pondělí 19. října 2009

Do sociálních sítí začínají téct peníze ve velkém

Sociální sítě se pomalu stávají běžnou součástí života počítačově gramotných lidí. Počet jejich uživatelů, nejen v České Republice, roste každý den vysokým tempem. Přesto ještě nedávno byl například Facebook v červených číslech. Tato situace se ale v poslední době začíná obracet. Sociální sítě totiž konečně začínají zúročovat svoji vysokou návštěvnost. Doteď jsme byli svědky situace, kdy návštěvnost sociálních sítí rostla, ale jejich provozovatelé nebyli schopni tento faktor ziskově využít. Podle společnosti Nielsen se oproti loňskému roku skoro ztrojnásobil prostor, který lidé věnují návštěvě sociálních sítí z celkového času stráveného na internetu až na 17%. Příjem z těchto návštěv se zdvojnásobil na 108 miliónů dolarů. Jedná se o nejrychlejší růst v odvětví reklamy vůbec. Inzerenti se totiž přestali bát reklamy v těchto médiích a začínají ji využívat.


Nejvyšší nárůst výdajů na reklamu v sociálních sítích je podle serveru emarketer.com v cestování, B2B a automobilovém průmyslu. Tyto výdaje stouply za sledované období o 150%. Předpokládané výdaje na reklamu za rok 2009 jsou 1,1 – 1,2 mil. dolarů. Konkrétní číslo se liší dle metodik, které použijeme k výpočtu (více na www.emarketer.com). Jak je vidět z následujícího grafu, výdaje na reklamu v sociálních sítích si i v době krize drží konstantní výši.


Segment sociálních sítí je pro reklamu velmi nadějný. Je třeba ale nastavit správnou hranici do jaké míry budou obsah těchto stránek tvořit sami jejich uživatelé a jaký prostor bude věnován reklamě. Základním klíčem k vysokému číslu návštěvnosti sociálních sítí je totiž právě jejich obsah, který si uživatelé tvoří sami a za ním se tam také vracejí. Bude toto ale fungovat ikdyž na nás budou na třetině stránky blikat různé bannery či jiné druhy reklamy? A bude s vyšším počtem reklamy zachována i její efektivita?

(Kamila Riegerová)

Zdroje:
http://www.lupa.cz/clanky/do-socialnich-siti-zacinaji-tect-penize-ve-velkem/

http://www.emarketer.com/Article.aspx?R=1007299
http://www.emarketer.com/Article.aspx?R=1007300
Share/Save/Bookmark

Žádné komentáře:

Okomentovat