Přeskočit na hlavní obsah

Vyhledávač Wolfram Alpha

Vyhledávače na internetu jsou dnes neodmyslitelnou součástí života. Google.com mezi nimi zaujímá přední místo, ale jsou neustálé snahy o jeho vylepšení. Stephen Wolfram plánuje spustit vyhledávač, který zodpoví všechny faktické dotazy - vyhledávač Wolfram Alpha.

Jeho autor je už odmala velmi nadaný, ve dvaceti letech získal doktorát (PhD) z teoretické fyziky na slavném CalTechu (Kalifornském technickém institutu).

„Zatímco klasické vyhledávače na dotaz vypíší dlouhý seznam stránek, jež obsahují vámi zadaná klíčová slova, dokumenty s podobným obsahem aj., Wolfram Alpha vám na otázku dá rovnou odpověď, vypočte ji.

Jinými slovy, když Googlu položíte dotaz: „Jaký byl v Česku průměrný plat v roce 1989?“, dostanete přes 5 000 výsledků, stránek, které musíte postupně procházet. Wolfram Alpha vám teoreticky ukáže naprosto něco jiného: 3 170 Kčs.“
Dnešní vyhledávače mají podle Wolframa velké nedostatky. „Nedozvíte se z nich nic nového, můžete přes ně informace jen hledat. A vlastně můžeme zodpovědět jen ty otázky, které už někdo položil.“

Celý projekt je ještě ve fázi vývoje, protože je obtížné pracovat s informacemi v různých světových jazycích, je třeba explicitně implementovat metody a modely jako algoritmy, a explicitně zorganizovat data tak, aby byla okamžitě připravena pro výpočty. Rozdíly mezi lidským a počítačovým jazykem se snaží obcházet pomocí programu Mathematica, který dříve vytvořil.

Až budoucnost ukáže, jestli je něco takového možné. Každopádně jako problematické se už teď jeví způsob pokládání otázek (pravděpodobně budou psány v anglickém jazyce určitou strukturovanou formou) a také témata, na která se lidé budou ptát.

(Kristýna Musilová)
Zdroje:
http://www.scinet.cz/wolfram-alpha-centralni-mozek-lidstva.html

Share/Save/Bookmark



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén