Přeskočit na hlavní obsah

Robot Google se zkouší ponořit do hlubokého webu, zůstává ale na povrchu

Robot Google se nově pokouší prokutat do částí Internetu, které byly dosud vyhledávačům a tudíž i většině uživatelů skryty (Deep Web). Podívejme se, co může způsobit tento krok. Informace, jak to bude přesně fungovat, se podle zdrojů liší. Podle blogu Google budou cílem robota rozevírací formuláře, které se někde používají například pro zeměpisnou navigaci. Ovšem není jisté, že se uživatelé dostanou k úplně novým informacím.

Doplň, zadej, hledej...
Nepůjde ovšem jen o rozevírací seznamy. Robot Googlu začne zaškrtávat různá políčka a klikat na tlačítka. Do volných políček bude Google zkoušet vkládat slova, která našel na stránce a zkoumat, jaká bude odpověď serveru (takže vlastně bude generovat třeba vyhledávací dotazy).
Google prohlašuje, že stránky, k nimž se takto dostane, nejdřív porovná se svojí databází. Pokud narazí na rozdíl, bude se stránkou dále pracovat. Jak se dál takový obsah nebo stránka bude řadit ve výsledcích vyhledávání, to ale zatím není příliš jasné.
Co se stane v případě výsledků vyhledávání? Tady robot najde stránku, kterou téměř jistě v databázi nemá. Takto by množství stránek v databázi vyskočilo explozivně prakticky k nekonečnu, bez toho, že by se uživatelé dostali k nějakému novému obsahu, Google si to jistě nějak ošetří.
Robot nezahltí vyhledávání a zkusí jen slova přednostně se objevující na stránce. Výsledek bude prostě mix „běžného“ obsahu

Hluboký web: co všechno obsahuje?
Vypadá to tedy, že konkrétně tento krok asi žádný zvláštní význam mít nebude. Deep web výrazně objemem dat přesahuje to, co vyhledají vyhledávače (až tisíckrát).
Wikipedie popisuje i první pokusy vyhledávačů nějak indexovat tu část pavučiny, na kterou nevedou hyperlinky. Uvádí se zde pokus Yahoo Subscription v roce 2005, kdy bylo poprvé umožněno robotovi indexovat i obsah jinak určený jen předplatitelům. Zmíněn je zde také vyhledávač přímo specializovaný na přístup k deep web (ScienceGov) a další projekty tohoto druhu.
Do deep web se dá zařadit celá řada obsahu různého typu. Technické chyby, kdy je namísto hyperlinku použit formulář, nebo nějaký javascriptový či flashový fígl jsou jen jednou a nejspíš zanedbatelnou částí tohoto bezedného prostoru. Najdeme zde placené stránky, nebo obsah ve formátech, který vyhledávače nejsou schopny indexovat. K části deep webu by jistě rády získaly přístup vlády, hlavně když jde o aktivity skryté záměrně pro svůj kriminální obsah.
Kromě toho, že slušný robot by neměl indexovat data, kde si to uživatelé nepřejí, je velká otázka, zda by pak vyhledávač uživatelům mohl poskytnout lepší služby.
(Petr Mynařík)
Zdroj: www.lupa.cz

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Google Ads představuje nové funkce pro Performance Max kampaně

Performance Max kampaně jsou nejnovějším typem kampaní v Google Ads. Ve své podstatě kombinují téměř všechny ostatní typy reklam; vyhledávací, obsahová i nákupní. A také všechny funnely; akvizici i remarketing. Jednoduše řečeno, mají mít maximální záběr pro teoreticky maximální výkon. Není proto žádným tajemstvím, že společnost Google se snaží své inzerenty pobízet směrem právě těchto Performance Max kampaní. Dokonce od 3. čtvrtletí 2022 by právě tento typ kampaní měl úplně nahradit chytré kampaně v Nákupech a také kampaně místní. Vzhledem k těmto okolnostem a faktu, že se kampaně Performance Max stávají jakýmsi novým standardem v PPC sféře, se společnost Google rozhodla přidat nové funkce, které by měly svým inzerentům ještě zefektivnit jejich snažení. 

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!