Přeskočit na hlavní obsah

Copywriting

Copywriting - nedílná součást internetového marketingu

Internet se stal trendem moderní doby. Skrz tuto veřejnou komunikační síť probíhá stále více finančních zakázek, uskutečňuje se více obchodů. Z tohoto důvodu je jasné, že je potřeba aplikovat principy marketingu i v tomto prostředí s cílem dosahovat maximálního zisku a úspěšnosti vedených reklamních kampaní. Dnes je již běžné na webové stránky umisťovat reklamní bannery či zlepšovat reklamní potenciál pomocí různých nastavení v internetových vyhledávačích typu Google. Internet je ale také ve větší míře využíván k zábavě. Od serverů spravujících videa, přes stránky umožňující nákup různého zboží či poskytování různých služeb až po sektor online her. Svět internetu využívá 75 % lidí v České republice k vyhledávání a nákupu zboží. Na stranu druhou většina firem internet využívá také ke své prezentaci. Internetový marketing umožňuje firmě vyniknout v nepřeberném množství nabídek. Internet nabízí v současné době nejlevnější formu marketingové kampaně, která za menší finance umožňuje působit na větší počet spotřebitelů. Reklama umístěná v letácích, na billboardech nikdy nedokáže poskytnout tolik zhlédnutí jako umístění jednoduchého banneru na významné internetové stránce. I tento druh reklamy ale musí být proveden správně, musí zapůsobit na správném místě. Internetový marketing se skládá z několika oborů online marketingu, který začíná tvorbou webových stránek a pokračuje tvorbou kreativních a srozumitelných textů, neboli Copywriting.

Copywriting – neboli tvorba obsahu a textové části www stránek

Na copywriting je nutné se zaměřit, chybí-li webovým stránkám srozumitelné texty, popř. je-li nutné oslovit konkrétní cílovou skupinu, nebo kvalitně popsat nabízené výrobky nebo služby anebo při nedostatku vlastní invence. V současné době existuje celá řada firem dosažitelných po internetu, která se copywritingem zabývá na profesionální úrovni. Pokud nás trápí nízká návštěvnost webu, malé objemy nákupů a objednávek, je možné, že to způsobuje nízká úroveň textové části webu. Když se návštěvník dostane na takovýto e-shop nebo firemní prezentaci, nenalezne dostatek správně napsaných informací, prostě ho informace nezaujmou, neosloví. A proto se nemá dle čeho rozhodnout ke koupi či objednání. Je nutné si uvědomit, že dobré texty rozhodují o úspěchu. 

Proč využít copywriting?

K hlavním důvodům rozhodně patří:
  1. Kvalitnější text zlepšuje návštěvnost webu.
  2. Vyšší informovanost návštěvníků zajistí lepší popis produktů a služeb.
  3. Text vzbuzuje zájem číst a více nakupovat za předpokladu, že je na dobré úrovni.
  4. Web je kladně hodnocen v případě dobré obsahové úrovně.
  5. Širší zájem návštěvníků přiláká kvalitní copywriting a jeho výsledky.

Copywriting jako obor, který řeší obsah a textovou část www stránek, vytvoří jejich kvalitní a účinný obsah, s jejichž pomocí bude tento srozumitelný oslovené cílové skupině, ale i internetovým vyhledávačům. S pomocí kvalitního copywritingu lze vytvořit www stránky s obsahem, který bude na předních pozicích vyhledavačů, čímž dojde ke zvýšené návštěvnosti www stránek a tím i ke zvýšení prodeje nabízených produktů a služeb. Copywriting je moderní metoda tvůrčího psaní, která se neustále vyvíjí, sleduje nejnovější trendy a požadavky vyhledávačů, zajišťuje zejména tvorbu obsahové části webu a to zvláště: úvodní stránky, kategorie, popisy produktů a služeb, titulky, nadpisy a pomocné titulky, dále texty kampaní, PR články včetně publikace a mnohé další texty.

Firmy své webové stránky dost často vytvářejí samy, popř. s pomocí IT odborníků bez ohledu na cílovou skupinu. Peníze investované do grafické stránky webu a programového vybavení mají dobrou návratnost v případě, že jsou vzaty v potaz jak obchodní cíle webu, tak cílová skupina návštěvníků webu, protože pokud webové stránky uživatele nezaujmou, tak www stránky vícekrát nenavštíví a v tom případě lze očekávat odliv zákazníků ke konkurenci. Copywriting si klade za cíl, aby webové stránky byly přehledné a odpovídaly na nejdůležitější otázky návštěvníků, protože uživatel přichází na webové stránky v okamžiku, kdy řeší určitou otázku, problém. Z tohoto důvodu by textová stránka webu měla mít příjemný kontext, měla by se vyznačovat maximálním stupněm pravdivosti, zaujmout a vybízet návštěvníka k objednávce či kontaktu. K tomu musí web dát návštěvníkovi pozitivní důvod, např. v podobě výhody produktu či služby. Snahou je zároveň odlišení se od konkurence.

Konference WebExo Prague 2011

 V září 2011 se na VŠE v Praze konala konference WebExpo Prague 2011. Se zajímavým příspěvkem „Písmo je na webu to nejdůležitější“ vystoupil na konferenci dne 23.9.2011 designér Pavel Březina, který 35 minut mluvil o důležitosti písma a jeho detailech, které webdesigneři mohou používat při tvorbě webových stránkách tak, aby text zajistil lepší zpřístupnění textu cílové skupině návštěvníků. Na konferenci mluvili mnozí i zahraniční účastníci o řadě zajímavých témat z různých IT oblastí, proto lze považovat za důležité a přínosné, že na WebExpo konferenci zazněl i příspěvek zaměřený na význam textu webových stránek, tedy i na důležitost copywritingu.

Cena copywritingu

Řada firem dnes nabízí více či méně kvalitní služby z oblasti copywritingu. Rozhodně se pro jejich posouzení vyplatí využít referencí na internetu, popř. si ověřit práci copywritera v reálu. Ceny za poskytované služby se příliš výrazně neliší, jsou ovlivněny trhem, např. tvorba textu v rozsahu jedné normostrany stojí od 1000 Kč, slogan se dá pořídit již od 500 Kč, PPC inzerát od 400 Kč, stylistická a obsahová úprava textu v rozsahu jedné normostrany taktéž od 400 Kč. Některé copywritingové projekty jsou placeny jako celek, např. návrh eshopu – primární percepce od 1500,- Kč, návrh primární percepce webu od 1600,- Kč, popisy produktů eshopu od 300,- Kč. Tyto ceny vycházejí z průměrných cen zakázek. Řada firem dnes nabízí copywritingové služby např. v anglickém, slovenském či jiném jazyce. Výslednou konkrétní cenu však ovlivňuje více faktorů. K nejzásadnějším faktorům lze přiřadit náročnost sestavení textů, délku studia podkladů či účel použití.

O copywritingu lze nalézt na internetu celou řadu seriózních informací, nabídek na semináře, kurzy, ale i copywritingové blogy apod. Rozhodně za zhlédnutí stojí internetová adresa: http://blog.h1.cz/nejzajimavejsi-zdroje-o-copywritingu, kde lze nalézt celou řadu zajímavých odkazů na zdroje o copywritingu. Mě zaujaly, např.:

Copywriting je dosud značně podceňovaná a nedoceněná exaktní věda, která je velice důležitou součástí každého webu, či e-shopu, protože v podstatě copywriting nahrazuje prodavače na e-shopech. Copywriting jakožto velmi účinný SEO nástroj je zcela jistě jedním z cest správného zaměření marketingu na internetu, jednou z možností jak k webovým stránkám přilákat další a další návštěvníky, budoucí aktivní uživatele.

(Petra Procházková)
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle