úterý 19. ledna 2010

Facebook jako prostor pro sběr dat

Zpravodajský server technet.idnes.cz zveřejnil vlastní průzkum na téma důvěřivosti českých uživatelů Facebooku. Reagoval tak na ohromně vzrostlou popularitu tohoto portálu v posledních málo letech a snaží se tím upozornit na nedostatky v hlídání si vlastního soukromí a na to, že soukromé informace jsou dnes lehce zneužitelné a že se tak i nezřídka děje. Informace mohou sbírat například obchodní společnosti k marketingovým či jiným průzkumům, zaměstnavatelé, žárlivý ex-partner či hůře se mohou stát dostupným nástrojem stalkerů nebo kyberzločinců, kteří se snaží získat přístup k různým účtům. Jako inspirace k testu sloužil nejspíš dva roky starý průzkum globální společnosti Sophos, který vytvořil profil žáby a snažil se získávat osobní informace. Zde dospěli průzkumníci k číslu 41% důvěřivých uživatelů.
Test probíhal na podzim tohoto roku tak, že byly vytvořeny dva profily s fotografiemi a pouze základními údaji. Bylo osloveno celkem 100 náhodných uživatelů vybraných z největších českých skupin Facebooku a následně se zkoumalo, kolik lidí přijalo žádost o přátelství a další osobní data. Po měsíci se průzkum uzavřel, data vyhodnotila a smazala. Snaží se tím upozornit na fakt, že Facebook je nástrojem veřejné komunikace, nikoliv soukromé.
Test Technetu byl zaměřený na české uživatele a ukázal, že 60 % uživatelů, převážně mladí lidé mezi 15 a 20 roky (průměrně 19 let), si nejčastěji nehlídají citlivé osobní údaje a
zveřejňují je i cizím uživatelům, čímž se vystavují riziku. Rozdíly mezi ženami a muži se neprojevily. I když Facebook nabízí několik možností ochrany soukromí, žádná nepomůže, pokud si záškodníka přidáte mezi přátele. A nahlížení do soukromích fotografií dovolujeme mnohdy, i pokud si cizího člověka na profil nepustíme. Stačí mít nastaveno „přístupné pro přátelé přátel“, což může být neuvěřitelně početná skupina lidí. Stačí si uvědomit, že průměrný počet přátel má každý uživatel kolem 150.
Server popisuje i zaručený způsob, jak se lze dostat do přátel určité osoby. Stačí ve fotografiích nalézt jméno a osobu, která na Facebooku ještě není a podle ní si vytvořit profil. Tato konverze cizích osob v přátele je podle mého hodně ovlivněna rozšířeností sociálních sití. Avšak většina takových to sítí (libimseti.cz, lide.cz) je převážně k seznamování a navazování online přátelství. Je zde zcela běžné kontaktovat a přidávat si do přátel cizí osoby a co víc, je to pro většinou žádoucí. Kdežto Facebook je primárně sociální síť vytvořená již pro přátele a k udržování přátelských vztahů i na dálku, ke sdílení společných fotografií. Mnoho lidí však i Facebook zaměňuje za seznamovací prostor na internetu a dovoluje tak nahlížení cizím lidem do soukromích osobních údajů, které má však k dispozici pro sdílení s opravdovými přáteli.
Další příklad toho, jak uživatelé Facebooku snadno věří, aniž by přemýšleli, můžeme vidět v případu fanouškovské stránky Zjisti, kdo si prohlíží tvůj profil. STALKER CATCHER, která má již necelých půl milionu fanoušků. Stránka nás instruuje k tomu, abychom ji navrhli všem svým přátelům a tak, že budeme moci sledovat, kdo si prohlíží náš profil. Počet fanoušků jasně svědčí o tom, že spousta lidí je ochotna věřit i očividnému nesmyslu.
Takováto stránka pak skýtá veliký marketingový potenciál.

(Jan Dvořák)

Zdroje:
http://technet.idnes.cz/cesi-facebooku-nebezpecne-veri-falesne-krasavici-naletelo-60-
procent-112-/sw_internet.asp?c=A091117_171036_sw_internet_pka
http://www.sophos.com/pressoffice/news/articles/2007/08/facebook.html
http://www.zive.cz/bleskovky/facebook-stalker-catcher-pul-milionu-nachytanych/sc-4-a-
150294/default.aspx


Share/Save/Bookmark

Žádné komentáře:

Okomentovat