Přeskočit na hlavní obsah

Google Penguin 2.0 - po Pandovi přichází vylepšený Tučňák


Boj mezi algoritmem Googlu a firmami věnujícími se SEO, optimalizaci pro fulltextové vyhledávače, vrcholí. Tento boj je veden už dlouhé roky a lze ho charakterizovat jako snahu Googlu nabízet při vyhledávání co možná nejrelevantnější výsledky na jedné straně a snahou zmíněných firem dostat do SERPu (search engine result page, pozn. aut.) webové stránky svých dobře platících klientů.

Algoritmus Googlu zajišťující řazení výsledků počítá údajně se stovkami proměnných [1], přičemž není známo, se kterými a jakou mají jednotlivá kritéria váhu.

Jsou známé podvodné SEO praktiky typu linkbuildingové farmy, cloaking aj. se kterými dokáže Google algoritmus efektivně bojovat. Snahy firem zabývajících se SEO se stávají sofistikovanějšími, což vede k otázce. Lze nejen tyto praktiky vždy algoritmicky bez negativního vedlejšího efektu řešit? Google se snaží najít odpověď vypuštěním Pandy (únor 2011, [2]) a nyní poměrně nově Tučňákem (Google Penguin, ve verzi 1.0 poprvé nasazen v dubnu 2012, verze 2.0 vypuštěna 22.5.2013, [3]).

Jak Google Panda, tak Google Penguin, ať již v některé z verzí 1.x či nově 2.0 je vlastně vylepšení stávajícího algoritmu Google pro hodnocení a řazení stránek na Google SERPu.

Pojďme jen krátce heslovitě nastínit, jaké změny ve vyhledávacím algoritmu přinesly aktualizace Google Panda a Google Penguin ve své první verzi. Dodejme, že všechny aktualizace se snaží algoritmicky rozpoznat nekvalitní či „nafingovaný“ obsah a na základě tohoto zjištění potom daný web penalizovat, ať už propadem v pozicích či třeba úplným vyřazením z indexu.

Google Panda, na základě čeho rozpoznává nekvalitní obsah [4]:
  • malé množství unikátního obsahu,
  • malé množství nebo nízká kvalita zpětných odkazů,
  • krátký čas strávený na stránce (vysoký bounce rate),
  • vysoké procento duplikovaného obsahu,
  • vysoké procento jednotlivých stránek s neoriginálním/neunikátním obsahem,
  • opakující se obsah,
  • velké množství nerelevantní reklamy,
  • obsah stránky a title tagy neshodující se s vyhledáváním,
  • nepřirozené „nadužívání“ konkrétního slova nebo slovního spojení v rámci stránky.

Google Penguin jde v obou verzích ještě dále a snaží se postihovat i méně na první pohled „viditelné“ záležitosti. První Tučňák postihuje, podle Pavla Ungra z agentury H1.cz, mimo jiné třeba nediverzifikované anchor texty, nemístné odkazy v diskusních fórech, jde dále v rozpoznávání nekvalitních webů a odkazů z/do nich. [5] Zároveň je úzce propojen se svým předchůdcem, Pandou. Zjednodušeně řečeno, Panda zbavil „googlovské“ vyhledávání největšího balastu, Tučňák zametá drobnější nečistoty, které po Pandovi zůstaly.
Tučňák ve verzi 2.0 lze potom vnímat jako za prvé, vyladění algoritmu pro minimalizaci chybovosti, za druhé jako snahu Googlu o lepší informovanost webmasterů a zdá se, že zvýší také snahu Googlu    o lepší komunikaci v případě chyb, které se s algoritmickým vyhodnocováním vždy nutně pojí, aneb i Tučňák 2.0 není geniálním algoritmem, jakkoliv se dle mého názoru jedná o posun dále ke kvalitnějšímu vyhledávání. A Google si toho je vědom, což je dobře.

Subjektivně se mi směr, kterým se SEO ubírá, zamlouvá. Jinak mohou situaci vnímat agentury, jejichž primárním cílem je krátkodobý zisk, nikoliv nastavení dlouhodobé, zajímavé a nanejvýš přínosné spolupráce s klienty. Přichází tak doba, kdy nejlepší SEO vždy udělají zaměstnanci firmy na všech možných stupních hierarchické struktury. Role SEO agentur se přesune do pozice toho, kdo poradí s tím, jak a kam který obsah nahrát a případně bude v roli externího dohlížejícího například pověřeného vedením, který bude mít za úkol motivovat zaměstnance k participaci na celém procesu.

Škoda jen, že ostatní vyhledávače ve svých algoritmech tak daleko nejsou, nejvíce to zamrzí u v Čechách rozšířeného Seznamu (www.seznam.cz), který podvodné praktiky i dále nikterak neregistruje a dává tak dobrou záminku pro další existenci i těch nepříliš poctivých SEO agentur.


Krátce jsem zanalyzoval portfolio našich internetových projektů. Zavedení Tučňáka se nás nikterak signifikantně nedotklo. Je ale pravda, že jsou to malé projekty, a také, že jsme se vždy orientovali na návštěvníky a zákazníky a pramálo nás zajímaly vysoké pozice na obecné dotazy.

(Michal Voráč)

Zdroj:
[1] JakPsátWeb.cz, O Google : http://www.jakpsatweb.cz/google.html
[2] Wikipedia.org : http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Penguin
[3] Blog H1, Pavel Ungr : http://blog.h1.cz/aktualne/penguin-znovu-zbroji-je-tu-verze-2-0/
[4] SingleRain.com : http://www.singlegrain.com/blog/google-panda-in-plain-english-infographic/
[5] Lupa.cz, Aktualizace Google Penguin 2.0: Boj se SEO spammery přitvrzuje : http://www.lupa.cz/clanky/aktualizace-google-penguin-2-0-boj-se-seo-spamery-pritvrzuje/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle