Přeskočit na hlavní obsah

Videobannery

Definice 
Podle www.mediaguru.cz je videobanner „Formát internetové reklamy. Reklamní formát, kde je v jeho části nebo přes celou plochu promítáno video (většinou digitalizovaný televizní spot).“

Technologie
Videobanner je vlastně jakési spojení televizní a internetové reklamy –
na webové stránce lze místo standardního flashového banneru odvysílat třeba zkrácený televizní reklamní spot. Videobannery jsou velmi flexibilní – technologie reklamních systémů by měla umožňovat rozpoznat kvalitu připojení uživatele a tomu přizpůsobit kvalitu a datovou náročnost banneru, případně zobrazit jen standardní banner bez videa. Čili technické parametry zobrazení datově náročného videobanneru jsou optimalizovány podle kvality připojení. Kvalita připojení k Internetu bývá často největší překážkou širšího nasazování tohoto formátu. Aby nebyl uživatel omezen v prohlížení webu, je nutné, aby reklamní systém umožnil nejdříve načtení obsahu, který návštěvník hledá, a teprve poté na pozadí stahoval data k videu. Pokud to tak nebude, hrozí, že uživatel ztratí trpělivost a ze stránky předčasně odejde. Vzhledem k tomu, že banner je datově náročnější a navíc i se zvukem, internetová média za jeho zobrazení běžně požadují dvojnásobnou částku oproti standardním formátům. Nutné je dodat, že jako u televizního spotu, tak i u videobanneru je k obrazu připojen zvuk. Na tom ještě není nic špatného ani technologicky náročného. Přesto, náhlý zvukový doprovod při prohlížení internetu nemusí být vždy žádoucí.

Výhody pro zadavatele
Videobanner je skvělá (nová) forma internetové reklamy. Forma, jejímž prostřednictvím lze prezentovat firmu, její image, brand, ale i jednotlivé výrobky. Produkt je představován zákazníkovi jednoduše a hlavně pomocí živého reprezentanta firmy. Firma či společnost tak získává svou tvář a punc věrohodnosti. Videobanner ocení zejména firmy, které jsou nuceny svým klientům předávat velké množství informací a jejichž webové stránky se tak můžou lehce stát nepřehlednými – tedy finanční instituce, pojišťovny, mobilní operátoři, prodejci elektroniky, školitelské agentury a mnohé další. Největší výhodu videobanneru lze spatřit v tom, že potenciálního zákazníka zaujme patrně více než klasická internetová reklama.

Nevýhody pro zadavatele
Největší nevýhodou je větší náročnost spojená s přípravou videobanneru. Je logické, že napsat několik jednoduchých informací o produktu nebo službě je z každého pohledu méně náročné než zabezpečit všechny náležitosti spojené s produkcí videobanneru. Někdy je navíc forma videobanneru spíš překážkou a samozřejmě záleží
na povaze produktu. Těžko si lze představit masové využití videobanneru u produktu jako těsnění k baterii do kuchyně.

Výhody pro zákazníka
Zákazník se nemusí proklikávat jednotlivými sděleními
a informacemi. Vhodně zvolený formát videobanneru je nejlepší formou prezentace.
Tento formát v praxi nahrazuje klasickou návštěvu kamenného obchodu a přenáší prezentaci produktu nebo služby do virtuálního světa. Z toho vyplývající je i další výhoda
a to 24hodinová otevírací doba. Zákazník si může kdykoliv během dne projít nabídky výrobců a není nutné nikam chodit ve skutečnosti. Další důležitou výhodu videobanneru je jeho interaktivita v rámci oboustranné komunikace. Zákazník si může nejen zobrazit hledané informace a vyslechnout si recenze a specifikace od virtuálního prodejce. Interaktivita spočívá v možnosti klienta vytvořit si „příběh“ o daném produktu nebo službě. Taková volba je nepochybně zajímavější než běžná prezentace.

Nevýhody pro zákazníka
Určitou nevýhodou videobanneru je jeho nediferencovanost v přístupu k zákazníkovi. Každý zákazník je jiný a také ho zajímají jiné specifikace produktu nebo služby. Navíc, přílišná informační objemnost videobanneru může být častou spíše překážkou na cestě k rychlému zjištění relevantních informací.

Ukázky videobannerů v praxi:
Prezentace nového Airbusu A380 společností Lufthansa:

Prezentace TOP09 Videobanner:

Zajímavé zapracování videa do videobannerového formátu:

Legendární video v ukázkách zpracování videobannerů na Seznamu.cz:

(Rudolf Šída)

Zdroje:
http://www.lupa.cz/tiskove-zpravy/videobanner-cz-revoluce-v-internetove komunikaci/
http://videobanner.cz/



Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén