Přeskočit na hlavní obsah

Google vs. Facebook aneb je opravdu Google neohrozitelný?

Již od roku 1998, kdy Larry Page a Sergey Brin založili společnost Google, nastartovali dramatický trend vzestupu tohoto vyhledávače (nejen), který je dnes celosvětově nejpoužívanější. Existuje jen absolutní minimum zemí, kde Google není majoritním vyhledávačem (Česká republika se svým Seznam.cz je jednou z nich). Byl to právě Google, který nastolil revoluční systém vyhledávání na celém internetu. Již roku 2006 se stal nejcennější značkou světa. Je ale jeho pozice na internetu opravdu tak neotřesitelná?
Roku 2004 přišel Mark Zuckerberger se svojí sociální sítí Facebook a učinil z ní největší sociální projekt na internetu v jeho historii, která dnes čítá přes 400 000 000 uživatelů po celém světě. V březnu roku 2010 došlo k historickému milníku internetu, kdy se stal Facebook nejvyhledávanější stránkou USA a nechal tak do té doby dlouho neporazitelný Google na druhém místě. Dle společnosti Hitwise směřovalo na stránku Facebooku 7,07 procenta všech uživatelů internetu v USA, zatímco stránka Google jich přilákala 7,03 procenta. – Oněch 7,03 představuje však pouze Google.com, i tak dle prognóz má Facebook předčít během několika měsíců i Google v celém jeho rozsahu. Tento fakt svědčí také o tom, že internet dnes není/neslouží tolik k vyhledávání, jako spíš k užívání sociálních vazeb a je tak místem potkávání lidí. Skýtá se určitě otázka, proč by měla tato pozice Googlu vadit, když slouží stejně primárně k vyhledávání, zatímco Facebook je sociální síť a i v případě, že uživatelé Facebooku chtějí něco hledat, tak stejně užijí k tomuto účelu Google jako vždy…- Kde tedy dochází k možnému ohrožení?
Opověď se nachází ve Facebooku, respektive v jeho novém směru, který byl oznámen na konferenci v San Franciscu 21. Dubna 2010. Facebooku jsou již jeho hranice malé a chce se rozrůst do celého internetu. Tato penetrace již začala pomocí tzv. sociálních pluginů na jiných stránkách, než na Facebooku. Primárně je to like plugin. Facebook tak sbírá , analyzuje a užívá informace o oblíbenosti jiných webů přes jiný kanál, než přímo z Facebooku tím, že lidé sami de facto hodnotí nějakým způsobem právě přes sociální pluginy různé weby. Právě proto dnes nemusí být nepředpokládanou realitou fakt, že v nadcházející době rozšíří Facebook své pole působnosti a bude zároveň vyhledávačem. Zatímco Google dnes generuje sled odkazů (po výzvě zadáním klíčových slov) dle toho, jak on sám si myslí, že jsou jednotlivé odkazy na weby pro uživatele relevantní, logika řazení odkazu na Facebooku bude jiná. Sled odkazů na weby bude vycházet přímo z hodnocení uživatelů, což při zhruba 400 000 000 základně uživatelů je určitě možné. Google by tak mohl být překonán ve vyhledávání, což je gros jeho činnosti. Další fatální ohrožení Googlu se nachází v projetku Titan, což má být e-mailový projekt Facebooku. Není vůbec jisté, zda-li se tento projekt realizuje, nicméně možné ohrožení se dá předpokládat již z přízviska tohoto projektu- Zabiják Gmailu! Facebook obsahuje i videa a při větším počtu videí a user-friendly katalogizaci a flitraci má určitě velký potenciál časem konkurovat i Youtube. Googlu by tak z unika zbyly v zásadě jen Google maps, které však tvoří jen několikaprocentní podíl užitnosti Google.
Všechna tato fakta jsou určitě relevantní hrozbou pro Google a je jen na něm, jak tato rizika dokáže eliminovat a překonat. Je dokonce možné, že jednou se při zmínce na Google vybaví asociace na Zlaté stránky, které jednoduše řečeno v rámci konkurenčního boje zaspaly.


(Petr Svoboda)

Zdroje
http://technet.idnes.cz/facebook-pry-chysta-vlastni-e-mail-rika-se-mu-zabijak-gmailu-p4m-/sw_internet.asp?c=A100205_164649_sw_internet_kuz
http://www.lupa.cz/clanky/seznam-stagnuje-google-posiluje/
http://www.pooh.cz/pooh/a.asp?a=2016038
http://www.lupa.cz/clanky/facebook-chce-zmenit-svet-tlacitkem-like/
http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/pocitace/zpravy/facebook-poprve-predcil-google-a-jeho-potencial-neni-u-konce/449936




Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Google Ads představuje nové funkce pro Performance Max kampaně

Performance Max kampaně jsou nejnovějším typem kampaní v Google Ads. Ve své podstatě kombinují téměř všechny ostatní typy reklam; vyhledávací, obsahová i nákupní. A také všechny funnely; akvizici i remarketing. Jednoduše řečeno, mají mít maximální záběr pro teoreticky maximální výkon. Není proto žádným tajemstvím, že společnost Google se snaží své inzerenty pobízet směrem právě těchto Performance Max kampaní. Dokonce od 3. čtvrtletí 2022 by právě tento typ kampaní měl úplně nahradit chytré kampaně v Nákupech a také kampaně místní. Vzhledem k těmto okolnostem a faktu, že se kampaně Performance Max stávají jakýmsi novým standardem v PPC sféře, se společnost Google rozhodla přidat nové funkce, které by měly svým inzerentům ještě zefektivnit jejich snažení. 

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!