pondělí 31. května 2010

Politika a marketing na internete

Je 26.05.2010, kedy vrcholia všetky politické kampane. Súperia medzi sebou dvaja najväčší rivali ODS a ČSSD, do parlamentu sa snažia prebojovať aj iné menšie strany ako TOP 09, Veci verejné či KSČM. Cez víkend sa však rozhodne, kto svojou kampaňou dokázal presvedčiť verejnosť.
Na povedomie verejnosti využívajú rôzne prostriedky marketingovej komunikácie ako sú napríklad billboardy, meetingy, antikampane, sampling či reklamu na internete.  Najväčšie peniaze do internetovej kampane dali určite občianskí demokrati, a to 13 miliónov korún (zo zdrojov agentúry Kanter Média). ODS to vysveľuje tým, že podľa nich 60 percent ich voličov je každý deň na internete, čo si myslím, že je celkom vhodný argument. Pre porovnanie ČSSD do kampane na internete vsadila 9 miliónov, Veci verejné necelé 2 milióny a TOP 09 cez 160 tisíc. Formu, ktorú ODS využila je istým spôsobom zaujímavá, nová, len je otázne či aj účinná. Včera sa tak na jednom z českým námestí uskutočnil virtuálny protest proti Jiřímu Paroubkovi , na ktorom sa zúčastnilo  29 563 demonštrantov. Na tomto proteste sa mohol zúčastniť každý, kto sa zaregistroval na stránkach, založil svoj profil, vybral oblečenie,  transparent a stačilo len čakať na vhodný okamžik. Keď ten okamžik nastal, zástupy animovaných postavičiek sa mihali na obrazovke a Petr Nečas  kričal heslá ako „My máme jasnou vizi, co s Českou republikou udelat!“ a pod. Vyzeralo to asi takto:

 


Na už spomínaných stránkach sa momentálne nachádza spravodaj, ktorý informuje o dianí na demonštrácii. Virtuálny svet pôsobí dojmom reálnosti, ale bohužiaľ len pôsobí. Totiž včera sa animovaná demonštrácia premietala na Václavskom námestí, kde dorazilo asi len 50 živých ľudí. Trefne to poukazuje na skutočnosť, že na internete sa síce pohybujú zväčša mladí potencionální voliči, ale podľa výskumov, len asi štvrtina z nich príde reálna k urnám. Preto je zaujímavé akú stratégiu zvolili politici tento rok a koľko do toho investovali.
Ešte by som spomenula ďalšie spôsoby internetu, ktoré strany využívajú. Napríklad sú to skupiny na facebooku. Zaujímavé je porovnanie ODS a ČSSD v počte členov. Zatiaľ čo ČSSD má 442 členov, ODS má až 19 663 členov. Aj tu je očividné na akú cieľovú skupinu sa jednotlivé strany zameriavajú, resp. akých voličov majú. 

(Darina Bujdová)

Zdroje:
http://www3.virtualnidemonstrace.cz/index.html
http://zpravy.ods.cz/prispevek.php?ID=13704
http://www.facebook.com
http://www.ods.cz/volby2010/
http://www.cssd.cz/
http://www.financninoviny.cz/zpravy/ods-usporada-virtualni-demonstraci-proti-paroubkovi/475709&id_seznam=439Share/Save/Bookmark

Žádné komentáře:

Okomentovat