pondělí 18. května 2009

Jaké jsou trendy Internetu?

Dle výzkumné společnosti Nielsen celosvětově roste počet uživatelů Internetu. Zajímavým jevem (Exhibit 2) je růst skupiny uživatelů nad 50 let. Tato tendence je zřejmá zejména v USA a zemích západní Evropy a lze očekávat vzestupný trend. Výjimku tvoří Čína, kde největší skupinu tvoří dospělí mezi 18 a 34 lety.
Zároveň s počtem uživatelů roste i čas strávený na Internetu (Exhibit 1). Meziročně stoupl o 71%. Tradičně nejvíce času stráví na Internetu Američané následování Francouzi, Japonci a Brity.
Co se týče vyhledávání, roste podíl short tailu (růst o 7 %) na úkor long tailu (pokles o 2 %) i mid tailu.V listopadu 2007 návštěvnost videí překonala e-mail a v únoru 2009 byl e.mail předstižen i komunitními službami. Je nutno říct, že nejde o pokles oblíbenosti e-mailu, ale o celkový růst využívání a času stráveného na Internetu.
V současné době nejrychleji rostoucí oblastí na Internetu jsou sociální média. Nejrozšířenější jsou Facebook, Twitter a MySpace. Ovšem i zde existují výjimky a v některých zemích jsou upřednostňovány lokální sociální sítě: Brazílie (Orkut), Japonsko (Mixi), Německo (Wer-kent-wen). Sociální sítě se stávající i důležitým výzkumným médiem.
Roste i využívání mobilního Internetu, v USA a Velké Británii těchto služeb využívá již téměř 20 % uživatelů mobilních telefonů.
Celosvětově roste i on-line reklama (Exhibit 29), nejvíce ve Švédsku, naopak v USA se nejvíce projevila krize. Nejvíce propagované jsou finanční služby, telekomunikace a zboží a služby.

(Adéla Shejbalová)
Zdroje:
http://www.lupa.cz/clanky/nielsen-jake-jsou-trendy-internetu
http://www.slideshare.net/nielsenwire/the-global-online-media-landscape

Share/Save/Bookmark

Žádné komentáře:

Okomentovat