Přeskočit na hlavní obsah

Marketing v sociálních sítích – příležitost nebo stará věc v novém kabátě

V dnešní době není žádným překvapením, že čím dál víc se prosazuje marketing v sociálních sítích. Je to opravdu ták výhodná věc nebo je to jenom další prostor, kde se mediální společnosti snaží nabídnout své reklamy?
Na to, abychom mohli odpovědět na tuto otázku, tak ze začátku potřebujeme určit, jaký je účel sociálních sítí a zda opravdu představuje takový přínos pro marketéry. Z velmi obecného hlediska můžeme říci, že uživatelé sociálních sítí vytvářejí své profily, pomocí kterých sdílejí různé informace se svým okolím (známými, kamarády atd). Různé sociální sítě nabízejí svým uživatelům velkou škálu možností. Můžou zde sdílet své fotografie, myšlenky, zájmy, vytvářet nové skupiny, odpovídat na dotazníky, přidávat aplikace atd. Z celkového hlediska to vypadá jako dobrá příležitost pro marketéry. Přece v případě, že se zajímám o nějaký produkt nebo službu, tak jsem poměrně zajímavým cílem pro marketéry. Je to ale pravda?
Například cílem marketingové kampaně je prodávat nové Iphony. Za pomoci nějaké sociální sítě bych dokázal najít odpovídající vzorek uživatelů, kteří se zajímají o Apple produkty a obzvlášť o Iphony. Za těchto předpokladů se jevím jako poměrně zajímavý cíl pro dobrou marketingovou kampaň. Je to ale tak růžové, jak vypadá?
Je zde několik kritických problémů, se kterými se marketér střetne během tvorby marketingové kampaně:
První otázkou, kterou by si měl položit, je, jaká je procentuální pravdivost údajů uvedených v profilu v dané sociální síti? Ve spoustě sociálních sítí je pravdivost informací uváděna uživateli poměrně malá, a proto můžeme narazit na situaci, kdy budeme oslovovat špatné uživatele. Dalším problémem je, že spousta uživatelů nesdílí své podrobné informace na sociálních sítích, a tím se ztrácí poměrně velký vzorek uživatelů.
Další důležitou otázkou je, jak moc se zajímám o daný produkt nebo službu. Ve svém profilu můžu mít napsané různé informace, ale pravda je taková, že zase tolik se o to nemusím nezajímat. Najde se spousta důvodů, proč to uživatel bude mít napsané ve svém profilu, ale je důležité zjistit, jaké jsou motivy vložení informací v dané sociální síti.
Jednou z nejdůležitějších otázek je, zda jsem vůbec schopný daný produkt nebo službu pořídit. Je malá pravděpodobnost toho, že kampaň zaměřená na sociální síť, ve které jsou dorostenci, bude výhodná pro kampaně, které se zaměřují na prodej dražšího zboží.
Může nastat situace, že i když si produkt mohu dovolit pořídit, tak už daný produkt mám. Za předpokladu , že bych byl silný fanoušek Iphonu, tak je více než pravděpodobné, že po měsíci od začátku prodeje už budu daný produkt vlastnit. To znamená, že jsem pro marketingovou kampaň zaměřenou na prodej Iphonu poměrně zbytečný náklad.  Na druhé straně se zde otevírá velký prostor pro doplňky pro Iphone, ale i zde by si marketér měl dokázat odpovědět na předchozí otázky.
Poslední v pořadí, ale ne podle důležitosti, je otázka, zda reklamní systém sociální sítě dokáže správně vyhodnotit a nabídnout marketérům nástroje a informace potřebné k tomu, aby dokázali postavit úspěšnou kampaň. Odpověď na tuto otázku je zcela závislá na tvůrci sociální sítě, ale i tak hraje klíčovou roli v úspěšné kampani.
S těmito a spoustou dalších otázek se střetne jakýkoliv marketér, když se bude snažit postavit úspěšnou kampaň na sociálních sítích.
Sociální sítě v dnešní době představují pro marketéry velkou příležitost a v rámci zákonných a etických norem dokážou nabídnout informace, které by nakonec byly výhodné jak pro marketéry, tak i pro uživatele. Jen ještě musí uplynout nemálo času, než sociální sítě dosáhnou svého opravdového potenciálu a opravdu nabídnout velkou příležitost.

(Ilya Larionov)


Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.