Přeskočit na hlavní obsah

Google Street View & GSV Sightings

Google Street View je služba, která umožňuje všem uživatelům Google Maps a Google Earth nahlížet na vyhledávané destinace z dalšího úhlu pohledu – přímo z ulice. Google street view tedy nabízí 360° horizontální a 290° vertikální pohled z mnoha ulic po celém světě. Tyto „fotky“ jsou k dispozici každých 10-20 metrů z výšky cca dvou metrů.
Záběry jsou poskytované speciálně upravenými vozidly s fotoaparáty na střeše, které poskytují fotografie z devíti nezávislých objektivů. V místech, kde není možné využít auta, nastupují speciálně upravená jízdní kola. Auta (a kola) obsahují mimo jiné GPS navigace, laserové měřiče a Wi-Fi/3G antény pro určení místa pohybu vozidel.
Tato služba byla spuštěna 25. května 2007 a od té doby se postupně rozšířila do více měst nejen na americkém kontinentu. Fotky jsou momentálně k dispozici v USA, Velké Británii, Nizozemsku, Francii, Itálii, Španělsku, Japonsku, Austrálii a na Novém Zélandu. Nově od tohoto roku je záběr rozšířen i na některé oblasti v Německu.

Ovládání je jednoduché - stačí chytnout žlutého panáčka a pustit ho na místě Google Mapy, které si chcete prohlédnout. Street View umí otáčet kamerou, přibližovat, oddalovat a pohybovat se ve stopách tvůrců Street View.

Google Street View v Čechách – ano, ale ne od Googlu
Firma Google avizovala začátkem tohoto roku rozšíření této služby v České republice pro Prahu a podle mnoha internetových zdrojů se minimálně dvě speciálně upravená auta na focení lokalit Street View začala před několika týdny objevovat v Praze.
Znamená to tedy, že zhruba do půl roku se můžeme těšit na panoramatické online toulky i po našem hlavním městě.
Zajímavé ale je, že možnost virtuálního cestování v Praze už je možná od 2. února 2009 a to ne díky Google Street View ale díky rumunské službě Norc, která nabízí takzvaný „street-level-imaging“ především měst střední Evropy. Mimo Brna a Prahy jsou zde dispozici například Moskva, Vídeň, Varšava a pochopitelně množství Rumunských měst. Tato služba obsahuje kvalitou srovnatelné záběry jako Google Street View, jen není zdaleka tak známá a zatím neřeší problémy s narušováním lidského soukromí.

GSV Sightings
Jelikož se v případě Google Street View jedná o ohromné množství fotografií, je GSV velmi často spojován s problematikou ochrany soukromí – proto Google na požádání stahuje některé fotografie.
Díky těmto záběrům vzniká na mnoha internetových stránkách amatérských špiónů takzvaný sighting nebo můžeme říci StreetSpotting. Na stránkách jako například www.gstreetsightings.com můžeme najít velké množství vtipných, divných nebo dokonce sexy záběrů, které byly pořízený speciálním Google fotoaparátem.
I když se Google snaží zobrazovat značky aut, obličeje lidí a veškeré citlivé údaje rozostřeně, existuje ještě mnoho záběrů, na kterých si internetoví „StreetSpotteři“ mohou smlsnout.

(Dan Janík)
Zdroje:
http://streetviewgallery.corank.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Street_View
http://digiweb.ihned.cz/c1-36965510-auta-od-googlu-budou-fotit-prahu-pro-street-view
http://technet.idnes.cz/spionazni-auto-googlu-dorazilo-do-prahy-dnes-jiz-foti-v-ulicich-pst-/sw_internet.asp?c=A090504_135045_sw_internet_kuz
http://mashable.com/2007/05/31/top-15-google-street-view-sightings/


Share/Save/Bookmark



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén