Přeskočit na hlavní obsah

Využití QR kódu v současném marketingu

QR (Quick Response) kódy - ačkoliv nejsou technologií nikterak novou - se do současného (nejen) online marketingu začínají zapojovat až v posledních několika letech a to velice pozvolna. QR kód je v podstatě rozšířenou verzí notoricky známého čárového kódu a umožňuje do sebe zakódovat širší spektrum informací – například webovou adresu. Rozmach této technologie je přičítáno nástupu tzv. chytrých telefonů (smartphones), které obsahují aplikace pro čtení těchto kódů.


Podle Noaha Elkina, hlavního analytika serveru eMarketer.com [2] totiž dokáží mobilní kódy (kam patří i QR kódy) “poskytnout marketingovým specialistům cestu k aktivaci ostatních médií a zaplnit propast mezi fyzickým a digitálním světem”. Propojení těchto dvou světů je totiž jedním z největších problémů dnešních marketérů. Zároveň pak mobilní kódy představují pro tyto specialisty velkou výzvu – na trhu se totiž vyskytuje větší množství typů těchto kódů – to přináší problémy hlavně na straně koncového uživatele; ten by totiž měl být schopen kód použít s co nejmenšími obtížemi.

Podle výzkumu 3GVision je nejdynamičtější oblastí v používání mobilních kódů Amerika – oproti poslednímu čtvrtletí roku 2010 se v prvním čtvrtletí roku 2011 používání mobilních kódů zvýšilo o 181 %. Nezůstává pozadu ani Evropa – dynamicky se používání kódů rozvíjí v Anglii a Nizozemsku.



Výzkum stejné společnosti ukázal, kde se nejčastěji Američané s těmito kódy setkávají – je poměrně překvapující, že celých 56 % kódu je použito již na hotových výrobcích a fungují spíše jako doplněk marketingu. Na třetím místě se umístilo použití kódů na různých slevových kupónech, tedy jako jeden z prostředků marketingu podporující k nákupu. Dá se předpokládat, že všechny kategorie, které využívají mobilních kódů k ovlivnění rozhodovací fáze nákupního cyklu, budou nadále posilovat – i díky rozšiřování počtu koncových uživatelů, kteří jsou schopni s mobilními kódy pracovat.



Zajímavějším výzkumem je výzkum společnosti MGH, který ukazuje na co jsou konkrétní mobilní kódy použity – zde už oproti předchozím měsícům dominuje využití nějaké slevy nebo slevového kupónu – mění se tak pomalu doba, kdy mobilní kódy sloužily především k získání dalších informací – mobilní kódy se nyní zapojují přímo do marketingové strategie firem.



Mobilní kódy jsou dobrým pomocníkem tam, kde potřebujeme propojit kampaně z reálného a virtuálního světa. Nezbývá než doufat, že penetrace chytrými mobilními telefony bude v České republice natolik silná, aby se i českým marketérům vyplatilo tento praktický nástroj využívat.


(Petr Spurný)

Zdroje:

[1] QR code - Wikipedia, the free encyclopedia [online]. 2011-05-29 [cit. 2011-05-31]. Dostupné z WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/QR_code.

[2] Mobile Barcodes Can Be a Powerful Tool Provided Marketers Add Value [online]. 2011-05-04 [cit. 2011-05-31]. Dostupné z WWW: http://www.emarketer.com/Article.aspx?R=1008371.

[3] Mobile Barcodes: Trends and Best Practices for Marketers [online]. 2011-05-01 [cit. 2011-05-31]. Dostupné z WWW: http://www.emarketer.com/Report.aspx?code=emarketer_2000783.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Google Ads představuje nové funkce pro Performance Max kampaně

Performance Max kampaně jsou nejnovějším typem kampaní v Google Ads. Ve své podstatě kombinují téměř všechny ostatní typy reklam; vyhledávací, obsahová i nákupní. A také všechny funnely; akvizici i remarketing. Jednoduše řečeno, mají mít maximální záběr pro teoreticky maximální výkon. Není proto žádným tajemstvím, že společnost Google se snaží své inzerenty pobízet směrem právě těchto Performance Max kampaní. Dokonce od 3. čtvrtletí 2022 by právě tento typ kampaní měl úplně nahradit chytré kampaně v Nákupech a také kampaně místní. Vzhledem k těmto okolnostem a faktu, že se kampaně Performance Max stávají jakýmsi novým standardem v PPC sféře, se společnost Google rozhodla přidat nové funkce, které by měly svým inzerentům ještě zefektivnit jejich snažení. 

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!