Přeskočit na hlavní obsah

Ako si vybrať správnu farbu pre svoj web

Vytvárate web? Nemáte presne  vymedzenú škálu farieb, ktorú máte použiť? Ako vybrať tú správnu kombináciu?
5 základných rád pri výbere farebnej kombinácie pre Váš web
  • Farbu vyberajte podľa obsahu

Prvý krok je zvolenie základnej farby. Táto farba by mala korešpondovať s obsahom webu. Ako vieme každá farba v nás asociuje určité pocity, či už vedome alebo podvedome. Je pravdou, že každý jedinec má svoju škálu obľúbených a neobľúbených farieb. Z toho vyplýva, že aj keď sa v konkrétnych situáciách môžu líšiť, na základe rady výskumov môžeme jednotlivým farbám prideliť obecne známe charakteristické vlastnosti.

Ak sa nevieme rozhodnúť medzi dvoma či troma farbami pri výbere nám môžu pomôcť preferencie cieľovej skupiny. 
Obecne je ale známe, že najobľúbenejšou farbou je farba modrá. Takže ak zvolíte modrú farbu, nič nepokazíte.

  • Vzťahy medzi farbami sú dôležité

Základom je farebný kruh. V ňom sú farby uložené podľa určitých vlastností a vzájomných vzťahov. Existuje niekoľko schém, vďaka ktorým môžeme ľahšie nájsť vhodnú farebnú kombináciu pre web.Nezabúdať, že kontrast sa používa na zvýraznenie. Jeho použitie musí byť opatrené a striedme, opakovanie vzťahu je na pohľad nepríjemné, unavujúce a stráca svoj význam.
  • Používajte jednotný štýl stránky

Ak máme vybraný odtieň a farebnú schému, prichádza na rad tvorba šablóny.
Menej je niekedy viac. To platí aj pre počet farieb webu. Farebná webová stránka môže síce na prvý pohľad zaujať, ale po chvíľke užívateľa unaví a vytvorí u neho pocit chaosu. Preto sa odporúča použiť tri, maximálne štyri farebné odtiene.
Web by mal byť jednotný a konzistentný. Pozadie, štýl a farba textu, dôležité informácie a ďalšie prvky by mali byť identické na každej jednej webovej stránke. To znamená, že hlavný nadpis bude písaný rovnakým štýlom a rovnakou farbou ako na úvodnej stránke, tak na podstránke.
  • Nezabúdajte na zrakovo postihnutých

Ľudia so zrakovým postihnutím predstavujú zhruba 1,5% celkovej populácie. Existujú rôzne druhy a rôzny rozsah porúch farebného videnia. Slabozrakosťou pri farebnom videní a farbosleposťou na rôzne farby trpia zväčša muži (8%) než ženy (0,4%).Tieto čísla nám ukazujú, že ani pri tvorbe webu by sme na týchto ľudí nemali zabúdať. Zaujímavé tipy ako vytvoriť bezbariérový web nájdete napríklad aj tu: http://pristupnost.inspirative.cz/zrakove-postizeni.html.
  • Inšpirujte sa u iných

Nemáte nápady? Skúste sa inšpirovať aplikáciami dostupnými na webe. Dokážu vytvoriť vhodnú farebnú kombináciu farieb a dokonca zobraziť ju na ukážkovej stránke http://colorschemedesigner.com/.
Ak už naozaj tápete, skúste sa inšpirovať u konkurencie. K tomu Vám pomôže aplikácia GRAB WEBSITE COLORS, ktorá vygeneruje použitú farebnú schému po zadaní konkrétnej URL adresy. Nájdete ju na stránke http://www.colorcombos.com/choosing-complimentary-colors-article.html.
(Tatiana Rakytová)

Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén