Přeskočit na hlavní obsah

Výhody a nástrahy marketingu na slevových serverech

V dnešní době znamenají slevové servery fenomén. Je o nich diskutováno stejně často, jako např. o Facebooku či jiných sociálních sítích. Jen na našem trhu jich funguje celá řada, mezi nejznámější patří Slevomat, Slevín, Vykupto atd. Regionalizované slevové servery představují nový přístup k regionálnímu a lokálnímu on-line marketingu, zvlášť pro malé firmy jako jsou kadeřnictví, kosmetická studia atp. Tito drobní podnikatelé by si v drtivé většině nemohli dovolit on-line reklamu jako např. bannery na Seznamu či PPC (maximálně tak placený zápis v e-katalogu) a pokud ano, tak se svým rozpočtem by tam viseli možná tak čtvrt minuty.. Jsou tedy „odsouzeni“ tisknout si letáky, katalogy či se inzerovat v novinách. Proč tedy chtějí tito malí lokální podnikatelé nabízet své služby na SS? Jednak jsou to právě již zmíněné náklady na marketing. Kdyby kadeřnictví mělo rozpočet 100 000kč na letáky, katalogy, inzerci v novinách a realizovaly 100 zakázek, tyto ušetřené náklady v hodnotě 1000Kč/zakázka by rozpustilo v ceně pro zákazníka. Až potud jsou to jednoduché počty.



Pokud bychom se ale podívali, jak to funguje z pohledu dodavatele zboží/služby, jistě by nás zajímalo, jak moc se na této spolupráci se slevovým serverem (dále je SS) dá vydělat. Vždyť dodavatel musí zaplatit za umístění své nabídky na SS a navíc nabízí slevu většinou od 50%-90%. Otázka tedy zní: Dá se na tom skutečně vydělat? Nebo lépe: Dokáží si vůbec dodavatelé spočítat náklady, které budou v rámci slevy a provize SS? Každého asi napadne odpověď, že ano, vždyť to je účel celé spolupráce s SS. Zdůrazněme ale, že nabídka na SS má dvě funkce. První je již zmíněná marketingová – tedy dodavatel informuje potenciální klienty o svých výrobcích (své firmě), druhou je funkce prodejní – dodavatel usiluje prodat co nejvíce voucherů přes SS. V prvním případě funguje spolupráce efektivně, problém nastává u druhé. Firma nemůže zjistit, komu své výrobky/prodala. Jestli to byli stálí zákazníci? Nebo noví¬? Firma tak např. nemůže navázat na svou marketingovou strategii, protože vlastně nezná své zákazníky. Podle jedné americké studie, kterou publikoval Utpal M. Dholakia,z roku 2010 je pouze 66% firem (z celkově 150 dotazovaných) ve spolupráci s americkým SS Groupon ziskových! Sám ale nakonec toto číslo bere s rezervou a říká, že to bude blíže k 50%. Co z toho tedy vyplývá pro potenciální firmy jakožto dodavatele pro SS? Každý dodavatel si musí uvědomit, že výnosy přichází ve dvou fázích. Podle Václava Lorence v první fázi jsou to ty, které se vztahují na počet prodaných voucherů – jsou to ale malé marže, které ve většině případů nepokryjí ani variabilní náklady z důvodu jednak vysoké slevy a jednak provize SS. Proto je pro dodavatele důležitá fáze číslo dvě: Dodavatel pevně doufá (bohužel často mylně), že si zákazník kromě zakoupeného voucheru např. návštěvy kosmetického salonu, zaplatí i další návštěvu, či si koupí nabízený produkt v salonu (či jinou útratu nad hodnotu voucheru)– již ale bez slevy. A tady bývá kámen úrazu. I když lokální on-line marketing na SS funguje dobře – tedy osloví denně i tisíc lidí z regionu, zákazníci už nemají zájem utrácet na místě. Raději si nakoupí více zlevněných voucherů, ale dále si nic nepřikupují. Druhá zisková fáze je tedy takový hod korunou, protože dodavatel nedokáže mít pod kontrolou, kolik si jaký zákazník přikoupí zboží/služby navíc či jestli se objedná znovu.. Rad pro dodavatele, kteří se chystají na spolupráci s některým SS je několik. Asi tím nejdůležitějším je obrnit se trpělivostí . Dále zjistit si jak dopadly spolupráce podobných firem (s podobným produktem) s daným SS. Stejně tak je důležité mít dopředu zjištěno, jak jsou dané SS ziskové. Připravit si takové marketingové nástroje, abychom dokázali komunikovat se svými zákazníky a dlouhodobě si je držet – tedy získat jejich kontakty a následně je průběžně oslovovat a informovat o nových službách/výrobcích, slevových akcích či věrnostních programech (např. emailing), protože znát své zákazníky a jejich přání patří mezi nejdůležitější aspekty úspěšného marketingu.


(Sandra Mazzolini, Jaroslav Poul)

Zdroje:
http://www.lupa.cz/clanky/nastrahy-pod-carou-ponoru-slevovych-serveru
http://www.lupa.cz/clanky/co-je-dnes-pro-zakazniky-atraktivnejsi-nez-skupinovy-sex




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén