Augmented reality (tzv.rozšířená realita) je obecně termín, označující pohled na „běžnou“ realitu rozšířenou o počítačem generované prvky. Augmented reality tak vylepšuje vnímání reálného světa tím, že ho doplňuje o další poskytované informace. Technicky jde o digitální obrázkovou vrstvu zobrazovanou přes živě streamované video aktuální reality.
V klasickém pojetí augmented reality pouze doplňuje fakta, např. zobrazí turistického průvodce při pohledu mobilním telefonem na konkrétní architektonickou památku. Modernější technologické pojetí pak zahrnuje interaktivitu uživatele, kdy může informace o reálném světě dalším způsobem měnit a využívat, např. při průchodu kolem hradu si rovnou mobilem zakoupit vstupenky na prohlídku, případně se třeba konkrétní aplikací podívat, jak vypadal hrad v dané krajině před 200 lety.
Augmented reality nabízí široké možnosti využití. Nejvíce se zřejmě nabízí uplatnění v turisticko-navigačních aplikacích, proto již dnes mají moderní telefony kromě GPS zabudovaný i kompas. Aplikace tak může snadno určit odkud a na co se uživatel dívá. Toho už i v České republice využívají například Zlaté Stránky v aplikaci pro iPhone, která zobrazuje nejbližší firmy hledaného druhu v daném směru pohledu (viz obrázek).
Kromě klasických navigačních možností však Augmented reality otevírá nové možnosti i v oblasti interaktivní reklamy. Velký úspěch měla například v Německu reklama na nové Mini, kterou posléze následoval Citroen a další automobilky. Princip spočíval v přidržení natištěného obrázku před webkamerou, načež se na Vašem záběru na monitoru zhmotnilo auto, které jste drželi v rukou a mohli s ním reálně pohybovat.
Jiné využití se objevilo u internetových obchodů s oblečením či doplňky, kde si pomocí webkamery můžete daný produkt na sobě vyzkoušet (viz obrázky níže)
Další potenciál lze nalézt v interaktivních hrách, které využívají obalu produktu jako ovladače, se kterým lze manipulovat před kamerou a řídit tak daného hrdinu nebo třeba dopravní prostředek. Jako typické zástupce uvádím například Chocapic (hra a la tarzan, kde figurka chodí po džungli, pohybující se v prostoru pomocí krabice) nebo Lego (ovládání auta, vrtulníku apod. s pomocí augmented reality zabudované přímo v prodejně vedle krabic).
Augmented Reality má obrovský komerční potenciál. Veškerá reklama, kterou známe teď, se může stát pouhým odkazem k nákupu v elektronickém obchodě. V novinách, za výlohou, na billboardu výrobek zachytíte kamerou, přečtete si hodnocení na fórech, přejdete do rozhraní e-shopu, zboží si přizpůsobíte, objednáte a zaplatíte. V budoucnu by Augmented Reality mohla nahradit i běžné bytové dekorace pohyblivými 3D projekcemi. Daleko od skutečnosti není ani 3D videokonference ve stylu zhmotnění všech postav v jedné místnosti.
Budoucí vývoj Augmented Reality má své příznivce i odpůrce. Dnes se čím dál více stávají populární geolokační služby jako Google Latitude nebo FourSquare, geotagging funguje už i na Twitteru. Ty zaznamenávají naši polohu na mapě, a pokud profily sdílíte veřejně, stanete se snadno napadnutelnými. Jestli nejste doma, případný zloděj to ihned zjistí a dům vám může vybílit. Díky stejným službám a rozšířené realitě může neustále nad vaší hlavou létat bublinka s vašimi stavy na Facebooku, Twitteru či MySpace. Pak už je jen na Vás, jak moc dovolíte virtuálnímu světu zasahovat do Vašeho soukromí, jisté však je, že brána k novým možnostem rozšíření smyslů skrze nové kanály informací je otevřená.
(Lucie Fleková)
Dobrý den,
OdpovědětVymazatprovádím průzkum, jehož cílem je zjistit, do jaké míry jsou využívány programy a aplikace zaměřené na augmented reality a chtěl bych Vás tímto poprosit o spolupráci. Dotazník naleznete zde http://jak-si-vybirate-dovolenou.vyplnto.cz/ Předem Vám všem moc děkuji za pomoc !!