s elektronikou a počítači Alza.cz uvádí náklady na dopravné těchto zásilek 250 tisíc korun.
Řešení tohoto problému je však velmi složité. Nejjednodušším řešením by bylo zrušení zasílání na dobírku a možnost pouze platby kartou. Nicméně ve specifických českých podmínkách využívá dobírku 80% zákazníků a to si e-shopy nemohou dovolit ignorovat. Použití elektronického podpisu, či „složitějšího“ procesu registrace by také zákazníky spíš odradilo. Dobírka je oblíbená právě proto, že se člověk nechce zavázat ke koupi něčeho virtuálního.
Jediným zdánlivým řešením se tak může zdát podobný registr. Nicméně stále zde zůstává řada otázek. Zásadní je především úvaha, jestli nebude registr spíš kontraproduktivní? Vyřeší opravdu daný problém? Pokud jde u nepřevzatých zásilek o nejrůznější vtipálky a „podvodné“ objednávky, tak je tento registr stejně nevyřeší. Právě naopak může znamenat záměrné podvodné objednávky, které by způsobily zahrnutí do registru pro nic netušícího občana. Navíc by tento registr pro větší e-shop znamenal neúnosnou administraci, která by stejně nemusela nic řešit. Protože co Vám tento registr o uvedeném zákazníkovi zaručí? Navíc v budoucnu by při větším využití hrozil problém s ochranou osobních údajů. O možnosti vymazání záznamu ani nemluvě.
Z mého pohledu je podobný registr v této formě zbytečný. E-shopy prostě musí počítat s určitým rizikem podnikání, když dobírky nabízejí. Nebo by měly nasadit jiný nástroj v podobě ověřování objednávek, placení záloh atd. Ale širší použití tohoto registru by asi nebylo cestou správným směrem.


Share/Save/Bookmark



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén