Přeskočit na hlavní obsah

Google Penguin 2.0 - po Pandovi přichází vylepšený Tučňák


Boj mezi algoritmem Googlu a firmami věnujícími se SEO, optimalizaci pro fulltextové vyhledávače, vrcholí. Tento boj je veden už dlouhé roky a lze ho charakterizovat jako snahu Googlu nabízet při vyhledávání co možná nejrelevantnější výsledky na jedné straně a snahou zmíněných firem dostat do SERPu (search engine result page, pozn. aut.) webové stránky svých dobře platících klientů.

Algoritmus Googlu zajišťující řazení výsledků počítá údajně se stovkami proměnných [1], přičemž není známo, se kterými a jakou mají jednotlivá kritéria váhu.

Jsou známé podvodné SEO praktiky typu linkbuildingové farmy, cloaking aj. se kterými dokáže Google algoritmus efektivně bojovat. Snahy firem zabývajících se SEO se stávají sofistikovanějšími, což vede k otázce. Lze nejen tyto praktiky vždy algoritmicky bez negativního vedlejšího efektu řešit? Google se snaží najít odpověď vypuštěním Pandy (únor 2011, [2]) a nyní poměrně nově Tučňákem (Google Penguin, ve verzi 1.0 poprvé nasazen v dubnu 2012, verze 2.0 vypuštěna 22.5.2013, [3]).

Jak Google Panda, tak Google Penguin, ať již v některé z verzí 1.x či nově 2.0 je vlastně vylepšení stávajícího algoritmu Google pro hodnocení a řazení stránek na Google SERPu.

Pojďme jen krátce heslovitě nastínit, jaké změny ve vyhledávacím algoritmu přinesly aktualizace Google Panda a Google Penguin ve své první verzi. Dodejme, že všechny aktualizace se snaží algoritmicky rozpoznat nekvalitní či „nafingovaný“ obsah a na základě tohoto zjištění potom daný web penalizovat, ať už propadem v pozicích či třeba úplným vyřazením z indexu.

Google Panda, na základě čeho rozpoznává nekvalitní obsah [4]:
  • malé množství unikátního obsahu,
  • malé množství nebo nízká kvalita zpětných odkazů,
  • krátký čas strávený na stránce (vysoký bounce rate),
  • vysoké procento duplikovaného obsahu,
  • vysoké procento jednotlivých stránek s neoriginálním/neunikátním obsahem,
  • opakující se obsah,
  • velké množství nerelevantní reklamy,
  • obsah stránky a title tagy neshodující se s vyhledáváním,
  • nepřirozené „nadužívání“ konkrétního slova nebo slovního spojení v rámci stránky.

Google Penguin jde v obou verzích ještě dále a snaží se postihovat i méně na první pohled „viditelné“ záležitosti. První Tučňák postihuje, podle Pavla Ungra z agentury H1.cz, mimo jiné třeba nediverzifikované anchor texty, nemístné odkazy v diskusních fórech, jde dále v rozpoznávání nekvalitních webů a odkazů z/do nich. [5] Zároveň je úzce propojen se svým předchůdcem, Pandou. Zjednodušeně řečeno, Panda zbavil „googlovské“ vyhledávání největšího balastu, Tučňák zametá drobnější nečistoty, které po Pandovi zůstaly.
Tučňák ve verzi 2.0 lze potom vnímat jako za prvé, vyladění algoritmu pro minimalizaci chybovosti, za druhé jako snahu Googlu o lepší informovanost webmasterů a zdá se, že zvýší také snahu Googlu    o lepší komunikaci v případě chyb, které se s algoritmickým vyhodnocováním vždy nutně pojí, aneb i Tučňák 2.0 není geniálním algoritmem, jakkoliv se dle mého názoru jedná o posun dále ke kvalitnějšímu vyhledávání. A Google si toho je vědom, což je dobře.

Subjektivně se mi směr, kterým se SEO ubírá, zamlouvá. Jinak mohou situaci vnímat agentury, jejichž primárním cílem je krátkodobý zisk, nikoliv nastavení dlouhodobé, zajímavé a nanejvýš přínosné spolupráce s klienty. Přichází tak doba, kdy nejlepší SEO vždy udělají zaměstnanci firmy na všech možných stupních hierarchické struktury. Role SEO agentur se přesune do pozice toho, kdo poradí s tím, jak a kam který obsah nahrát a případně bude v roli externího dohlížejícího například pověřeného vedením, který bude mít za úkol motivovat zaměstnance k participaci na celém procesu.

Škoda jen, že ostatní vyhledávače ve svých algoritmech tak daleko nejsou, nejvíce to zamrzí u v Čechách rozšířeného Seznamu (www.seznam.cz), který podvodné praktiky i dále nikterak neregistruje a dává tak dobrou záminku pro další existenci i těch nepříliš poctivých SEO agentur.


Krátce jsem zanalyzoval portfolio našich internetových projektů. Zavedení Tučňáka se nás nikterak signifikantně nedotklo. Je ale pravda, že jsou to malé projekty, a také, že jsme se vždy orientovali na návštěvníky a zákazníky a pramálo nás zajímaly vysoké pozice na obecné dotazy.

(Michal Voráč)

Zdroj:
[1] JakPsátWeb.cz, O Google : http://www.jakpsatweb.cz/google.html
[2] Wikipedia.org : http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Penguin
[3] Blog H1, Pavel Ungr : http://blog.h1.cz/aktualne/penguin-znovu-zbroji-je-tu-verze-2-0/
[4] SingleRain.com : http://www.singlegrain.com/blog/google-panda-in-plain-english-infographic/
[5] Lupa.cz, Aktualizace Google Penguin 2.0: Boj se SEO spammery přitvrzuje : http://www.lupa.cz/clanky/aktualizace-google-penguin-2-0-boj-se-seo-spamery-pritvrzuje/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

V jaký čas je nejvhodnější přidávat příspěvky na sociální sítě?

Společnost Sprout Social vydala v dubnu výzkum, kde uvádí, jaké dny a časy jsou nejlepší pro přidávání příspěvků na sociální sítě, abyste měli největší dosah. Výzkum byl prováděn na vzorku 30 000 uživatelů. Sprout Social uvádí, že výzkum je vhodný primárně pro podnikatele, kteří tato data mohou využít jako pomůcku pro plánování příspěvků v publikačním kalendáři. Výzkumem by se tedy až tolik neměli řídit běžní uživatelé sociálních sítí, kteří pouze chtějí větší počet sledujících či lajků na svém soukromém profilu.