Přeskočit na hlavní obsah

In-game marketing

In game marketing nebo také „advergaming“. Spojení dvou slov: advertising – reklama, a game – hra. Jedná se poměrně nový směr komunikace na cílové spotřebitele s velkým potenciálem. Podstatou in game marketingu je umístění reklamy, popřípadě product placement přímo ve hře. K tomu lze využít klasické počítačové hry, ale i stále více populární hry na internetu.
„Historie“ in game marketingu začíná u jednoduchých desktopových her. V té době byla propagace spíše z iniciativy tvůrců her, kteří zde umístili např. svůj oblíbený produkt, aniž by jakkoli tento krok konzultovali s majiteli. Ještě než si majitelé produktů uvědomili potenciál inzercí v hrách, žalovali někteří tvůrce her kvůli poškození dobrého jména. Tento přístup je však minulostí. „Podle bostonské výzkumné společnosti Yankee Group se mělo v advergamingovém průmyslu v roce 2009 otočit 312.2 milionu amerických dolarů (v roce 2004 to bylo 83.6 milionu.“

Proč využít propagace právě ve hrách?

V porovnání s klasickou reklamou je ta „ve hrách“ více „akčnější“. Hra je pro uživatele především zábava, odpočinek a krácení volného času. Hlavní výhodou je, že neobtěžuje, neboť si hráč hru aktivně vyhledává, takže „obtěžovací“ efekt klasické reklamy téměř zmizí. Další nespornou výhodou je, že hry požadují spotřebitelovu interakci. Ten se tak po celou dobu hraní musí na děj soustředit a všimnout si případné komunikace. Hry jsou také statisticky efektivnější než např. bannery a mají dlouhou životnost.
Hra s kvalitním dějem nutí uživatele se neustále vracet, pokračovat v příběhu až do konce a v lepším případě ještě oslovit své známé a zapojit je do hry také. Viz sociální hry, kde lze např.obchodovat s různými komoditami mezi uživateli, nebo klasické on-line hry jako Counter Strike.


Obrázek 1 Counter Strike - in game reklama na Half LIfe

K úspěšnému oslovení je důležité splnit alespoň jeden prvek, a to buď asociace v rámci životního stylu hry, které podporují povědomí o značce, dále velmi hodně ilustrovaná hra, ve které se mohou objevovat produkty a značka, nebo využít styl tzv. demonstrativních her, které hráči umožní výrobek přímo „vyzkoušet“. O tom, že hra by měla být zábavná, originální a musí mít nějaký spád, není nutné sáhodlouze psát.

Na koho se zaměřit?

Počítačoví hráči představují velice dobrý segment pro výrobky jako je jídlo, kosmetika či automobily. Z výzkumu agentury Proximity Worldwide vyplynulo, že hráči nejsou pouze děti a mladiství, ale převládá zde výrazná skupinka třicátníků, kteří vedou kvalitní společenský život, aktivně sportují a mají vyšší příjmy. V rámci her na sociálních sítích je typickým hráčem žena okolo 40-ti let věku. Hraní her věnuje přibližně polovinu z celkového času stráveného na sociálních sítích. Pravděpodobně má středoškolské vzdělání, nižší plat a nevadí jí si určité artefakty ve hře zaplatit.
Nejvíce sociálních her je hráno přes Facebook. Z výzkumu dále vychází, že starší generace se postupně stávají velice zajímavým cílovým segmentem pro oslovení v rámci počítačových her. A hlavně počet lidí z toho segmentu neustále roste.


Obrázek 2 Restaurant City - Product placement - Bounty kuchyňské utěrky

Rady závěrem

Využití počítačových her je velmi dobrý směr prezentace, ne vždy je však naprosto ideální. Příběh a hra musí korespondovat s produktem, značkou a celou její filozofií. Je na vás pokud hru budete vyrábět tzv. „in house“, tedy ve vlastní produkci, nebo si ji necháte zadat. V tom případě je nutné si ohlídat to, aby se dodavatel postaral o následný provoz hry a vhodně ji integroval do internetových prohlížečů. Vše bude něco stát a vyvíjet se pravděpodobně delší dobu, než si myslíte. Jednoduché programace v lehčích hrách začínají na pár desítkách tisíc korun. Počítejte také s časem potřebným k vývoji a testování.


Obrázek 3 EA - NCAA Football - NIKE

(Lucie Mikšovská)

Zdroje:
http://www.marketingovenoviny.cz/index.php3?Action=View&ARTICLE_ID=7740
http://3dmedia.cz/tag/marketing-ve-hrach/
http://www.m-journal.cz/cs/internet/jaky-maji-socialni-hry-marketingovy-potencial__s281x7703.html
http://www.m-journal.cz/cs/marketing/nove-trendy/on-line-hry-a-marketing__s302x406.html
http://www.handjoy.cz/fakta.php

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén