Přeskočit na hlavní obsah

Nástroj Google Squared

Společnost Google představuje nový nástroj Google Squared. Jedná se o nový způsob vyhledávání, který z neuspořádaných dat rozprostřených napříč weby vyrobí krásnou strukturovanou databázi, tzn. Data jsou v ní přehledně označena a kategorizována. Tím je pak mnohem jednodušší získat požadované odpovědi. Tímto nástrojem Google reaguje na neustále se zvyšující objem vyhledávání na webu a používání klíčových slov, která se podle Google přibližují ke svému bodu zlomu. Zavedení této struktury na web je jednou z cest, která přináší určitý smysl a logiku v uspořádání dat a kterou se Google vydává.
Jak to vlastně funguje? Goolge Squared extrahuje data z webových stránek a výsledky vyhledávání předloží v online tabulkovém procesoru.




V 1. odkaze na konci článku je možné shlédnout video s předvedením Google Squared.
Tento nástroj běží zatím pouze v Google laboratoři, kde je testován. Společnost uvádí příklad, kde vyhledává malé psy. Výsledkem hledání je tabulka, ve které najdeme ve sloupcích a řádcích jednotlivé malé psy, jejich jména, popis, velikost, váhu, původ či obrázek.


Tento druh technologie má využití pro mnoho druhů cílených dotazů, včetně hledání produktů, zdraví či vědy. Iniciativ pro zavedení sémantických vyhledávání na webu a vnést tím do vyhledávání nějakou strukturu, je ale veliká. Jedním z dalších vysoce profilovaných je Wolfram Alpha, který má být spuštěn. Ten má trochu odlišný systém od Google Squared, jednoduše přijímá ohromná množství informací do jeho vlastní databáze, kde se můžete dotazovat „jak se vám zlíbí“. Strukturované výsledky hledání je nyní považováno za důležitý nový směr ve vyhledávání. (a také nový směr rivality mezi Google a Wolfram).

Rozdíl mezi Wolfram Alpha a Google Squared
Wolfram rozebírá informace ve vlastních databázích, ale tyto databáze nikdy nebudou odpovídat tomu, co je aktuálně dostupné na webu. Wolframovy databáze současně uloží jen 10 terabajtů informací, což je jen malý zlomek toho, co je na webu dostupné. Google Squared je časný pokus vzít neuspořádaná data, která existují na síti a umístit je do jednoduchých tabulek. Zatím je to ve fázi experimentů a ne vždy na dobré cestě, ale můžeme vidět směr, kam se ubírá. Změna webu na obří databázi rozdrtí jakýkoliv pokus izolovat nejlepší informace do samostatných databází tak, že můžou být zpracovány a prohledány mnohem detailněji.
Ve videu, které naleznete v níže uvedeném odkazu, je například také ukázka pro výsledek hledání „fotoaparát“. Výsledky jsou rozděleny do sloupců podle obrázků, popisu, výrobce, rozlišení a další. Jedná se o jakoby dynamickou tabulku, neboli výsledek můžete setřídit podle vámi požadovaného kritéria kliknutím na jednotlivé sloupce (například dle výrobce). Dalším uvedeným příkladem je hledání hry „RollerCoaster“, kde byl výsledek roztřízen dle jména, znázornění, popisu, úrovně, délky a počtu zvratů. Někdy však ještě zobrazí zmatené výsledky jako například pro dotaz na „kosmickou loď“ se objevila korveta (dělový člun) a povoz rakety. Bude tedy ještě chvíli trvat, než toto Google laboratoř rozliší.

(Eva Šimčíková)
Zdroje:
http://www.techcrunch.com/2009/05/12/what-is-google-squared-it-is-how-google-will-crush-wolfram-alpha-exclusive-video/
http://blogoscoped.com/archive/2009-05-12-n39.html


Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén