Přeskočit na hlavní obsah

Množství spamu letos vzroste až o 40 procent

Množství rozesílaných spamových zpráv by se mohlo v letošním roce zvýšit o 30 až 40 procent. V současnosti se objem nevyžádané pošty pohybuje nad 150 miliardami zpráv za den.

Podle společnosti Cisco, která tyto údaje zveřejnila, bylo v loňském roce pod nepřátelskou kontrolou pět až deset procent všech osobních počítačů. Množství nevyžádané pošty podle bezpečnostního experta společnosti Cisco Petra Růžičky bezprostředně souvisí s rozvojem rychlého internetového připojení ve světě. Spam se totiž stále více začíná ve velkém rozesílat z rozvojových zemí jako je Indie, Brazílie nebo Vietnam, který loni zaznamenal nárůst rozesílané nevyžádané pošty o téměř 270 procent.
Množství spamu poroste podle experta i přes to, že USA i země EU začaly proti počítačům rozesílajícím nevyžádanou poštu účinně bojovat a vypínat je.

Útočníci se nyní více zaměřují na sociální sítě
Útočníci podle Růžičky opouštějí tradiční formy počítačových útoků a zaměřují se právě na spam a sociální sítě. Nové útoky zneužívají především důvěru lidí v sociální sítě, protože jejich využití rapidně roste.
Jedním z útoků zaměřených na sociální sítě byl například červ Koobface, který se poprvé objevil už v roce 2008 na síti Facebook a v roce 2009 napadal v inovované verzi rovněž sítě Twitter, MySpace a další. Červ Koobface posílal z infikovaného počítače zprávy přátelům, které je lákaly ke kliknutí například na odkaz na video na YouTube spouštějící červa. Některou z variant tohoto nebezpečného červa bylo nakaženo více než 3 miliony počítačů. Vedle sociálních sítí využívají útočníci nadále ve velké míře i nevyžádaných e-mailů, prostřednictvím kterých se snaží lidi oklamat ke stažení škodlivého softwaru nebo je přesvědčit k nákupu nějakého zboží, nejčastěji léků. Například trojan Zeus šířil malware prostřednictvím cíleného phishingu a skrytých downloadů, přičemž jeho cílem bylo získat přihlašovací jména a hesla třeba k on-line bankovním účtům. V roce 2009 infikoval botnet Zeus po celém světě téměř 4 miliony počítačů.

Nevyžádaná pošta obsahuje trojské koně
Podle statistik týmu MessageLabs Intelligence roste také objem nevyžádané pošty, která obsahuje trojské koně. Největší podíl na tom má trojský kůň Bredolab, který měl za minulý měsíc pět procent škodlivého kódu. To znamená, že každý den je distribuováno přes sedm miliard e-mailů s tímto zákeřným trojanem.
Trojský kůň Bredolab se na internetu objevil v červnu a hned se stal největší tuzemskou počítačovou hrozbou. Tento škodlivý kód se sám umisťuje do běžících procesů v počítači a snaží se vypnout bezpečnostní programy operačního systému, takže uživatel o něm nemusí vůbec vědět.
Je schopný se sám kopírovat do systémových souborů a spouštět se při každém zapnutí počítače. Zároveň tento virus komunikuje se vzdáleným serverem prostřednictvím HTTP. Pokud je tedy tento trojský kůň v systému, jeho hlavní úlohou je stahovat do infikovaného počítače další škodlivé programy.

Se spamem si nedovedou poradit ani zákony
V USA již od roku 2003 platí zákon CAN-SPAM, který zakazuje používat nepravdivé údaje v hlavičce e-mailu a přikazuje firmám i soukromým osobám vždy uvést jednoznačnou identifikaci odesilatele. I přes veškerá legislativní opatření a trestní postihy zůstávají v USA hlavním zdrojem nevyžádané pošty botnety (síť k rozesílání spamu -pozn.), které jí dále rozesílají po celém světě.
Spammeři po celém světě v současnosti těží z možnosti anonymních registrací domén a levnějšího hostingu webových stránek, který přinesla především hospodářská krize. Jejich metody jsou navíc stále propracovanější. Dokáží například rychle měnit svoje IP adresy, jakmile se ty aktuálně používané dostanou na seznam „nevhodných“ internetových stránek
(blacklist).
Nevyžádaná pošta je navíc nebezpečnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Počítačoví piráti se totiž často zaměřují na útoky právě prostřednictvím spamu, kde se snaží zpravidla využít důvěřivosti lidí. Zneužívány jsou nejrůznější katastrofy, jako je například zemětřesení na Haiti.


(Petr Bouša)

Zdroje:
http://DigiWeb.iHNed.cz/c1-40038960-mnozstvi-spamu-letos-vzroste-az-o-40-procent
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/189615-objem-nevyzadane-posty-letosnaroste-temer-o-polovinu.html



Share/Save/Bookmark

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak na úspěšný Instagram aneb jak psát Instagramový text?

Nemít firemní Instagram či Facebook je v dnešní době téměř nemyslitelné. Pokud na těchto platformách chybíte, velmi často vzbuzujete v zákaznících nedůvěřivost. Proč tato firma není na sítích? Existuje stále? Je to reálný podnik? Když už však jdete správnou cestou a sítě využíváte, vyvstává zde důležitá otázka - jak být na sítích efektivní a přilákat své zákazníky?  Pokud uživatele zaujme obsah vašeho příspěvku (obrázek či video) přechází k popisku. Velmi často teprve zde dochází ke zlomovému bodu. Až díky textu lze podrobně vyjádřit to, jaká vaše společnost je, jaká je její mise, čemu se věnuje, či jak se chce stylizovat. Fotka bez popisku je jako článek bez nadpisu. V rámci psaní textu na Instagramu je hned několik věcí, které mohou vaše příspěvky pozdvihnout na vyšší úroveň. Přinášíme 10 tipů, které vám pomohou na cestě k ideálním popiskům. 1) Využijte první větu na maximum Při prohlížení svého feedu vidí uživatel Instagramu pouhých 125 znaků pod příspěvkem. Při tvorbě textu je tedy

Užívání Chat-GTP v digitálním marketingu

Co je to ChatGPT? „Napiš mi krátký odstavec o tom, co je to ChatGPT a jak funguje!“ ChatGPT je velký jazykový model založený na neuronových sítích, který dokáže generovat lidské-like odpovědi na zadané dotazy a věty. Model je trénován na obrovském množství textových dat a používá se především pro chatování a odpovídání na dotazy zákazníků. ChatGPT funguje tak, že na základě vstupního textu od uživatele (dotazu) generuje odpověď, která se co nejvíce podobá lidskému stylu komunikace.  Tak asi takhle může například probíhat konverzace s poslední verzí ChatGPT. Jestli „jeho“ vysvětlení nebylo dostačující, můžeme na ChatGPT koukat jako na „bota“, který nám odpoví na většinu našich dotazů, a to od dotazu, co koupit za dárek pro babičku, až po komplexní návrhy strategií, klíčových slov a dalších užitečných informací pro internetovou reklamu!

TIKTOK a jeho využití v marketingu

Videa vytvořená na Tik Tok získávají denně 1 miliardu zhlédnutí (Influencermarketinghub, 2018). Uživatelé ji stáhli více než 660 milionů krát pouze v roce 2018 a dalších 188 milionů v prvním čtvrtletí roku 2019 (Statista, 2020). Uživatelé mohou vytvářet a nahrávat video o délce až 15 sekund (nebo lze kombinovat čtyři samostatneá videa pro vytváření 60 sekundových fragmentů), včetně hudby s filtry a efekty pro úpravy nebo ukazovat synchronizaci uživatele s písní (TikTok – Apps on Google Play, 2020). Jak mohou značky používat TikTok pro reklamu? Existují tři hlavních způsoby, jak propagovat značky na Tik Tok: Mohou si vytvořit svůj vlastní kanál a nahrát odpovídající videa prostřednictvím svého kanálu. Mohou pracovat s influencery a distribuovat obsah širšímu publiku. Mohou platit za reklamu na TikTok, i když o tom je ještě příliš brzy mluvit, na TikToku ještě není takový trh jako na YouTube.  Nicmén