Přeskočit na hlavní obsah

Marketing v sociálních sítích – příležitost nebo stará věc v novém kabátě

V dnešní době není žádným překvapením, že čím dál víc se prosazuje marketing v sociálních sítích. Je to opravdu ták výhodná věc nebo je to jenom další prostor, kde se mediální společnosti snaží nabídnout své reklamy?
Na to, abychom mohli odpovědět na tuto otázku, tak ze začátku potřebujeme určit, jaký je účel sociálních sítí a zda opravdu představuje takový přínos pro marketéry. Z velmi obecného hlediska můžeme říci, že uživatelé sociálních sítí vytvářejí své profily, pomocí kterých sdílejí různé informace se svým okolím (známými, kamarády atd). Různé sociální sítě nabízejí svým uživatelům velkou škálu možností. Můžou zde sdílet své fotografie, myšlenky, zájmy, vytvářet nové skupiny, odpovídat na dotazníky, přidávat aplikace atd. Z celkového hlediska to vypadá jako dobrá příležitost pro marketéry. Přece v případě, že se zajímám o nějaký produkt nebo službu, tak jsem poměrně zajímavým cílem pro marketéry. Je to ale pravda?
Například cílem marketingové kampaně je prodávat nové Iphony. Za pomoci nějaké sociální sítě bych dokázal najít odpovídající vzorek uživatelů, kteří se zajímají o Apple produkty a obzvlášť o Iphony. Za těchto předpokladů se jevím jako poměrně zajímavý cíl pro dobrou marketingovou kampaň. Je to ale tak růžové, jak vypadá?
Je zde několik kritických problémů, se kterými se marketér střetne během tvorby marketingové kampaně:
První otázkou, kterou by si měl položit, je, jaká je procentuální pravdivost údajů uvedených v profilu v dané sociální síti? Ve spoustě sociálních sítí je pravdivost informací uváděna uživateli poměrně malá, a proto můžeme narazit na situaci, kdy budeme oslovovat špatné uživatele. Dalším problémem je, že spousta uživatelů nesdílí své podrobné informace na sociálních sítích, a tím se ztrácí poměrně velký vzorek uživatelů.
Další důležitou otázkou je, jak moc se zajímám o daný produkt nebo službu. Ve svém profilu můžu mít napsané různé informace, ale pravda je taková, že zase tolik se o to nemusím nezajímat. Najde se spousta důvodů, proč to uživatel bude mít napsané ve svém profilu, ale je důležité zjistit, jaké jsou motivy vložení informací v dané sociální síti.
Jednou z nejdůležitějších otázek je, zda jsem vůbec schopný daný produkt nebo službu pořídit. Je malá pravděpodobnost toho, že kampaň zaměřená na sociální síť, ve které jsou dorostenci, bude výhodná pro kampaně, které se zaměřují na prodej dražšího zboží.
Může nastat situace, že i když si produkt mohu dovolit pořídit, tak už daný produkt mám. Za předpokladu , že bych byl silný fanoušek Iphonu, tak je více než pravděpodobné, že po měsíci od začátku prodeje už budu daný produkt vlastnit. To znamená, že jsem pro marketingovou kampaň zaměřenou na prodej Iphonu poměrně zbytečný náklad.  Na druhé straně se zde otevírá velký prostor pro doplňky pro Iphone, ale i zde by si marketér měl dokázat odpovědět na předchozí otázky.
Poslední v pořadí, ale ne podle důležitosti, je otázka, zda reklamní systém sociální sítě dokáže správně vyhodnotit a nabídnout marketérům nástroje a informace potřebné k tomu, aby dokázali postavit úspěšnou kampaň. Odpověď na tuto otázku je zcela závislá na tvůrci sociální sítě, ale i tak hraje klíčovou roli v úspěšné kampani.
S těmito a spoustou dalších otázek se střetne jakýkoliv marketér, když se bude snažit postavit úspěšnou kampaň na sociálních sítích.
Sociální sítě v dnešní době představují pro marketéry velkou příležitost a v rámci zákonných a etických norem dokážou nabídnout informace, které by nakonec byly výhodné jak pro marketéry, tak i pro uživatele. Jen ještě musí uplynout nemálo času, než sociální sítě dosáhnou svého opravdového potenciálu a opravdu nabídnout velkou příležitost.

(Ilya Larionov)


Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle