Přeskočit na hlavní obsah

Politika a marketing na internete

Je 26.05.2010, kedy vrcholia všetky politické kampane. Súperia medzi sebou dvaja najväčší rivali ODS a ČSSD, do parlamentu sa snažia prebojovať aj iné menšie strany ako TOP 09, Veci verejné či KSČM. Cez víkend sa však rozhodne, kto svojou kampaňou dokázal presvedčiť verejnosť.
Na povedomie verejnosti využívajú rôzne prostriedky marketingovej komunikácie ako sú napríklad billboardy, meetingy, antikampane, sampling či reklamu na internete.  Najväčšie peniaze do internetovej kampane dali určite občianskí demokrati, a to 13 miliónov korún (zo zdrojov agentúry Kanter Média). ODS to vysveľuje tým, že podľa nich 60 percent ich voličov je každý deň na internete, čo si myslím, že je celkom vhodný argument. Pre porovnanie ČSSD do kampane na internete vsadila 9 miliónov, Veci verejné necelé 2 milióny a TOP 09 cez 160 tisíc. Formu, ktorú ODS využila je istým spôsobom zaujímavá, nová, len je otázne či aj účinná. Včera sa tak na jednom z českým námestí uskutočnil virtuálny protest proti Jiřímu Paroubkovi , na ktorom sa zúčastnilo  29 563 demonštrantov. Na tomto proteste sa mohol zúčastniť každý, kto sa zaregistroval na stránkach, založil svoj profil, vybral oblečenie,  transparent a stačilo len čakať na vhodný okamžik. Keď ten okamžik nastal, zástupy animovaných postavičiek sa mihali na obrazovke a Petr Nečas  kričal heslá ako „My máme jasnou vizi, co s Českou republikou udelat!“ a pod. Vyzeralo to asi takto:

 


Na už spomínaných stránkach sa momentálne nachádza spravodaj, ktorý informuje o dianí na demonštrácii. Virtuálny svet pôsobí dojmom reálnosti, ale bohužiaľ len pôsobí. Totiž včera sa animovaná demonštrácia premietala na Václavskom námestí, kde dorazilo asi len 50 živých ľudí. Trefne to poukazuje na skutočnosť, že na internete sa síce pohybujú zväčša mladí potencionální voliči, ale podľa výskumov, len asi štvrtina z nich príde reálna k urnám. Preto je zaujímavé akú stratégiu zvolili politici tento rok a koľko do toho investovali.
Ešte by som spomenula ďalšie spôsoby internetu, ktoré strany využívajú. Napríklad sú to skupiny na facebooku. Zaujímavé je porovnanie ODS a ČSSD v počte členov. Zatiaľ čo ČSSD má 442 členov, ODS má až 19 663 členov. Aj tu je očividné na akú cieľovú skupinu sa jednotlivé strany zameriavajú, resp. akých voličov majú. 

(Darina Bujdová)

Zdroje:
http://www3.virtualnidemonstrace.cz/index.html
http://zpravy.ods.cz/prispevek.php?ID=13704
http://www.facebook.com
http://www.ods.cz/volby2010/
http://www.cssd.cz/
http://www.financninoviny.cz/zpravy/ods-usporada-virtualni-demonstraci-proti-paroubkovi/475709&id_seznam=439Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.