Přeskočit na hlavní obsah

Lufthansa FlyNet

Velice zajímavý nápad a projekt představila společnost Lufthansa, která zamýšlí na palubách svých letadel nabídnout cestujícím širokopásmový internet s rychlostí až 50 Mbps.
Toto není novinkou, na palubách národního německého dopravce podobný projekt již byl spuštěn v minulosti. Pod názvem FlyNet fungoval od poloviny května 2004, nicméně projekt byl pozastaven na konci roku 2006 partnerem Lufthansy, společností Connexion by Boeing, která službu poskytovala po technické stránce. Lufthansa tehdy nabízela internet v 66 z celkového počtu 82 dálkových letadlech. Zákazníci mohli využívat internetové komunikace na relacích z Německa do Bostonu, Chicaga, Detroitu, New Yorku, Portlandu, San Francisca, Washingtonu D.C. a dalších. Lze říci, že globálně Lufthansa disponovala největší flotilou umožňující připojení k internetu. Službu vyzkoušelo až 30 tisíc uživatelů každý měsíc, 94% všech zákazníků Lufthansy ve výzkumu uvedli, že by službu dále v budoucnu na palubě rádi viděli.
FlyNet jistě mnoha cestujícím zpříjemnila dlouhé zaoceánské lety a Ti byli schopni komunikovat prostřednictvím internetu. Opětovné spuštění služby je plánováno na konec roku 2010 na všech dálkových letech, partnerskou společností bude tentokrát Panasonic Avionics Corporation. Vybavena mají být postupně všechna dálková letadla Lufthansy, která nyní disponuje 96 kusy.


Přenos dat bude probíhat prostřednictvím systému GSM/GPRS. Na palubách letadel budou mít cestující v nejbližší době opět možnost bezdrátového připojení k internetu (WLAN), ke kterému se jistě bez problému připojí také nové mobilní telefony typu PDA, HTC, iPHONE nebo BlackBerry. Přístup k internetu budou mít všichni cestující Business, První a Ekonomické třídy bez rozdílu.
"Klienti společnosti Lufthansa se mohou těšit na opravdu špičkové komunikační služby. Na dálkových spojích nabídneme především obchodní klientele škálu komunikačních možností srovnatelných s pozemními přístupovými body nebo připojením v nejlepších hotelích." uvedl CEO a předseda představenstva společnosti Lufthansa Wolfgang Mayrhuber.


Německý národní dopravce se zaměřuje na zavedení širokopásmového internetu úmyslně, vedle běžně použitelných službách na internetu se počítá také s využitím telemedicíny. Jako příklad lze uvést pacienta na palubě letadla, kdy lze na zem do nemocnice on-line přenášet informace o životních funkcích pacienta.
Připojení k internetu na palubě letadla bude jednoduché a nebude se lišit od připojení notebooku nebo mobilního telefonu k přístupovému bodu v kavárně. Služba bude zpoplatněna, zákazníci budou mít na výběr, zda za službu zaplatí prostřednictvím poskytovatele mobilních služeb nebo zda zaplatí platební kartou. Bude si možné vybrat z množství cenových nabídek, od hodinového zpoplatnění užívání, až po měsíční paušál. Zaplatit též bude možné i mílemi z věrnostního programu Lufthansy a jejích partnerů v rámci Star Alliance.
Přesné ceny a poplatky za služby nejsou zatím zveřejněny, nicméně v nejbližší době budou k dispozici.

(Marek Kocián)

Zdroje:
http://www.itpoint.cz/zprava-itpoint.asp?id=4440&ico=49645943

http://digiweb.ihned.cz/c1-38622620-lufthansa-pristi-rok-znovu-spusti-flynet-sirokopasmovy-internet-na-palubach-letadel
http://www.flynet.lufthansa.com/en/
http://konzern.lufthansa.com/en/html/sp/flynet/index.html
http://www.staralliance.com/en/about/airlines/lufthansa/




Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.

TikTok spouští nové New Interactive Market Insights pro lepší marketingovou propagaci na platformě

TikTok Insights, nová platforma, ke které máte přístup zde , poskytuje řadu filtrů, abyste získali lepší představu o tom, jak se vaše publikum chová, jaké má zájmy a postoje ke značkám.