Přeskočit na hlavní obsah

Augmented reality a její využití v reklamě

Augmented reality (tzv.rozšířená realita) je obecně termín, označující pohled na „běžnou“ realitu rozšířenou o počítačem generované prvky. Augmented reality tak vylepšuje vnímání reálného světa tím, že ho doplňuje o další poskytované informace. Technicky jde o digitální obrázkovou vrstvu zobrazovanou přes živě streamované video aktuální reality.
V klasickém pojetí augmented reality pouze doplňuje fakta, např. zobrazí turistického průvodce při pohledu mobilním telefonem na konkrétní architektonickou památku.  Modernější technologické pojetí pak zahrnuje interaktivitu uživatele, kdy může informace o reálném světě dalším způsobem měnit a využívat, např. při průchodu kolem hradu si rovnou mobilem zakoupit vstupenky na prohlídku, případně se třeba konkrétní aplikací podívat, jak vypadal hrad v dané krajině před 200 lety.
Augmented reality nabízí široké možnosti využití. Nejvíce se zřejmě nabízí uplatnění v turisticko-navigačních aplikacích, proto již dnes mají moderní telefony kromě GPS zabudovaný i kompas. Aplikace tak může snadno určit odkud a na co se uživatel dívá. Toho už i v České republice využívají například Zlaté Stránky v aplikaci pro iPhone, která zobrazuje nejbližší firmy hledaného druhu v daném směru pohledu (viz obrázek).


Kromě klasických navigačních možností však Augmented reality otevírá nové možnosti i v oblasti interaktivní reklamy. Velký úspěch měla například v Německu reklama na nové Mini, kterou posléze následoval Citroen a další automobilky. Princip spočíval v přidržení natištěného obrázku před webkamerou, načež se na Vašem záběru na monitoru zhmotnilo auto, které jste drželi v rukou a mohli s ním reálně pohybovat.



Jiné využití se objevilo u internetových obchodů s oblečením či doplňky, kde si pomocí webkamery můžete daný produkt na sobě vyzkoušet (viz obrázky níže)



Další potenciál lze nalézt v interaktivních hrách, které využívají obalu produktu jako ovladače, se kterým lze manipulovat před kamerou a řídit tak daného hrdinu nebo třeba dopravní prostředek. Jako typické zástupce uvádím například Chocapic (hra a la tarzan, kde figurka chodí po džungli, pohybující se v prostoru pomocí krabice) nebo Lego (ovládání auta, vrtulníku apod. s pomocí augmented reality zabudované přímo v prodejně vedle krabic).



Augmented Reality má obrovský komerční potenciál. Veškerá reklama, kterou známe teď, se může stát pouhým odkazem k nákupu v elektronickém obchodě. V novinách, za výlohou, na billboardu výrobek zachytíte kamerou, přečtete si hodnocení na fórech, přejdete do rozhraní e-shopu, zboží si přizpůsobíte, objednáte a zaplatíte. V budoucnu by Augmented Reality mohla nahradit i běžné bytové dekorace pohyblivými 3D projekcemi. Daleko od skutečnosti není ani 3D videokonference ve stylu zhmotnění všech postav v jedné místnosti.
Budoucí vývoj Augmented Reality má své příznivce i odpůrce. Dnes se čím dál více stávají populární geolokační služby jako Google Latitude nebo FourSquare, geotagging funguje už i na Twitteru. Ty zaznamenávají naši polohu na mapě, a pokud profily sdílíte veřejně, stanete se snadno napadnutelnými. Jestli nejste doma, případný zloděj to ihned zjistí a dům vám může vybílit. Díky stejným službám a rozšířené realitě může neustále nad vaší hlavou létat bublinka s vašimi stavy na Facebooku, Twitteru či MySpace. Pak už je jen na Vás, jak moc dovolíte virtuálnímu světu zasahovat do Vašeho soukromí, jisté však je, že brána k novým možnostem rozšíření smyslů skrze nové kanály informací je otevřená.


(Lucie Fleková)


Share/Save/Bookmark

Komentáře

  1. Dobrý den,
    provádím průzkum, jehož cílem je zjistit, do jaké míry jsou využívány programy a aplikace zaměřené na augmented reality a chtěl bych Vás tímto poprosit o spolupráci. Dotazník naleznete zde http://jak-si-vybirate-dovolenou.vyplnto.cz/ Předem Vám všem moc děkuji za pomoc !!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Google Ads představuje nové funkce pro Performance Max kampaně

Performance Max kampaně jsou nejnovějším typem kampaní v Google Ads. Ve své podstatě kombinují téměř všechny ostatní typy reklam; vyhledávací, obsahová i nákupní. A také všechny funnely; akvizici i remarketing. Jednoduše řečeno, mají mít maximální záběr pro teoreticky maximální výkon. Není proto žádným tajemstvím, že společnost Google se snaží své inzerenty pobízet směrem právě těchto Performance Max kampaní. Dokonce od 3. čtvrtletí 2022 by právě tento typ kampaní měl úplně nahradit chytré kampaně v Nákupech a také kampaně místní. Vzhledem k těmto okolnostem a faktu, že se kampaně Performance Max stávají jakýmsi novým standardem v PPC sféře, se společnost Google rozhodla přidat nové funkce, které by měly svým inzerentům ještě zefektivnit jejich snažení. 

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!