neděle 23. června 2013

Google Penguin 2.0 - po Pandovi přichází vylepšený Tučňák


Boj mezi algoritmem Googlu a firmami věnujícími se SEO, optimalizaci pro fulltextové vyhledávače, vrcholí. Tento boj je veden už dlouhé roky a lze ho charakterizovat jako snahu Googlu nabízet při vyhledávání co možná nejrelevantnější výsledky na jedné straně a snahou zmíněných firem dostat do SERPu (search engine result page, pozn. aut.) webové stránky svých dobře platících klientů.

Algoritmus Googlu zajišťující řazení výsledků počítá údajně se stovkami proměnných [1], přičemž není známo, se kterými a jakou mají jednotlivá kritéria váhu.

Jsou známé podvodné SEO praktiky typu linkbuildingové farmy, cloaking aj. se kterými dokáže Google algoritmus efektivně bojovat. Snahy firem zabývajících se SEO se stávají sofistikovanějšími, což vede k otázce. Lze nejen tyto praktiky vždy algoritmicky bez negativního vedlejšího efektu řešit? Google se snaží najít odpověď vypuštěním Pandy (únor 2011, [2]) a nyní poměrně nově Tučňákem (Google Penguin, ve verzi 1.0 poprvé nasazen v dubnu 2012, verze 2.0 vypuštěna 22.5.2013, [3]).

Jak Google Panda, tak Google Penguin, ať již v některé z verzí 1.x či nově 2.0 je vlastně vylepšení stávajícího algoritmu Google pro hodnocení a řazení stránek na Google SERPu.

Pojďme jen krátce heslovitě nastínit, jaké změny ve vyhledávacím algoritmu přinesly aktualizace Google Panda a Google Penguin ve své první verzi. Dodejme, že všechny aktualizace se snaží algoritmicky rozpoznat nekvalitní či „nafingovaný“ obsah a na základě tohoto zjištění potom daný web penalizovat, ať už propadem v pozicích či třeba úplným vyřazením z indexu.

Google Panda, na základě čeho rozpoznává nekvalitní obsah [4]:
  • malé množství unikátního obsahu,
  • malé množství nebo nízká kvalita zpětných odkazů,
  • krátký čas strávený na stránce (vysoký bounce rate),
  • vysoké procento duplikovaného obsahu,
  • vysoké procento jednotlivých stránek s neoriginálním/neunikátním obsahem,
  • opakující se obsah,
  • velké množství nerelevantní reklamy,
  • obsah stránky a title tagy neshodující se s vyhledáváním,
  • nepřirozené „nadužívání“ konkrétního slova nebo slovního spojení v rámci stránky.

Google Penguin jde v obou verzích ještě dále a snaží se postihovat i méně na první pohled „viditelné“ záležitosti. První Tučňák postihuje, podle Pavla Ungra z agentury H1.cz, mimo jiné třeba nediverzifikované anchor texty, nemístné odkazy v diskusních fórech, jde dále v rozpoznávání nekvalitních webů a odkazů z/do nich. [5] Zároveň je úzce propojen se svým předchůdcem, Pandou. Zjednodušeně řečeno, Panda zbavil „googlovské“ vyhledávání největšího balastu, Tučňák zametá drobnější nečistoty, které po Pandovi zůstaly.
Tučňák ve verzi 2.0 lze potom vnímat jako za prvé, vyladění algoritmu pro minimalizaci chybovosti, za druhé jako snahu Googlu o lepší informovanost webmasterů a zdá se, že zvýší také snahu Googlu    o lepší komunikaci v případě chyb, které se s algoritmickým vyhodnocováním vždy nutně pojí, aneb i Tučňák 2.0 není geniálním algoritmem, jakkoliv se dle mého názoru jedná o posun dále ke kvalitnějšímu vyhledávání. A Google si toho je vědom, což je dobře.

Subjektivně se mi směr, kterým se SEO ubírá, zamlouvá. Jinak mohou situaci vnímat agentury, jejichž primárním cílem je krátkodobý zisk, nikoliv nastavení dlouhodobé, zajímavé a nanejvýš přínosné spolupráce s klienty. Přichází tak doba, kdy nejlepší SEO vždy udělají zaměstnanci firmy na všech možných stupních hierarchické struktury. Role SEO agentur se přesune do pozice toho, kdo poradí s tím, jak a kam který obsah nahrát a případně bude v roli externího dohlížejícího například pověřeného vedením, který bude mít za úkol motivovat zaměstnance k participaci na celém procesu.

Škoda jen, že ostatní vyhledávače ve svých algoritmech tak daleko nejsou, nejvíce to zamrzí u v Čechách rozšířeného Seznamu (www.seznam.cz), který podvodné praktiky i dále nikterak neregistruje a dává tak dobrou záminku pro další existenci i těch nepříliš poctivých SEO agentur.


Krátce jsem zanalyzoval portfolio našich internetových projektů. Zavedení Tučňáka se nás nikterak signifikantně nedotklo. Je ale pravda, že jsou to malé projekty, a také, že jsme se vždy orientovali na návštěvníky a zákazníky a pramálo nás zajímaly vysoké pozice na obecné dotazy.

(Michal Voráč)

Zdroj:
[1] JakPsátWeb.cz, O Google : http://www.jakpsatweb.cz/google.html
[2] Wikipedia.org : http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Penguin
[3] Blog H1, Pavel Ungr : http://blog.h1.cz/aktualne/penguin-znovu-zbroji-je-tu-verze-2-0/
[4] SingleRain.com : http://www.singlegrain.com/blog/google-panda-in-plain-english-infographic/
[5] Lupa.cz, Aktualizace Google Penguin 2.0: Boj se SEO spammery přitvrzuje : http://www.lupa.cz/clanky/aktualizace-google-penguin-2-0-boj-se-seo-spamery-pritvrzuje/


Žádné komentáře:

Okomentovat