neděle 23. května 2010

Ako si vybrať správnu farbu pre svoj web

Vytvárate web? Nemáte presne  vymedzenú škálu farieb, ktorú máte použiť? Ako vybrať tú správnu kombináciu?
5 základných rád pri výbere farebnej kombinácie pre Váš web
  • Farbu vyberajte podľa obsahu

Prvý krok je zvolenie základnej farby. Táto farba by mala korešpondovať s obsahom webu. Ako vieme každá farba v nás asociuje určité pocity, či už vedome alebo podvedome. Je pravdou, že každý jedinec má svoju škálu obľúbených a neobľúbených farieb. Z toho vyplýva, že aj keď sa v konkrétnych situáciách môžu líšiť, na základe rady výskumov môžeme jednotlivým farbám prideliť obecne známe charakteristické vlastnosti.

Ak sa nevieme rozhodnúť medzi dvoma či troma farbami pri výbere nám môžu pomôcť preferencie cieľovej skupiny. 
Obecne je ale známe, že najobľúbenejšou farbou je farba modrá. Takže ak zvolíte modrú farbu, nič nepokazíte.

  • Vzťahy medzi farbami sú dôležité

Základom je farebný kruh. V ňom sú farby uložené podľa určitých vlastností a vzájomných vzťahov. Existuje niekoľko schém, vďaka ktorým môžeme ľahšie nájsť vhodnú farebnú kombináciu pre web.Nezabúdať, že kontrast sa používa na zvýraznenie. Jeho použitie musí byť opatrené a striedme, opakovanie vzťahu je na pohľad nepríjemné, unavujúce a stráca svoj význam.
  • Používajte jednotný štýl stránky

Ak máme vybraný odtieň a farebnú schému, prichádza na rad tvorba šablóny.
Menej je niekedy viac. To platí aj pre počet farieb webu. Farebná webová stránka môže síce na prvý pohľad zaujať, ale po chvíľke užívateľa unaví a vytvorí u neho pocit chaosu. Preto sa odporúča použiť tri, maximálne štyri farebné odtiene.
Web by mal byť jednotný a konzistentný. Pozadie, štýl a farba textu, dôležité informácie a ďalšie prvky by mali byť identické na každej jednej webovej stránke. To znamená, že hlavný nadpis bude písaný rovnakým štýlom a rovnakou farbou ako na úvodnej stránke, tak na podstránke.
  • Nezabúdajte na zrakovo postihnutých

Ľudia so zrakovým postihnutím predstavujú zhruba 1,5% celkovej populácie. Existujú rôzne druhy a rôzny rozsah porúch farebného videnia. Slabozrakosťou pri farebnom videní a farbosleposťou na rôzne farby trpia zväčša muži (8%) než ženy (0,4%).Tieto čísla nám ukazujú, že ani pri tvorbe webu by sme na týchto ľudí nemali zabúdať. Zaujímavé tipy ako vytvoriť bezbariérový web nájdete napríklad aj tu: http://pristupnost.inspirative.cz/zrakove-postizeni.html.
  • Inšpirujte sa u iných

Nemáte nápady? Skúste sa inšpirovať aplikáciami dostupnými na webe. Dokážu vytvoriť vhodnú farebnú kombináciu farieb a dokonca zobraziť ju na ukážkovej stránke http://colorschemedesigner.com/.
Ak už naozaj tápete, skúste sa inšpirovať u konkurencie. K tomu Vám pomôže aplikácia GRAB WEBSITE COLORS, ktorá vygeneruje použitú farebnú schému po zadaní konkrétnej URL adresy. Nájdete ju na stránke http://www.colorcombos.com/choosing-complimentary-colors-article.html.
(Tatiana Rakytová)

Share/Save/Bookmark

Žádné komentáře:

Okomentovat