Přeskočit na hlavní obsah

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky? 
Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům.

1) Využijte první větu na maximum

Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy důležité vytvořit tato první slova natolik zajímavá, aby vaše sledující přiměla kliknout na ikonu „dále“, aby si následně příspěvek přečetli celý. To je samozřejmě požadovaným cílem, který vede k vyššímu zapojení sledujících.

Obrázek č. 1 – Instagram Alza_czsk a nalákání uživatelů první větou

Zdroj: https://www.instagram.com/alza_czsk/?hl=cs; Převzato 21.4.2021

2) Vhodný obsah

Obsah textu by měl odpovídat tomu, co chcete, komu sdělit. Přemýšlejte jako váš follower – Proč vás sleduje? Co chce vidět/ číst? Čím vhodněji je text zvolený, tím větší zapojení vašich sledujících vám přinese. Větší zapojení sledujících zároveň u uživatelů zajišťuje zobrazení vašich příspěvků na vyšších pozicích v jejich feedu.
Text by měl být co nejvíce výstižný a přímočarý. Přes omezenou délku (cca 330 slov) lze příspěvek využít i jako vyprávění krátkého příběhu. Vhodné jsou také popisky či textové příběhy, které uživatele zasáhnou, a které obsahují pro čtenáře určitou přidanou hodnotu. Pokud tuto vlastnost váš text splňuje, máte šanci získat like či follow i od lidí, kteří vás ještě nesledují.
Nejen v České republice také fungují příspěvky vtipné. Lidé se rádi zasmějí, takže pokud máte zábavné historky, sem s nimi!
Pokud strádáte při vymýšlení vhodných témat, využít můžete pro inspiraci hned několik zdrojů. Dostáváte-li občasné dotazy od vašich sledujících či zákazníků, využijte toho a sepište celý příspěvek, který otázky zodpoví. Obdobně můžete hledat témata v diskusních fórech či v zájmových skupinách na FB. Vhodná je také inspirace od konkurence. Určitě se však nesnažte je kopírovat!

3) Optimální délka příspěvku

Na začátek je třeba říct, že jak délka, tak obsah příspěvku záleží vždy na tom, co zrovna chcete či potřebujete sdílet. Pokud budete sdílet například něco ze života firmy, kratší popisek se smajlíky bohatě stačí. Závisí to samozřejmě také na specifikách vaší značky.
Podle výzkumu marketingové platformy Fohr (2019 in Chaco, 2020) se délka Instagramových příspěvků od roku 2016 do roku 2019 více než zdvojnásobila, což potvrzuje trend úspěšnosti delších textových příběhů. Tento růst se potvrdil i v roce 2020 a je tak očekáván i v aktuálním roce 2021. Data také ukazují mnohem větší zapojení sledujících Influencerů na dlouhé příspěvky. Rostoucí zapojení uživatelů u dlouhých textů dává firmám další signál k využívání Influcer marketingu. Jestli stále nevíte, jak dlouhé psát své příspěvky, Chaco (2020) doporučuje začít psát příspěvky s alespoň 70 slovy. Testujte různé délky popisků a sledujte zapojení uživatelů.
Pokud nechcete psát všechny příspěvky takto dlouhé, vhodná strategie je také střídání krátkého a dlouhého popisku. Volte však vždy vhodný obsah, ke kterému je krátký text vhodný.

Obrázek č. 2 – Růst počtu znaků v rámci instagramových příspěvků 2016-2020 (predikce)
Zdroj: Chaco (2020) Převzato 21.4.2021

4) Rozdělujte text mezerami

Dlouhý text unavuje oči. Rozdělením textu tedy umožníte očím oddychnout. Uživatelé poté váš text dočtou s větší pravděpodobností. Mimo jiné, takto rozdělený příspěvek působí pro nečtenáře zajímavěji a lákavěji než jeden dlouhý odstavec.

5) Vyzývejte své čtenáře

Pokud uživatele přimějete ke čtení popisku, neváhejte využít výzvy k akci. Pozvěte čtenáře k nákupu, ke zhlédnutí vaší webové stránky i k obyčejnému zapojení pomocí like či komentáře.

Obrázek č. 3 – Instagram Kosik.cz a výzva k akci na webové stránky
Zdroj: https://www.instagram.com/kosik.cz/?hl=cs; Převzato 21.4.2021

6) Ptejte se

Otázky v rámci vašeho příspěvku mohou vybudit vaše čtenáře k potřebné akci. Vaši sledující se rádi zapojí do diskuse, či se na základě vaší pobídky zeptají na informace, které je zajímají.

7) Využívejte emoji

Užití emoji ve vašem textu zvyšuje míru zaujetí, a to až o 26 %. Malý obrázek lidské oko přiláká, nadměrné množství smajlíků je však spíše na škodu. Množství emoji tedy volte s mírou, a hlavně s ohledem na vaši značku a její míru serióznosti. Ideální je také volit smajlíky, které se textu přímo týkají, a které budou tedy působit jako pouhé vizuální doplnění. Emoji mohou být také vloženy k osvětlení toho, jestli je příspěvek myšlen vážně, či z legrace.
Pozor také na zobrazení emoji. Pokud máte propojené příspěvky na Instagram s Facebookem, ne vždy dostanete na obou sítích stejné obrázky.

8) Nezapomeňte na hashtagy

Přestože se někomu mohou zdát hashtagy jako zbytečné, ve skutečnosti jsou pro viditelnost příspěvku klíčové. Nejenže mohou pomoci v rámci vyhledávání, jsou také zařazeny do Instagramového algoritmu. Algoritmus s hashtagy pracuje a zařazuje díky nim vaše příspěvky do feedu uživatelům s podobnými zájmy. Hashtagy však volte s rozumem a s co největší relevancí.
Počet hashtagů je umožněn na 30, mezi marketéry se ale mluví o ideálním čísle mezi 2 až 11. Podle některých uživatelů působí mnoho hashtagů příliš spamově.
Věděli jste, že je možné dát like pro konkrétní hashtagy? Na feedu seVám pak zobrazují příspěvky i na základě oblíbených slov či slovních spojení.

Obrázek č. 4 – Instagram mix.it a jejich využití emoji a hastagů
Zdroj: https://www.instagram.com/mix.it/?hl=cs; Převzato 21.4.2021

9) Gramatika je důležitá!

Každý z nás se někdy splete či přepíše. Jako tvůrci Instagramových příspěvků byste si na to však měli dávat o to větší pozor. Gramatická chyba může odradit jak stávající, tak potenciální followery i přes pro ně zajímavý obsah.
Výhodou je, že většina platforem umožňující nahrávání businessových příspěvků s korekturou gramatiky již pracuje. Nespoléhejte se na to však stoprocentně, text si pročítejte, kontrolujte stylistiku či shodu podmětu s přísudkem.

10) Zůstaňte konzistentní

V rámci vašich příspěvků a textů by měla být zachována určitá linie a styl. Pozor si tedy dejte, pokud příspěvky na váš Instagram přidává více lidí. Pokud to není záměrem (například blog dvou kamarádů), nekonzistentnost příspěvků kvůli odlišným stylům psaní by mohla čtenáře odradit.
Styl by měl odrážet vaši společnost. Pokud tedy například nabízíte serióznější produkty či služby, nehodí se bláznivé texty plné emoji.

Na závěr jedno doporučení. Nikdy si neplánujte psaní popisku později po zveřejnění příspěvku. Díky takové akci by mohlo zapojení vašich sledujících či potenciálních sledujících klesnout na minimum.

(Lucie Hřebenářová)

Zdroje:
Chaco, B. (2020, 12. listopad). This is the best Instagram Caption Lenght in 2021. [vid. 2021-05-20]. Dostupné z: <https://later.com/blog/instagram-caption-length/>
Konečná, L. (2021, 17. ledna). 25 tipů a triků, jak na úspěšný Instagram v roce 2021. [vid. 2021-05-20]. Dostupné z: <https://loudavymkrokem.cz/jak-na-uspesny-instagram-2020/>
Pokorná, T. (2021, 18. února). 11 tipů, jak zlepšit strategii na Instagramu. [vid. 2021-05-20]. Dostupné z: <https://digichef.cz/11-tipu-jak-zlepsit-strategii-na-instagramu>
Tým služby Instagram Business. (2019, 23. října). Jak psát texty, které si lidé budou chtít číst. [vid. 2021-05-20]. Dostupné z: <https://business.instagram.com/blog/how-to-write-captions-that-keep-people-reading?locale=cs_CZ>
Rosulek, M. (2020, 11. října). Jak napsat Instagramový popisek? [vid. 2021-05-20]. Dostupné z: <https://sitevhrsti.cz/jak-napsat-instagramovy-popisek/>
Řeháková, E. (2017, 2. srpna). [vid. 2021-05-20]. Copywriting na Facebooku a Instagramu: Jak sestavit text pro různé kanály. Dostupné z: <https://vceliste.cz/blog/copywriting-na-facebooku-a-instagramu-jak-sestavit-text-pro-ruzne-kanaly/>

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Získejte zdarma reklamní kampaň v Google AdWords

Studenti VŠE v rámci předmětu Marketing na internetu se letos opět zúčastní celosvětové soutěže Google Online Marketing Challenge. Této soutěže se studenti úspěšně účastní již od roku 2008. O čem je celá tato akce? Studentské týmy připraví  pro zvolenou firmu reklamní kampaň v Google AdWords, tuto kampaň pak následně po dobu tří týdnů optimalizují a v závěru zhodnotí její výsledky. Rozpočet, se kterým pracují, je ve výši 250 USD, tedy asi 4 750 Kč. Pokud máte web, který nejméně 6 měsíců přes Google AdWords nebyl propagován, můžete ho nabídnout studentům pro účely této soutěže a získat tak třítýdenní kampaň v hodnotě 250 USD včetně její přípravy a následné správy zdarma. Web samozřejmě musí vyhovovat obecným podmínkám inzerce v Google AdWords. Své návrhy můžete s kontaktem vkládat do komentářů tohoto článku, popř. je zaslat na adresu stritesv [at] vse.cz Studentské týmy si zpravidla několik webů z poskytnutých návrhů vyberou. Firma se účastí v soutěži k ničemu dalšímu nezavazu

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén