Přeskočit na hlavní obsah

Ako si vybrať správnu farbu pre svoj web

Vytvárate web? Nemáte presne  vymedzenú škálu farieb, ktorú máte použiť? Ako vybrať tú správnu kombináciu?
5 základných rád pri výbere farebnej kombinácie pre Váš web
  • Farbu vyberajte podľa obsahu

Prvý krok je zvolenie základnej farby. Táto farba by mala korešpondovať s obsahom webu. Ako vieme každá farba v nás asociuje určité pocity, či už vedome alebo podvedome. Je pravdou, že každý jedinec má svoju škálu obľúbených a neobľúbených farieb. Z toho vyplýva, že aj keď sa v konkrétnych situáciách môžu líšiť, na základe rady výskumov môžeme jednotlivým farbám prideliť obecne známe charakteristické vlastnosti.

Ak sa nevieme rozhodnúť medzi dvoma či troma farbami pri výbere nám môžu pomôcť preferencie cieľovej skupiny. 
Obecne je ale známe, že najobľúbenejšou farbou je farba modrá. Takže ak zvolíte modrú farbu, nič nepokazíte.

  • Vzťahy medzi farbami sú dôležité

Základom je farebný kruh. V ňom sú farby uložené podľa určitých vlastností a vzájomných vzťahov. Existuje niekoľko schém, vďaka ktorým môžeme ľahšie nájsť vhodnú farebnú kombináciu pre web.Nezabúdať, že kontrast sa používa na zvýraznenie. Jeho použitie musí byť opatrené a striedme, opakovanie vzťahu je na pohľad nepríjemné, unavujúce a stráca svoj význam.
  • Používajte jednotný štýl stránky

Ak máme vybraný odtieň a farebnú schému, prichádza na rad tvorba šablóny.
Menej je niekedy viac. To platí aj pre počet farieb webu. Farebná webová stránka môže síce na prvý pohľad zaujať, ale po chvíľke užívateľa unaví a vytvorí u neho pocit chaosu. Preto sa odporúča použiť tri, maximálne štyri farebné odtiene.
Web by mal byť jednotný a konzistentný. Pozadie, štýl a farba textu, dôležité informácie a ďalšie prvky by mali byť identické na každej jednej webovej stránke. To znamená, že hlavný nadpis bude písaný rovnakým štýlom a rovnakou farbou ako na úvodnej stránke, tak na podstránke.
  • Nezabúdajte na zrakovo postihnutých

Ľudia so zrakovým postihnutím predstavujú zhruba 1,5% celkovej populácie. Existujú rôzne druhy a rôzny rozsah porúch farebného videnia. Slabozrakosťou pri farebnom videní a farbosleposťou na rôzne farby trpia zväčša muži (8%) než ženy (0,4%).Tieto čísla nám ukazujú, že ani pri tvorbe webu by sme na týchto ľudí nemali zabúdať. Zaujímavé tipy ako vytvoriť bezbariérový web nájdete napríklad aj tu: http://pristupnost.inspirative.cz/zrakove-postizeni.html.
  • Inšpirujte sa u iných

Nemáte nápady? Skúste sa inšpirovať aplikáciami dostupnými na webe. Dokážu vytvoriť vhodnú farebnú kombináciu farieb a dokonca zobraziť ju na ukážkovej stránke http://colorschemedesigner.com/.
Ak už naozaj tápete, skúste sa inšpirovať u konkurencie. K tomu Vám pomôže aplikácia GRAB WEBSITE COLORS, ktorá vygeneruje použitú farebnú schému po zadaní konkrétnej URL adresy. Nájdete ju na stránke http://www.colorcombos.com/choosing-complimentary-colors-article.html.
(Tatiana Rakytová)

Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle