Přeskočit na hlavní obsah

Problémy s novou metodikou NetMonitoru

Na začátku března byla představena nová metodika měření internetového výzkumu NetMonitor, který provozuje SPIR (Sdružení pro internetovou reklamu) a technicky zajišťuje agentura Mediaresearch. Zásadní novinky v metodice, podle které se měla počítat již březnová data, se týkají všech aspektů měření. Mezi nejdůležitější patří:
  • nové pojetí a konstrukce panelu uživatelů, která bude kombinací softwarového a pop-up panelu,
  • využití podkladové studie SEKV (Strukturální exkluzivní kontinuální výzkum), která sbírá data o chování českých uživatelů na internetu a to především o množství stráveného času, z nichž poté stanovuje normy, jež musí být splněny, aby byl panel statisticky reprezentativní,
  • rychlejší a uživatelsky přívětivější OLA (online aplikace pro prohlížení výsledků)
  • alternativní formát .gem souborů pro prohlížení měsíčních výsledků,
  • nový nástroj URL masky, který slouží k definici sekcí jednotlivých serverů.

Výsledkem inovativní metody měření návštěvnosti je, že na konci května ještě nejsou k dispozici kompletní výsledky za březen. Na vině je kromě technických nejasností také vysoká politika hlavních serverů českého internetu.
Prvním sporným momentem, který má vliv na zpoždění je přechod na novou URL masku, která je spojena s nezvládnutou výměnou měřících kódů pro jejich definici. V původní metodice se rozdílné sekce částí webu definovaly zvláštním nastavením kódu, nově se sekce rozlišují výčtem adres, které do těchto sekcí spadají. To způsobilo rozepři mezi společností Mediaresearch, jež tvrdí, že servery nechaly vše na poslední chvíli, a servery, kteří si stěžují na špatné vysvětlení ze strany Mediaresearch. Výsledkem bylo zdržení a špatné zařazení serverů do kategorií.
Druhý problém se týká ICQ spadající pod křídla Centrum Holdings, které z auditu úplně vypadlo. Zde se objevil technický problém: nově vyvinutý netSofware panel, díky němuž se společně s Cookie panelem získávají data o chování internetových uživatelů, komunikaci ICQ klienta sledovat neumí. Centrum Holding požaduje zařazení dat ICQ do statistik, Mediaresearch poukazuje na problémy s komunikací mezi jejich společností a Centrem a zároveň vznáší otázku, jestli ICQ, konkrétně uvítací stránka s reklamou, kterou mnoho uživatelů v nastavení vypíná, má být zařazeno do celkového auditu. O tom však rozhoduje metodologická komise SPIRu volena ze zástupců serverů i poskytovatelů reklamní sítě.
ICQ pro Centrum Holdings představuje 600 tisíc reálných uživatelů měsíčně a jeho nezařazení do celkových statistik by tedy mělo velký význam v pořadí návštěvnosti největších českých serverů a tudíž nezanedbatelný vliv na příjmy z online reklamy. Konkrétně by se společnost Centrum Holdings posunula ze druhého místa za Seznamem, na třetí místo za Mediální skupinu Mafra. Nepotvrzené informace naznačují, že někteří zástupci serverů v metodologické komisi SPIRu jsou ochotni ICQ z NetMonitoru vyřadit.


Pořadí provozovatelů

(Jana Mňahončáková)

Zdroje:

http://www.lupa.cz/clanky/boj-o-data-netmonitoru-nema-konce/
http://www.lupa.cz/clanky/netmonitor-predstavil-novou-metodiku-mereni/http://www.pooh.cz/WEBDESIGN/a.asp?a=2015486

Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén