Přeskočit na hlavní obsah

Marketing ovlivňování – Influenceři

Tento článek pojednává o novém konceptu marketingové komunikace, kterou výrazně ovlivnila existence sociálních sítí. Tvůrcem obsahu na sociálních sítích se nyní může stát každý jednotlivec, ten je nejčastěji označovaný pod pojmem Influencer (ovlivňovatel)
Marketingový koncept se zapojením influencerů byl vyvinut v rámci e-marketingu. Jedná se o formu budování vztahů, kdy se společnosti snaží rozšířit své publikum a prostřednictvím důvěry a autenticity z nich udělat věrné zákazníky. Usilují o zvýšení povědomí a vnímání značky, prostřednictvím využití znalostí, dovedností a charakteru, nikoliv postavení. Formou sponzorovaného obsahu ovlivňují postoje cílové skupiny.
Obrázek 1 – Carly Kirstenová alias „iamcarriekirsten“ a její propagace značky Hello Beauty na Instagramu
Carly Kristenová
Zdroj: https://www.instagram.com/iamcarriekirsten/?hl=cs; Formou stories – dostupné 24h; Převzato 8.4.2021

Pro své marketingové aktivity společnosti dříve využívali především spolupráci se známými osobnostmi – hudebníky, sportovci, herci apod. a to z důvodu, že lidé těmto osobnostem důvěřují nebo se s nimi chtějí ztotožnit, obdivují je. V novém konceptu marketingu ovlivňování je částečně nahradili influenceři, působící nejčastěji na sociálních médiích jako je Instagram, Facebook, YouTube, Twitter, LinkedIn, Snapchat a další. Společnosti však částečně ztrácí kontrolu nad vlastní komunikací. 
Influencerem se může stát kdokoliv, kdo má určitý vliv. Síla vlivu je měřena počtem sledujících na sociálních sítích. Jsou považováni jako prostředníci, kteří se mohou spojit s cílovými skupinami a potencionálními zákazníky společností, pro které influenceři činnosti vykonávají. Díky nim mohou také společnosti přilákat nové uživatele, iniciovat zajímavé akce, zvýšit povědomí o své značce nebo také vytvořit komunitu a rozvíjet loajalitu svých zákazníků. Pro společnosti je také vhodné tímto způsobem propagovat své produkty, neboť náklady jsou touto formou propagace nižší než v porovnání s jinými marketingovými formami. 
Influencery lze rozdělit do čtyřech skupin: 
  • Blogeři, vlastníci blogu na webových stránkách sdílející své myšlenky a zájmy. Tito ovlivňovatelé vytváří autentický a jedinečný obsah ve formě fotografií, texů či komentářů.  
  • YouTubeři (též vlogeři). Jedná se o influencery komunikující prostřednictvím videí na YouTube, nejčastěji vyjadřují vlastní pocity, zkušenosti a názory na různorodá témata. 
  • Celebrity, jako jsou například herci, zpěváci, sportovci, či kdokoliv jiný, kdo se stal známým díky médiím. 
  • Instagrameři, jedná se o osoby, které prostřednictvím zveřejňování fotografií na svém instagramovém účtu dokázali přilákat publikum a získat velký počet sledujících. Zaměřují se především na obsah ve formě fotografií a videí.
Obrázek 2 – YouTuber Grigory Makarian a jeho kanál „JdemeŽrát“ – Hodnocení produktů restaurace McDonald‘s

Zdroj: https://youtu.be/e4bHvayy008; Převzato 8.4.2021


Influencer marketing je proces identifikace a zapojení jednotlivců, kteří mají vliv na cílové publikum a jsou součástí marketingové kampaně značky. Jedná se o rozšíření konceptu word – of – mouth, se zaměřením na sociální kontext, který je prováděn profesionálnějším způsobem.
Koncept influencer marketingu lze také rozdělit do dvou praktik.
  • Získaný influencer marketing, je vytvořen neplaceným nebo již existujícím vztahem s influencery. Může se jednat také o obsah třetích stran, který je ovlivňovatelem propagován za účelem dalšího osobního sociálního růstu.
  • Placený influencer marketing, tyto kampaně mohou být formou sponzoringu, reklamou před videem nebo zpráv s doporučením a mohou se objevit v jakémkoli bodě obsahu. 
Obrázek 3 – Influencer Karel Kovář alias „Kovy“ spolupracující s organizací Zalando
Zdroj: https://www.facebook.com/zalando.cz/photos/850005382244584/; Převzato 8.4.2021


Prvním krokem tvorby marketingové strategie, kdy jsou využíváni influenceři je definice cílové skupiny zákazníků/ publika, dále také definice cílů marketingové kampaně. Společnosti volí strategii například v podobě tématu, o kterém se ovlivňovatel bude vyjadřovat. Cíle kampaně mohou být různé povahy, některé společnosti jej využívají k zajištění důvěryhodnosti na trhu, jiné budují povědomí o své značce či se snaží zvýšit prodej svých produktů. 
Dalším krokem je pak samotné hledání správného influencera pro svou marketingovou kampaň. Společnost by se při tom měla zaměřit na to, kdo bude adekvátní k její značce, jaký kanál využívá ke své působnosti na sociálních sítích, zvážit jeho ovlivňující talent, sílu vlivu a také kredibilitu. Po jeho výběru následuje tvorba obsahu a ovlivňování daného publika. 
Velmi důležitým krokem je optimalizace a identifikace nejvýkonnějšího obsahu. Pokud společnost/ ovlivňovatel porozumí tomu, co publikum baví, co ho odrazuje a jaké má názory, povede zapojení influencera do jejich marketingových aktivit k efektivní marketingové kampani. Hodnotu, kterou influencer vytváří lze měřit několika způsoby, nejčastěji je však odvozena z dosahu, relevance a vlivu na marketingovou kampaň.
Poslední fází je kontrola výsledků a měření podle zvolených metrik, rekapitulace kampaně a diskuse ohledně jejího dosahu a účinnosti. Dále kontrola vstupů infuencerů a jejich aktivity, zvážení dalších možností zapojení, vlivu na publikum a na výsledky kampaně. 
Jednotlivé výše uvedené kroky jsou zobrazeny na obrázku níže.

Obrázek 4 – Schéma ovlivňující marketingové kampaně
Vysvětlivky k obrázku: FTC = Federal Trade Commission, cílem je prosazování občanského práva a ochrany spotřebitele. (zkráceno)
Zdroj: https://www.mediapost.com/publications/article/300659/how-to-build-successful-influencer-marketing-campa.html; Převzato 8.4.2021

(Karen Hájková)

Zdroje:
Bognar, Z. B., Puljic, N. P., & Kadezabek, D. (2019). Impact Of Influencer Marketing On Consumer Behaviour. Varazdin: Varazdin Development and Entrepreneurship Agency (VADEA). Retrieved from https://search-proquest-com.zdroje.vse.cz/conference-papers-proceedings/impact-influencer-marketing-on-consumer-behaviour/docview/2269009742/se-2?accountid=17203
Kádeková, Z., & Holienčinová, M. (2018). INFLUENCER MARKETING AS A MODERN PHENOMENON CREATING A NEW FRONTIER OF VIRTUAL OPPORTUNITIES. Communication Today, 9(2), 90-105. Retrieved from https://search-proquest-com.zdroje.vse.cz/scholarly-journals/influencer-marketing-as-modern-phenomenon/docview/2137429273/se-2?accountid=17203
Sudha, M., & Sheena, K. (2017). Impact of influencers in consumer decision process: The fashion industry. SCMS Journal of Indian Management, 14(3), 14-30. Retrieved from https://search-proquest-com.zdroje.vse.cz/scholarly-journals/impact-influencers-consumer-decision-process/docview/2232623787/se-2?accountid=17203
Freud, A. (2017). How To Build Successful Influencer Marketing Campaigns. [vid. 2021-04-08]. Dostupné z: https://www.mediapost.com/publications/article/300659/how-to-build-successful-influencer-marketing-campa.html


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

Virál Kofoly byl velmi úspěšný

Vánoční přání, které do e-mailů nosili andělé z Kofoly, se letos o Vánocích stalo hitem. Ještě 14 dnů před Vánoci bylo odesláno kolem půl milionu elektronických pohlednic. Bilance po svátcích? Češi si mezi sebou poslali více než 1,5 milionu vánočních přání z dílny agentury Advertures – statisticky vzato každý šestý obyvatel Česka dostal nebo poslal ze stránek kofola.cz přání, které do e-mailů nosil anděl z Kofoly. Zdroj: www.istrategie.cz

Česká televize otevírá vlastní internetovou videopůjčovnu

Česká televize uvedla na trh novou službu - vlastní internetovou půjčovnu filmů, kde si zákazníci mohou za poplatek (10-50Kč) stáhnout na svůj pevný disk a rovnou přehrát v pohodlí domova filmy a seriály z archívu České televize. Půjčovna tak zpřístupňuje archiv svých pořadů, živé vysílání zpravodajského kanálu nebo dokonce i fotbalové přenosy. Titul si lze zapůjčit pouze na 72 hodin a najednou si je možné pronajmout až 10 vybraných programů. Před využitím této služby si musí zákazníci zřídit u České televize virtuální účet, na který prostřednictvím bankovního převodu nebo využitím placených sms převést finanční prostředky, z kterých jsou následně za poskytnuté služby finanční částky strhávány. Dále je pro stažení a přehrání filmu nebo seriálu nutné mít program Video Download Manager, který je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Potenciál této nové služby je značně omezen především poměrně úzkou nabídkou filmů k zapůjčení a třeba hollywoodské velkofilmy byste v ní těžko hle