čtvrtek 9. dubna 2009

Microsoft PubCenter – konkurence Google AdSense na obzoru!

Společnost Microsoft se pouští do boje s doposud dominantním hráčem na poli PPC systémů. Zatím byla spuštěna beta verze systému s názvem Microsoft PubCenter, který se má stát přímým konkurentem Google AdSense. Systém je v současnosti dostupný pouze na americkém trhu, kdy se inzeráty zobrazují v síti Microsoft a na jeho partnerských webech. Termín spuštění pro další oblasti světa není zatím znám. Zájemci se mohou registrovat na webu http://advertising.microsoft.com/publisher.Jedna z hlavních výhod PubCenter oproti AdSense by měla spočívat ve výrazně větších příjmech pro majitele webů (neoptimističtější ohlasy hovoří až o 4x vyšších příjmech). Otázkou zůstává, zda bude systém od Microsoftu stejně lákavý i pro samotné inzerenty, nejen pro provozovatele webů. Peníze však nejsou jedinou předností PubCenter. Mezi další patří možnost větší kreativity při tvorbě samotných inzerátů. To spočívá např. v možnosti vložení obrázků do textu reklamy. Google AdSense toto, alespoň prozatím, neumožňuje. Dále se hovoří také o výrazně lepším cílení reklamy, díky čemuž by mělo být dosaženo vyšší relevance zobrazovaných inzerátů.
Pokud tedy PubCenter od Microsoftu nabídne výnosnou alternativu podpořenou dalšími výhodami ve srovnání s Google AdSense, lze předpokládat, že by mohl ukrojit podstatný kus pomyslného koláče v neprospěch Googlu. Nezbytným předpokladem je samozřejmě minimálně srovnatelná, ne-li vyšší, funkčnost PubCenter. Bezesporu bude velmi zajímavé sledovat reakci Googlu, který jistě nebude chtít přijít o svou dosavadní dominanci.
Vyšší konkurence na poli PPC systémů by mohla být přínosná pro všechny, kdo se zde pohybují, ať už jako inzerenti, majitelé webů nebo „obyčejní“ uživatelé internetu. Proto nezbývá než doufat, že PubCenter bude úspěšnější než předchozí systém od Microsoftu – Microsoft adCenter Analytics. Ten měl konkurovat Google Analytics, skončil však v podstatě ještě dříve než začal pořádně fungovat. Hlavní příčinou neúspěchu bylo to, že Microsoft adCenter Analytics nedokázal přinést žádnou přidanou hodnotu na velmi přesyceném trhu analytických nástrojů. Microsoft to uznal a 12. března 2009 oznámil, že produkt ukončí. Jako náhradu doporučuje konkurenční služby včetně Google Analytics.


(Tomáš Král)

Zdroje:
http://blog.actum.cz/microsoft-pubcenter-blizi-se-konec-dominance-adsense/
http://www.techcrunch.com/2009/03/18/early-beta-data-from-microsoft-adsense-competitor-encouraging/
http://seekingalpha.com/article/126878-microsoft-pubcenter-could-be-stiff-competition-for-adsense
http://ego.mefistofeles.cz/
http://www.lupa.cz/zpravicky/microsoft-zavira-adcenter-analytics/
http://www.dlouhychvost.cz/rychla-smrt-microsoft-adcenter-analytics/
Share/Save/Bookmark
Žádné komentáře:

Okomentovat