úterý 19. ledna 2010

Co dělat, když roste návštěvnost, ale počet objednávek je nízký?
Článek se zaměřuje na problematiku nedostatečného navýšení objednávek na webovém portálu, přesto že návštěvnost rapidně roste. Čtenář se dále dozvídá různé náměty, které by mu tuto problematiku mohly vyřešit.
Autor dochází k uvědomění, že neexistuje přímá závislost mezi růstem návštěvnosti a růstem tržeb. Jednou z příčin bývá nedostatečně aplikovaný klasický marketing. Jedná se o nekvalitní/nedostatečnou image firmy, až po špatně nastavenou cenovou politiku.
Měnit celý marketing společnosti je bezesporu náročný a nákladný. Řešením se jeví provedení úprav přímo na daném webu. Úvodní fází je optimalizace cílové stránky. Ještě před vlastní optimalizací je třeba provést webovou analytiku (google analytics). Pomocí analýzy lze identifikovat, odkud lidé přicházejí, jak procházejí stromem Vašeho webu, než skončí na cílové stránce apod. Zjistěte míru konverze a stanovte si, jaké míry chcete skutečně dosáhnout. Průměrné míry konverze se pohybují okolo 2%, u dobrých webů pak cca 6% a u špičkových je to přes 30%.
A co vlastně změnit na cílových stránkách, abychom navýšili konverzi?
Zdánlivě se jedná o maličkosti, ale ve skutečnosti jsou to základní věci, které Vám mohou skutečně pomoci:


 • Opakujte na cílové stránce výzvu ke koupi. Tlačítko Objednat může být na stránce vícekrát - pokaždé na jiném místě. Stále však s rozumem a citem.
 • Písmo musí být výrazné a musí být v kontrastu k pozadí stránky. Jinak si vaší výzvy ke koupi či popisu výhod výrobku nikdo nevšimne.


 • Raději nepoužívejte nejnovější webové technologie. Někteří uživatelé mohou mít starší prohlížeče, které nedokážou nové technologie správně zobrazit. Držte se zavedených standardů.
 • Objednávkové formuláře ponechte co nejjednodušší. Jméno, e-mail a telefon by měli stačit (u e-shopů pak samozřejmě dodací a fakturační adresa). Opakovaně bylo změřeno, že každé políčko navíc znamená odliv kupujících. Když chcete, aby si návštěvník koupil zboží, nenuťte jej, aby uvedl pohlaví, věk, dvě telefonní čísla či fax (některé e-shopy to skutečně dělají!). Město mimochodem můžete získat z vašich analytik.
 • Když si má váš návštěvník objednat pravidelný email s novinkami, nenuťte jej vyplňovat jméno a adresu - stačí, aby napsal jen svůj email.
 • Pokud je to možné, nenuťte návštěvníky, aby na cílové stránce vyplňovali captchu (písmena či čísla, která ověřují, že návštěvníkem je člověk, a ne robot). Stačí, že bude povinné vyplnit jméno, e-mail a telefon. Je ověřeno, že většina robotů to totiž nezvládne - a těch pár e-mailů navíc vás nezabije.
 • Nepoužívejte tlačítko "Reset" či "Smaž zadané údaje".
 • Pokud přivádíte návštěvníky na cílovou stránku pomocí PPC reklamy, snažte se, aby text v reklamě odpovídal textu na stránce. Když má vaše reklama nadpis Luxusní spodní prádlo, titulek a hlavní nadpis cílové stránky by měl být stejný, tedy Luxusní spodní prádlo.
 • Můžete připsat ještě značku prádla či název vaší firmy, ale hlavní sdělení musí zůstat stejné. Jinak hrozí nebezpečí, že se návštěvník ztratí (protože na stránce nebude to, co očekával) a odejde pryč.
 • Snažte se umístit veškeré důležité prvky do té části stránky, která je viditelná bez scrollování (tj. bez "posouvání dolů"). Měla by tam být fotografie výrobku, jméno výrobku, text s popisem a konkurenčními výhodami a tlačítko Koupit. Níže na stránku můžete umístit třeba delší text s podrobným popisem.
 • Platí a je ověřeno, že to co neuvidí uživatel na první obrazovce (bez posouvání), neuvidí vůbec.
 • Je to obehraný trik, ale stále platí, pokud je na cílové stránce napsáno Sleva!, Časově omezená nabídka či podobné upozornění na finanční výhodnost nebo časové omezení nákupu.


 • Nabídněte návštěvníkům více možností plateb. V ČR je stále nejpoužívanější platba na dobírku. Nabídněte však také možnost placení kartou, PayPal či obdobný systém, a také placení přes účet. Každý člověk je zvyklý na jiný způsob platby a nenuťte jej používat jiný - může od vás totiž na poslední chvíli odejít. 
Nezapomeňte testovat!
Veškeré změny a úpravy na cílových stránkách otestujte. Nepřestávejte sledovat webová analytika a dívejte se, jak se návštěvníci chovají poté, co jste provedli potřebné úpravy.(David Myšák)
Zdroj: http://marketing.robertnemec.com/navstevnost-roste-objednavky-vaznou/Share/Save/BookmarkŽádné komentáře:

Okomentovat