pondělí 31. května 2010

Marketing v sociálních sítích – příležitost nebo stará věc v novém kabátě

V dnešní době není žádným překvapením, že čím dál víc se prosazuje marketing v sociálních sítích. Je to opravdu ták výhodná věc nebo je to jenom další prostor, kde se mediální společnosti snaží nabídnout své reklamy?
Na to, abychom mohli odpovědět na tuto otázku, tak ze začátku potřebujeme určit, jaký je účel sociálních sítí a zda opravdu představuje takový přínos pro marketéry. Z velmi obecného hlediska můžeme říci, že uživatelé sociálních sítí vytvářejí své profily, pomocí kterých sdílejí různé informace se svým okolím (známými, kamarády atd). Různé sociální sítě nabízejí svým uživatelům velkou škálu možností. Můžou zde sdílet své fotografie, myšlenky, zájmy, vytvářet nové skupiny, odpovídat na dotazníky, přidávat aplikace atd. Z celkového hlediska to vypadá jako dobrá příležitost pro marketéry. Přece v případě, že se zajímám o nějaký produkt nebo službu, tak jsem poměrně zajímavým cílem pro marketéry. Je to ale pravda?
Například cílem marketingové kampaně je prodávat nové Iphony. Za pomoci nějaké sociální sítě bych dokázal najít odpovídající vzorek uživatelů, kteří se zajímají o Apple produkty a obzvlášť o Iphony. Za těchto předpokladů se jevím jako poměrně zajímavý cíl pro dobrou marketingovou kampaň. Je to ale tak růžové, jak vypadá?
Je zde několik kritických problémů, se kterými se marketér střetne během tvorby marketingové kampaně:
První otázkou, kterou by si měl položit, je, jaká je procentuální pravdivost údajů uvedených v profilu v dané sociální síti? Ve spoustě sociálních sítí je pravdivost informací uváděna uživateli poměrně malá, a proto můžeme narazit na situaci, kdy budeme oslovovat špatné uživatele. Dalším problémem je, že spousta uživatelů nesdílí své podrobné informace na sociálních sítích, a tím se ztrácí poměrně velký vzorek uživatelů.
Další důležitou otázkou je, jak moc se zajímám o daný produkt nebo službu. Ve svém profilu můžu mít napsané různé informace, ale pravda je taková, že zase tolik se o to nemusím nezajímat. Najde se spousta důvodů, proč to uživatel bude mít napsané ve svém profilu, ale je důležité zjistit, jaké jsou motivy vložení informací v dané sociální síti.
Jednou z nejdůležitějších otázek je, zda jsem vůbec schopný daný produkt nebo službu pořídit. Je malá pravděpodobnost toho, že kampaň zaměřená na sociální síť, ve které jsou dorostenci, bude výhodná pro kampaně, které se zaměřují na prodej dražšího zboží.
Může nastat situace, že i když si produkt mohu dovolit pořídit, tak už daný produkt mám. Za předpokladu , že bych byl silný fanoušek Iphonu, tak je více než pravděpodobné, že po měsíci od začátku prodeje už budu daný produkt vlastnit. To znamená, že jsem pro marketingovou kampaň zaměřenou na prodej Iphonu poměrně zbytečný náklad.  Na druhé straně se zde otevírá velký prostor pro doplňky pro Iphone, ale i zde by si marketér měl dokázat odpovědět na předchozí otázky.
Poslední v pořadí, ale ne podle důležitosti, je otázka, zda reklamní systém sociální sítě dokáže správně vyhodnotit a nabídnout marketérům nástroje a informace potřebné k tomu, aby dokázali postavit úspěšnou kampaň. Odpověď na tuto otázku je zcela závislá na tvůrci sociální sítě, ale i tak hraje klíčovou roli v úspěšné kampani.
S těmito a spoustou dalších otázek se střetne jakýkoliv marketér, když se bude snažit postavit úspěšnou kampaň na sociálních sítích.
Sociální sítě v dnešní době představují pro marketéry velkou příležitost a v rámci zákonných a etických norem dokážou nabídnout informace, které by nakonec byly výhodné jak pro marketéry, tak i pro uživatele. Jen ještě musí uplynout nemálo času, než sociální sítě dosáhnou svého opravdového potenciálu a opravdu nabídnout velkou příležitost.

(Ilya Larionov)


Share/Save/Bookmark

Žádné komentáře:

Okomentovat